مدیران موفق چه ویژگی هایی دارند؟

خصوصیات مدیران خوب,ویژگی مدیران خوب

اگر صاحب یک شغل هستید، می دانید که ویژگی مدیران خوب چیست و چگونه می توانند بر همه چیز بدون مشکل نظارت کنند؟ یک مدیر خوب باید به گونه ای باشد که نه کارمند خود را آزار دهد و نه طوری رفتار کند که کسی به حرف های آن اهمیت ندهد. شاید الان با خود فکر کنید که برای یک مدیر موفق بودن، تمام این‌ نکات کافی است؟ اما باید در جواب بگوییم که خیر، برای این که بتوانید یک مدیر مسئولیت پذیر و خوب باشید باید نکاتی را رعایت کنید که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

ویژگی های یک مدیر موفق چیست؟

همان طور که در مطالب بالا هم نیز گفتیم، ویژگی مدیران موفق بسیار متعدد است که برخی از آن ها شامل نکات زیر می شود.

رابطه خوب با کارمندان

داشتن یک رابطه صمیمی با کارمندان، به خوبی می تواند باعث شود که به یک مدیر خوب تبدیل شوید. رابطه صمیمی و دوستانه اما در عین حین حال، مناسب و شایسته یکی از موثر ترین ویژگی های یک مدیر خوب است. البته توجه داشته باشید که رابطه شما با کارمندانتان نباید به گونه ای باشد که به حرف شما عمل نکنند و از صحبت های شما سرپیچی کنند؛ یا این که خیلی جدی و خشک با آن ها رفتار کنید که از شما دلزده و سرد شوند و کار با کیفیت تحویل ندهند. مثلا تصور کنید یک مدیر بسیار سخت گیر هستید، قطعا زمانی که مدام به کارمندان برای کارکردن بیشتر تذکر دهید، کیفیت کار پایین می آید و به شغل شما هم لطمه وارد می شود؛ اما اگر یک مدیر صمیمی باشید و شرایط کارمندان را درک کنید، قطعا هم کار با کیفیت تری تحویل می گیرید و هم کارمندان شما با رضایت برایتان‌ کار می کنند.

خصوصیات مدیران خوب,ویژگی مدیران خوب,خصوصیات مدیران خوب,

اعتماد کنید

سعی کنید که به کارمندان خود اعتماد کنید. اعتماد کردن یکی از موثر ترین  ویژگی مدیران موفق است. اگر به کارمندان اعتماد کنید، آن ها سعی می کنند که به اعتماد شما ضربه نزنند و کار خیلی با کیفیتی را به شما ارائه می دهند تا ثابت کنند شایسته اعتماد کردن هستند. البته اعتماد کردن هم حدی دارد و نباید از مرز خود خارج شود. اعتماد کردن نباید به گونه ای باشد که فرد سواستفاده کند؛ و یا اصلا اعتماد وجود نداشته باشد و به روحیه و کار فرد لطمه وارد شود. همان طور که داشتن یک رابطه صمیمی حدی دارد، اعتماد کردن هم مرزی دارد.

آنها را درک کنید

مشکل برای همه به وجود می آید و ممکن است که کارمندتان نتواند در روز و ساعت مشخص شده، کار را تحویل دهد؛ سعی کنید او را درک کنید و فرد را در موقعیت های سخت قرار ندهید. البته اگر واقعا مشکلی برای کارمندتان پیش آمده است، او را درک کنید و به او دلداری دهید؛ اما اگر قصد سواستفاده داشت، حتما با جدیت با او برخورد کنید تا به کار شما لطمه وارد نشود؛ البته این تذکر دادن نباید به گونه ای باشد که شخص ناراحت شود، زیرا یکی دیگر از مهم ترین خصوصیات مدیران خوب درست رفتار کردن با‌ کارمندان است.

احترام بگذارید

احترام گذاشتن در هرجا، می تواند رابطه های سالم و مناسب ایجاد کند. حال اگر این احترام در محیط کار هم وجود داشته باشد، قطعا افرادی که در آن جا مشغول به کار هستند، انگیزه بیشتری می گیرند و رابطه مناسبی هم در محل کار ایجاد می شود. شما باید به عنوان یک مدیر، احترام گذاشتن را از خود شروع کنید؛ مثلا نمی توانید با افراد با الفاظ نامناسب و اول شخص صحبت کنید، حتی اگر سن آن ها از شما کم تر باشد؛ زیرا احترام گذاشتن هم نشانه شخصیت است و هم باعث می شود که دیگران هم به شما احترام بگذارند. البته این احترام گذاشتن نباید از ترس باشد و کارمندان باید نسبت به علاقه به شما احترام بگذارند.

پاداش دهید

پاداش دادن به جز حقوق، می تواند تاثیر بسزایی در افزایش انگیزه کارمندان داشته باشد. همچنین این موضوع، یکی از کاربردی ترین ویژگی مدیران موفق است که اکثرا از آن استفاده می کنند. شما با پاداش دادن به کارمندان، به گونه ای از آن ها قدردانی می کنید و همین موضوع باعث می شود که آن ها هم قدر کار کردن خود را بدانند و سخت تر برای شما تلاش کنند. سعی کنید اگر درآمد خوبی از‌کار به دست می آورید، در ماه حداقل یک بار، به کارمندان پاداش دهید یا به حقوق آن ها اضافه کنید.

محیط را عوض کنید

محل کار، یکی از مهم ترین بخش های کار کردن است. اگر محیط خسته کننده باشد، قطعا سرعت کار نیروهای شما هم، کاهش می یابد. اگر فکر می کنید که عوض کردن کل محیط برای شما، هزینه بسیاری دارد، سعی کنید مبلمان یا میزها را عوض کنید و از رنگ های روشن استفاده کنید تا انرژی مثبت رنگ ها بر روی کارمندان تاثیر بگذارد. اگر هم نمی خواهید که خیلی برای عوض کردن محیط هزینه کنید، می توانید تعدادی گل و گیاه برای محل کار تهیه کنید؛ زیرا گل ها به خوبی می توانند انرژی منفی محیط را جذب کنند.

با بقیه افراد مشورت کنید

یکی دیگر از ویژگی مدیران موفق، مشورت کردن با بقیه افراد است. زمانی که شما با یکدیگر مشورت می کنید و نظر و سلیقه آن ها را راجب موضوعی می پرسید، قطعا کیفیت کار افزایش می باید؛ زیرا همفکری کردن با دیگران، امکان دارد موضوعی را به شما یاد آوری کند، که خودتان آن را فراموش کرده اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *