همه چیز درباره بازاریابی ویروسی

انواع بازاریابی ویروسی,بازاریابی ویروسی چیست؟,بازاریابی ویروسی دیجیتال
نوامبر 7, 2020 کسب و کار by mis.hoseinpour

بازاریابی ویروسی هر استراتژی است که افراد را به انتقال پیام بازاریابی به دیگران تشویق می ‌کند و ایجاد کننده امکان رشد ترویجی در نمایش و نفوذ پیام می باشد. این نوع بازاریابی راهی برای افزایش علاقه مخاطبین به اشتراک گذاری موضوعی خاص با سایر افراد است که می تواند نام یک برند، محصول و یا یک پیام باشد که از فردی به فرد دیگر منتقل و مانند یک ویروس تکثیر می شود. این بازاریابی دارای انواع مختلفی می باشد که در ادامه بیشتر در مورد آن ها می پردازیم، همراه ما باشید.

انواع بازاریابی ویروسی

  • بازاریابی ویروسی ارزشی

در بازاریابی ویروسی ارزشی، افراد تجربه های با کیفیت خود را با دیگران سهیم می ‌شوند. فردی محصولی را امتحان می ‌کند و آن را خوب می ‌یابد، سپس او به فردی دیگر می گوید که این محصول را امتحان کند. در این حالت محصولات باید به اندازه کافی خوب باشند تا منجر به ترغیب افراد شوند. در واقع استفاده از این جمله که یک موضوع را برای دوستان خود به‌ صورت رایگان ارسال کنید محصول را ویروسی نمی ‌کند، بلکه آن ها فقط به استفاده‌ کنندگان اجازه می ‌دهند تا درباره محصولات خوب با دیگران صحبت کنند.

  • بازاریابی ویروسی حیله ای

افراد به دلایل زیادی‌، از طریق تشویق دیگران سعی در فروش محصول می ‌کنند. در بازاریابی ویروسی حیله ای، زمانی که محصولات به اندازه کافی با کیفیت نیستند، افزودن پاداش ممکن است منجر به واکنش شدید استفاده‌ کننده در برابر فروش شود. برای مثال فردی سعی می ‌کند تا فرد دیگری را متقاعد کند که محصول را امتحان کند، زیرا ممکن است در صورت استفاده فرد از آن محصول، فرد معرف پاداشی دریافت کند. در این حالت استفاده‌ کننده بایستی احساس کند که پاداش ارزشمند است و این که محصولات به اندازه کافی خوب باشند که برای نارضایتی احتمالی دیگران بتوان ریسک کرد.

انواع بازاریابی ویروسی,بازاریابی ویروسی چیست؟,بازاریابی ویروسی دیجیتال,

  • بازاریابی ویروسی مارپیچی

اغلب افراد می ‌خواهند تا در تجربیات شاد، و یا جالب با دیگران شریک شوند. برای نمونه فردی می‌ خواهد تجربه خود را با فرد دیگری در میان بگذارد، به خاطر این که او فکر می‌ کند که شخص مورد نظر نیز آن موضوع را مثل خودش شاد، و یا جالب می ‌داند. ذکر این موضوع لازم است که محصولات و کالاهای اجباری مناسب این طبقه نیستند.

  • بازاریابی ویروسی ناخوشایند

بازاریابی ویروسی ناخوشایند، در بیشتر مواقع افراد به دیگران درباره تجربیات منفی خود هشدار می ‌دهند. فردی محصولی را امتحان می‌ کند و به این نتیجه می رسد که محصول خیلی بدی است سپس او مانع استفاده افراد دیگر از این محصول می‌ شود. کسی که محصولاتی با کیفیت پایین ایجاد می‌ کند که مطابق با نظر و سلیقه استفاده ‌کننده نیست یا محصولاتی که استفاده‌ کننده حالت غیر استانداردی را در آن محصول مشاهده می ‌کند، این نوع بازاریابی را ایجاد می ‌کند.

بازاریابی ویروسی دیجیتال چیست؟

بازاریابی ویروسی دیجیتال به منظور افزایش مشتریان کسب و کارها از طریق بازاریابی دهان به دهان انجام می گیرد. با توجه به این که شبکه های اجتماعی به سمت اینترنتی شدن حرکت می کنند، این پیغام ها بسیار سریع رشد می کنند. نا گفته نماند که هدف این گونه بازاریابی حداقل کردن و در نهایت به صفر رساندن هزینه تبلیغات است.

هزینه استفاده از این روش گاهی نزدیک به صفر است و شاید بسیاری از افراد به همین دلیل تصور کنند که این روش تنها برای کسب و کارهای کوچک مناسب است، اما می توان برای کسب و کارهای بزرگ نیز از آن استفاده کرد. بازاریابی ویروسی دیجیتال در واقع نوعی از کمپین تبلیغاتی می باشد که به افراد متکی است تا پیام های بازاریابی را به افراد دیگر منتقل کنند.

مزایای بازاریابی ویروسی,انواع بازاریابی ویروسی,بازاریابی ویروسی چیست؟,

برخی از مزایای بازاریابی ویروسی

  • پوشش گسترده در تبلیغات

استفاده از این بازاریابی به دلیل گستردگی و استفاده از رسانه ‌های مختلف تأثیر بیشتری در تبلیغات دارد.

  • کم هزینه بودن

در مقایسه با روش‌ های سنتی مقرون به صرفه‌ تر می ‌باشد و روشی کاملاً اقتصادی است. و همچنین تولید یک محتوا و نشر آن در بین مردم هزینه چندانی برای کارفرما نخواهد داشت.

  • دارای سرعت بالا

یکی دیگر از مزایای بازاریابی ویروسی، افزایش سرعت در نشر پیام تبلیغاتی شرکت است‌. در واقع در این روش به تعداد افراد زیادی با سرعت بیشتر دسترسی دارید.

  • سادگی روش

قطعا طراحی یک پیام تبلیغاتی و انتشار آن از طریق رسانه ‌های کوچک و البته پرطرفدار، کار چندان دشواری نیست و به راحتی می توانید آن را انجام دهید.

  • توسعه برند

در صورتی که این نمونه از بازاریابی، کنترل شده و حرفه‌ ای انجام پذیرد می ‌تواند برند شرکت شما را توسعه دهد.

  • دسترسی راحت

برای دسترسی به چندین هزار نفر از طریق بازاریابی سنتی نیاز به هفته‌ ها یا ماه‌ ها زمان است ولی یکی دیگر از مزایای بازاریابی ویروسی این است که می توانید ظرف چند ساعت به صدها هزار یا میلیون ‌ها نفر دسترسی پیدا کنید.

ارائه این امکان که افراد از مجموعه محصولات و خدمات در سایت به طور مجانی استفاده کنند، در واقع قوی‌ ترین استراتژی در این بازاریابی است. شما می توانید با هدف ‌گذاری درست و مناسب مخاطبان زیادی را به سمت خود بکشانید و روز به روز موفقیت های بیشتری به دست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *