اشتباهات رایج در بورس

بازار بورس,بازار بورس ایران,بهترین تحلیلگر بازار بورس

اشتباهات رایج در بورس

اشتباهات بورس برای کسانی که تازه کار هستند ممکن است رخ دهد و شما نیز جز همان افرادی باشید که به تازگی وارد بازار بورس شده اید و شاید از جمله کسانی باشید که سال های سال است که در بورس فعالیت دارید. در هر صورت اشتباه رایج در مورد بازار بورس ممکن است برای همه افراد رخ دهد. اما این اشتباهات ممکن است فراتر از آنچه که فکر می کنید باشد به طور مثال: تعداد یا قیمت را اشتباه وارد کنید ویا به جای خرید سهام، اشتباهی سهام مورد علاقه خودتان را بفروشید.

معایب بورس

علاوه بر اینکه بوس دارای مزایای زیادی برای سرمایه گذاران است معایبی را دارد که ما وظیفه داریم قبل از ورود به بازار بورس با معایب بورس آشنا شویم در صورتی که معایب و مزایای آن را بشناسیم به راحتی می توانیم از مزایای بورس بهره برداری کنیم.

ساده سازی بیش از حد

بیشتر افرادی را که در گروه های واتساپی و تلگرامی درباره یک سهام حرف میزنند عموما حرف هایی از این قبیل است:

«شمثال» را بخر قیمت هر سهمش از یک «تی تاپ» کمتر است

دیروز در تلوزیون گفته شد قرار است قیمت ارز کاهش پیدا کند یعنی اینکه قرار است ارز گران شود سهام «خفلان» را بخرید.

همه این تحلیل ها به نوعی اشتباه است مثلا ممکن است شما به محصولات یک شرکت علاقمند باشید و فکر کنید حتما سهمش هم خوب است به طور مثال؛ شرکت تویوتا محصولات خوب و با کیفیتی را می سازد اما خدمات پس از فروش اآن هم بسیار عالی است اما سهام آن سود چندانی برای سرمایه گذاران ندارد. در واقع باید بدانیم یک محصول با کیفیت و خوب هیچگاه ضامن موفقیت در بازار بورس نخواهد شد.

بازار بورس,بازار بورس ایران,بهترین تحلیلگر بازار بورس,

نگرانی برای شاخص بورس

امروزه اکثر مردم درباره شاخص حرف می زنند. به طوری که انگار روی شاخص سرمایه گذاری کرده اند مثلا یک صندوق شاخصی را خریداری کرده اند و حال نگرانند که شاخص به کدام سو می رود. به این نکته توجه کنید که یک شاخص مثبت می تواند ضرر کند و هرقدر که شاخص منفی باشد انتخاب های خوبی هم برای خرید وجود خواهد داشت. اگر مردم همان قدر که نگران شاخص هستند نگران سهمی که خریداری کرده اند باشند وضعیت خیلی بهتری برایشان پیش خواهد امد. و اما نکته دیگر این که اکثرا در تحلیل شاخص هم اشتباه اول را می کنند مثلا موضوعاتی مانند؛ تورم، تراز تجاری، نرخ ارز و موارد دیگر که از عبارت های ساده که پشتوانه عددی ندارند استفاده می کنند. این گونه حرف ها بیشتر برای سرگرمی در مهمانی ها خوب است نه برای سرمایه گذاری کردن در بورس. اشتباه رایجی که درباره بورس اتفاق می افتد دل بستن به همین تحلیل های سطحی است.

داشتن مطالعات فقط بورسی

دوستان بورسی من به دو دسته تقسیم می شوند کسانی که مطالعه دارند و کسانی که در ماه یک صفحه ام نمی خوانند. اما کسانی هم که مطالعه دارند به دو دسته تقسیم می شوند کسانی که فقط کتابی که درمورد بورس است را می خوانند در واقع چنین کسانی دچار جهل می شوند که فکر می کنند می دانند. در صورتی که دانایی آن ها به اندازه یک بند انگشت هم نمی رسد در واقع این از اشتباهات بورس محسوب می شود. یا به طور مثال شاید خیلی از آن ها حتی تفاوت بین نقدینگی پول و سرمایه را ندانند.

کسی که قصد موفقیت در بورس را دارد باید در این زمینه ها فعالیت کند:

  • روانشناسی و اقتصاد رفتاری
  • اقتصاد خرد و کلان
  • مدیریت استرانژیک
  • ادبیات و رمان

اینکه فقط و فقط کتاب بورسی مطالعه کنید یکی از اشتباهات رایج در بوس است و کسانی ام که هیچ مطالعه ای ندارد تکلیف شان کاملا مشخص است.

نداشتن صبر

آدم های زیادی هستن که تحلیل می کنند در واقع خوب هم تحلیل می کنند اما نه به تحلیل خود اعتماد بالایی دارند، نه برای تحقق پیش بینی خود شان حاضرند چند روزی را صبر کنند. در واقع موفقیت در بازار هوش خیلی بالایی نمی خواهد اما صبر زیادی را می طلبد و یکی از اشتباهات بورس عدم پایبندی و نداشتن صبر می باشد.

تلاش برای زمان بندی بازار

یکی دیگر از اشتباهات بورس زمانبندی آن می باشد اینکه بتوانیم زمانبندی موفقی در بازار داشته باشیم کار سختی است. حتی سرمایه گذاران سازمانی هم نمی توانند این کار را با موفقیت انجام دهند نتایج مطالعه مشهور عامل تعیین کننده عملکرد پرتفلیو در سال «1986»  در مجله تحلیل گران نشانگر این است که به طور متوسط 94٪ از تغییرات بازده با تصمیمات سیاست گذاری مرتبط بوده است. معمولا شما اغلب بازدهی پورتفولیوی تان با تخصیص دارایی که می گیرید، مرتبط است نه با موضوع زمان بندی.

همان طور که در ابتدای بحث گفته شد هر بازاری علاوه بر مزایا معایبی دارد که بورس نیز همان گونه است چند مورد از معایب بورس را بیان می کنیم.

  • وجود دلالان بی مسئولیت
  • امکان سفته بازی در بازار بورس
  • امکان خرید تک سهمی سرمایه گذار
  • امکان وجود رانت اطلاعاتی در بازار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *