راهنمای خرید اوراق مشارکت

انواع اوراق مشارکتی,بهترین اوراق مشارکت,خرید اوراق مشارکت
سپتامبر 18, 2020 کسب و کار by مدیر سایت

خرید و فروش اوراق مشارکت چگونه انجام می شود؟

خرید اوراق مشارکت، ثابت می باشد و بر خلاف سهام های ریسکی موجود در بازار که نیازمند تحلیل و تحقیق زیادی هستند به تحلیل خاصی نیاز ندارد و فقط توجه به چند نکته برای انتخاب اوراق با بازدهی بیشتر برای سرمایه گذار کافی می باشد. اوراق مشارکتی است که در بازار بورس عرضه و معامله می ‌گردد. اوراق مشارکت اوراق بها داری است که بیانگر مشارکت دارنده آن در یک طرح است. یعنی شخص سرمایه خود را به یک شرکت می دهد تا شرکت بتواند طرح توسعه خود را اجرا کند و سود سرمایه گذار را نیز پرداخت نماید.

انواع اوراق مشارکتی,بهترین اوراق مشارکت,خرید اوراق مشارکت,

در کل سه نوع اوراق مشارکتی داریم. شما می توانید برای خودتان، بهترین اوراق مشارکت را انتخاب کنید.

انواع اوراق مشارکتی

  • اوراق مشارکت بانک مرکزی
  • اوراق مشارکت وزارت خانه ها و شرکت هایی که دولتی هستند
  • اوراق مشارکت شرکت های پذیرفته شده در بورس

نحوه خرید اوراق مشارکت

ناشر های بورس و غیر بورس موظف هستند، یک بانک را به عنوان بانک عامل معرفی کنند تا سرمایه گذاران از طریق آن بانک اقدام به خرید اوراق کنند و سود ها را از آن بانک دریافت کنند.

اوراق مشارکت از جمله اوراق بهادار محسوب می شود. سرمایه گذاران برای خرید اوراق مشارکت نیازمند کد سهام داری هستند. قیمت این اوراق مشخص و مدت سرمایه گذاری کردن در این اوراق هم معیین می باشد.

سود تضمین شده اوراق مشارکت به صورت علی‌ الحساب به سرمایه گذارها پرداخت می‌شود یعنی پس از پایان پروژه و در سررسید نهایی، ناشر اوراق موظف است سود قطعی پروژه را محاسبه کند.

مزایای اوراق مشارکتی,انواع اوراق مشارکتی,بهترین اوراق مشارکت,

برخی از مزایای اوراق مشارکتی

سود اوراق مشارکت از پرداخت مالیات معاف است و این موضوع هم یکی از مزیت های سرمایه گذاری در اوراق مشارکت به شمار می رود.

این اوراق اغلب بی نام و نشان منتشر می شوند و فردی که این اوراق را دارد مالک آن شناخته می‌شود. بخاطر همین موضوع باید از اوراق مشارکت مانند یک چیز گران بها از آن مراقبت کنید. البته بانک ها معمولا این امکان را برای خریداران اوراق مشارکت فراهم خواهند کرد که خریدار بتواند اوراق خود را در بانک به امانت بگذارد تا از موارد تهدید آمیز مثل سرقت، آتش سوزی و خیلی خطر های دیگر در امان باشد.

قطعا بهترین اوراق مشارکت  از نظر هر شخص، قابل اعتماد ترین آن در بین مردم می باشد. اوراق مشارکت در فاصله های زمانی مشخص شده مثل یک ماهه یا سه ماهه از طریق برگه هایی که همراه اوراق مشارکت تحویل داده می‌شود، به خریدار پرداخت می‌شود.

خریداری که اوراق مشارکت را پیش خود نگه می دارد موقع تحویل برگه های دریافت سود به بانک، باید اصل اوراق مشارکت را هم همراه خود داشته باشد تا مالکیت فرد بر این اوراق توسط بانک احراز شود.

خریدار اوراق مشارکت می تواند اوراق خود را نزد بانک به امانت بسپارد و با پرداخت کارمزد جزیی از بانک بخواهد تا سود اوراق را در سر رسید های تعیین شده به صورت منظم به حسابش واریز کند.

طرح‌ های توسعه که برای تامین مالی آن ها اوراق مشارکت منتشر می‌شود معمولا طرح های زمان بری هستند. اوراق مشارکت هم بیشتر با سر رسید های ۳ الی ۴ ساله منتشر می شوند. اگر خریدار اوراق به هر دلیلی قبل از دوره سررسید به پول خود نیاز داشته باشد، می تواند با مراجعه به یکی از شعب بانکی که اوراق را از آن خریداری کند. ضمن خرید اوراق مشارکت، به بانک بروید و اصل پول خود را دریافت کند.

سودهای دریافتی تا تاریخ تحویل اوراق به بانک به عنوان سود دوره مشارکت به فرد تعلق می گیرد. البته معمولا در صورت تسویه زودتر از موعد بانک‌ ها نرخ سود قابل پرداخت به مشتری را کمی کاهش می دهند.

درصورتی که اوراق مشارکت در بورس پذیرفته شده باشند، دارنده این اوراق می تواند برای فروش آن ها قبل از سررسید به یکی از شرکت های  کار گزاری  بورس مراجعه کند و نسبت به فروش اوراق خود اقدام کند. اوراق مشارکت هم مثل سهام براساس قیمتی که در بورس برای آن متقاضی وجود داشته باشد فروخته می‌شود و سود دارنده اوراق مشارکت هم از بابت تسویه زودتر از موعد کاهش پیدا نمی کند.

سود اعلام شده این اوراق برای دوره یکساله معمولاً بین ۲۰ الی ۲۲ درصد است. هرچه درصد سود بیشتر باشد، خرید اوراق مشارکت  جذاب تر و بهتر است.

سررسید پرداخت سود یک ماهه یا سه ماهه است. هرچه دوره پرداخت سود کوتاه تر باشد، برای سرمایه گذار از محبوبیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

در بعضی از موارد به دلیل کمبود رقابت برای جذب منابع با بانک ها برخی از ناشران اوراق علاوه بر سود اعلام شده، سود ۳ درصدی برای یک سال را بر روی تابلو معاملاتی تضمین می کنند. تمامی اوراق از قابلیت نقد شدن برخوردار هستند.

خرید و فروش اوراق از طریق شعبه های منتخب بانک های عامل یا از طریق کارگزاران بورس اوراق بهادار، مجاز است. شما می توانید برای خرید و فروش اوراق مشارکت خارج از بورس، با همراه داشتن مدارک شناسایی به یکی از شعب بانک های عامل مراجعه کنید و نسبت به خرید یا فروش اوراق مورد نظر اقدام نماید.

قبل از انجام هر کاری از قانونی بودن آن اطمینان حاصل کنید سپس اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *