روش های مرسوم جهت برقراری تعادل میان کار و زندگی

تعادل بین کار و زندگی,تعادل در زندگی و کار

بیشتر افراد به دلیل عدم تعادل بین کار و زندگی با شکست مواجه می‌ شوند. در گذشته شغل ها از ساعت معینی برخوردار بودند و مردم زمانی را در اداره یا مغازه به سر می بردند و پس از آن به خانه می آمدند و زندگی ها از سرعت پایینی برخوردار بود.

اما در طی زمان با پیشرفته شدن تکنولوژی و همینطور افزایش یافتن طمع انسان فکر افراد بیشتر روی محور توسعه کسب و کار می گردد.

از یک طرف ایجاد شدن شغل های جدید که ۲۴ ساعته می باشند و از طرف دیگر رقابت بسیار زیاد میان کارمندان جهت پیشرفت باعث شده است که افراد کار را در اولویت قرار دهند. در پی آن حجم بالای کار سبب می‌ شود تا مرز میان زندگی و کار شخصی بشکند.

همه ی این عوامل موجب می شود که نسبت به سایر اعضای خانواده بی توجهی صورت گیرد و در پی آن باعث مشکلات بسیار زیادی خواهد شد. برای بسیاری از افراد تعادل بین کار و زندگی بسیار سخت و دست نیافتنی می باشد.

اکثر کارمندان روزانه جهت ایجاد هماهنگی و تنظیم میان کار، مسئولیت های خانوادگی، روابط با دیگران و دغدغه های شخصی دچار مشکلات بوده و تحت فشار هستند.

تعادل بین کار و زندگی,تعادل در زندگی و کار,تعادل بین کار و زندگی,

اگر شما هم از آن دسته افرادی می باشید که برقرار کردن تعادل در کار و زندگی برای تان دشوار می باشد، در این مقاله همراه ما باشید تا شما را برای حل این مشکل راهنمایی کنیم.  از جمله روش های آن شامل

اخلاق کاری را به منزل نبرید

ممکن است حدود ۸ تا ۱۲ ساعت از روز را در محیط کاری سپری کنید و در این میان با افراد و رئیسان عصبانی وقت تان را بگذرانید.

اغلب این فضای آلوده کاری که معمولاً در ادارات دولتی بیشتر به چشم می خورد، روی ذهن شما تاثیرات بدی خواهد گذاشت و حتی در بلند مدت قادر خواهد بود باعث تغییر خلق و خوی شما شود. هنگامی که شما با اخلاق بد به خانه می روید روی خانواده خود اثر میگذارید.

پس بهتر است که در مسیر رسیدن به خانه به جای اینکه به روز  پر مشغله خود فکر کنید لازم است که کمی استراحت ذهنی به خودتان بدهید و به کارهایی که می توانید به خوشحال کردن خانواده خود کمک کنید فکر کنید.

این تفکرات بسیار آرام می تواند شما را از شرایط بد روز کاری تان دور کند و هم چنین موجب می شود با رویی گشاده تر به منزل خود بروید.

تلفن، مهمانی و بحث کاری نکنید

از دیگر روش های تعادل در زندگی و کار می توان به این موضوع اشاره کرد که تلاش کنید تلفن های کاری را در منزل انجام ندهید. زیرا اغلب این تماس ها با استرس و سر و صدا همراه می باشد و شما به صورت ناخواسته آن را به سایر اعضای خانواده انتقال می دهید.

بنابراین تا جایی که امکان دارد از جواب دادن به تماس های غیر ضروری کاری بپرهیزید تا هم خود و خانواده تان آرامش بیشتری داشته باشید.

تعادل در زندگی و کار,تعادل بین کار و زندگی,تعادل در زندگی و کار,

اگر برای تان ممکن است می توانید دو خط مجزا جهت کار و خانواده فراهم کنید و در هنگام وارد شدن به خانه، خط کاری خود را خاموش کنید.

نکته مهم دیگر این است که تلاش کنید انتخاب دوستان خانوادگی تان از میان همکاران تان نباشد. زیرا این موضوع می تواند باعث امنیت شغلی شما شده و هم اینکه دیگر لازم نیست در زمان مهمانی ها به ادامه بحث کاری تان بپردازید.

خانواده خود را در نظر داشته باشید

گاهی پیش می آید که پدر خانواده آن چنان غرق در کار خود می شود که به هیچ عنوان رفتار اشتباه خود را در خانواده نمی بیند. تصور می‌ کند که کار در منزل یک مسئله طبیعی است و خانواده هم باید با این شرایط کنار بیایند.

در نتیجه اگر می خواهید تعادل در کار و زندگی را حفظ کنید بهتر است که همیشه ابتدا نظر خانواده را پرسیده و اگر ناچار هستید که بخشی از کار تان را در منزل به اتمام برسانید با فرزندان و همسر خود این مسئله را در میان بگذارید.

از آن ها بپرسید که در چه زمانی این کار را انجام دهید که باعث ناراحتی آن ها نشود و بابت این موضوع از آنان معذرت خواهی کنید.

بهتر است تلاش کنید به شکلی هوشمندانه کار تان را در ساعتی انجام دهید که اعضای خانواده شما به کارهای خود مشغول هستند. بهتر است حداقل آن را در ساعات اولیه ورود و یا ساعات پایانی شب انجام دهید.

تعادل بین کار و زندگی,تعادل در زندگی و کار,تعادل بین کار و زندگی,

قرار های خانوادگی را به خاطر کار کنسل نکنید

بدترین بخش عدم تعادل در کار و زندگی هنگامی می باشد که شما یک قرار خانوادگی را به خاطر کار خود لغو می کنید. یا اینکه خانواده خود را تنها به مهمانی بفرستید و حتی بدتر اینکه روز تولد همسر و فرزند تان را فراموش کنید.

ممکن است بدترین اتفاقی که قادر خواهد بود از تداخل زندگی شخصی و کار رخ دهد همین موضوع باشد. تلاش کنید کارهای تان را به صورتی تنظیم کنید که تداخلی با مهمانی های شما ایجاد نکند.

اگر که مراسم خاص و مهمی پیش رو دارید بهتر است از چند روز قبل به رئیس و همکاران خود خبر دهید که مثلاً برای روز سه شنبه وظایف شما را به عهده بگیرند و روی شما حساب نکنند زیرا لازم است که در کنار خانواده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *