یک استارتاپ چگونه به موفقیت می رسد؟

موفقیت استارتاپ ها,ویژگی استارتاپ های موفق

شاید تا کنون مطالبی راجب ویژگی استارتاپ های موفق خوانده باشید؛ اما اگر دقیق متوجه نشده اید که یک استارتاپ چگونه به موفقیت می رسد؛ حتما تا انتها این مقاله را بخوانید. زیرا ما  سعی کرده ایم که کامل استارتاپ را به شما معرفی کنیم و روش هایی را آموزش دهیم‌ که اگر قصد راه اندازی یک استارتاپ را دارید، بتوانید به خوبی آن را به موفقیت برسانید.

موفقیت استارتاپ ها,ویژگی استارتاپ های موفق,موفقیت استارتاپ ها,

استارتاپ در اصل چیست؟

استارتاپ بسیار پیچیده است و اگر بخواهیم آن را کامل توضیح دهیم، به یک مقاله اختصاصی دیگر نیاز پیدا می کنیم؛ به زبان ساده استارتاپ یعنی یک شرکت نوپا یا تازه تاسیس شده؛ این شرکت می تواند مجازی یا حضوری باشد؛ اما کار آن در اصل ارائه کردن خدمات به افراد می باشد و در طی سال های کمی، به موفقیت بسیاری رسیده است.

اگر بخواهیم نگاهی به تاریخچه استارتاپ کنیم، برخی از شرکت های معروفی از‌جمله اپل را هم مشاهده می کنیم که طی سالیان کمی به موفقیت جهانی رسیده است؛ به گونه ای که تمام مردم جهان، آن را می شناسند؛ یا اگر بخواهیم به یکی دیگر از موفقیت استارتاپ ها در ایران اشاره کنیم، می توان به برنامه مفید و کاربردی اسنپ اشاره کرد که همه مردم آن را می شناسند و در طی یک سال توانست، به خوبی یکی از بهترین شرکت های استارتاپی ایران شود.

همچنین استارتاپ یک شبکه بسیار گسترده است که برای وارد شدن در آن، باید نکاتی را رعایت کنید و حتما شرایطی داشته باشید تا بتوانید یک استارتاپ موفق را راه اندازی کنید.

روش های موفقیت استارتاپ

همان طور که در مطلب بالاتر هم ذکر کردیم، برای موفق شدن شرکت خود، باید نکاتی را رعایت کنید که برخی از این نکات عبارت اند از:

ایده قوی

اولین ویژگی استارتاپ های موفق، داشتن یک ایده و طرح بسیار قوی است که این طرح بتواند جهانی شود. مثلا همان شرکت اپل که در بالا مثال زدیم، همانند دیگر شرکت ها، کالای های دیجیتالی ارائه کرد اما با تفاوت های بزرگ در محصولات؛ مثلا شرکت اپل ادعا دارد که موبایل های آیفون، اصلا هک نمی شوند و از امینیت بالایی برخوردارند، همین موضوع توانست یکی از دلایل پیشرفت اپل به عنوان یک‌ استارتاپ باشد. حتی اگر طرح شما برای راه اندازی استارتاپ طرحی دارید که در کشور رایج است؛ سعی کنید آن را قوی کنید و امکاناتی به آن اضافه کنید تا بتوانید یک استارتاپ موفق داشته باشید.

ویژگی استارتاپ های موفق,موفقیت استارتاپ ها,ویژگی استارتاپ های موفق,

سرمایه گذاری

یکی دیگر از ‌ویژگی استارتاپ های موفق، سرمایه گذاری مناسب است. مثلا اگر شما قصد راه اندازی شرکتی را دارید و سرمایه کافی برای تاسیس کردن آن ندارید، حتما سعی کنید سرمایه گذارانی را بیابید که بتوانند هزینه خوبی را سرمایه گذاری کنند؛ زیرا گذاشتن سرمایه اولیه برای تاسیس شرکت، یکی از مهم ترین روش های موفقیت است و همیشه تلاش کنید تا استارتاپ پیشرفت کند به گونه ای که سرمایه اولیه، در مقابل سود بسیار کم باشد.

تبلیغات

اگر شرکت شما مخصوص‌ تولید محصولات متنوع است، با تولید کردن اولین‌ محصول، سعی کنید که آن را با بازاریابی و تبلیغات گسترده هم به صورت مجازی و هم روش هایی دیگر، آن را بین افراد مشهور کنید تا هم شرکت شما شناخته شود و هم با حیطه کاری شما آشنا شوند. مثلا اگر قصد دارید که محصولات بهداشتی ارائه دهید، با تولید کردن چند نمونه از این محصولات، خود را در میان رقبا جا کنید و سپس محصولات جدید تر با امکانات بیشتر ارائه دهید.

کیفیت

از مهم ترین ویژگی استارتاپ های موفق، کیفیت بالای محصولات است. مثلا اگر قصد دارید که لباس تولید کنید، محصول باید به قدری با کیفیت باشد که جایگزین لباس های دیگر شود و اگر شخصی لباس شرکت شما را مشاهده کرد، او را به دیگر لباس ها ترجیح دهید. البته کیفیت کار فقط برای شرکت های استارتاپی نیست که محصولات تولید می کنند، این کیفیت باید برای شرکت هایی که خدماتی هستند هم باشد. مثلا اسنپ با ارائه دادن خدمات با کیفیت، توانسته است که یکی از برنامه های تاکسی سرویس آنلاین شود؛ این خدمات به قدری با کیفیت هستند که شما به راحتی می توانید از این برنامه استفاده کنید و با بروز هرگونه مشکل، سریع با پشتیبانی تماس بگیرید.( البته اسنپ تنها شرکت  استارتاپی موفق در ایران نیست، انواع بسیار دیگری هم وجود دارند که با ارائه دادن خدمات بسیار با کیفیت، توانسته اند به خوبی خود را در زندگی روزمره افراد قرار دهند).

تنوع محصولات و ارائه دادن محصولات جدید

یکی دیگر از عوامل موفقیت استارتاپ ها، تنوع محصول و ارائه دادن محصولات جدید است. مثلا شرکت اپل هر چند سالی یک بار، سعی می کند که یک کالای دیجیتال، قوی تر و با کیفیت تر ارائه دهد و همین تولید سریع باعث شده است که تنوع محصول زیاد شود و مشتری انتخاب های زیادی برای خرید کردن داشته باشد. همچنین این موضوع هم برای شرکت هایی‌ که محصولات تولید می کنند و هم شرکت های خدماتی صدق می کند. مثلا اسنپ با ارائه دادن‌ گزینه هایی، توانسته است این امکان را فراهم کند که افراد‌ چند مدل وسیله نقلیه (درخواست وانت بار، درخواست پیک و…) را تهیه کنند.

قیمت مناسب

با توجه به وضعیت اقتصادی اخیرا، اگر می خواهید که یک استارتاپ قوی راه اندازی کنید، حتما قیمت مناسب در کنار کیفیت بالا ارائه دهید تا همه نوع افرادی از هر قشر جامعه ای بتوانند از آن استفاده کنند؛ زیرا اگر همه افراد بتوانند از خدمات شرکت شما استفاده کنند، شرکت محبوب می شود و یه یک استارتاپ موفق تبدیل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *