تأثیر سناریوی مصور بر پیشرفت کسب و کار

سناریوی مصور,کاربرد سناریوی مصور

برای اینکه به خوبی با مفهوم سناریوی مصور آشنا شوید ابتدا با یک مثال آغاز می کنیم. تصور کنید برای کار جدید در شرکت، یک جلسه و برنامه ریزی مهم را تشکیل داده و آن را به پایان رسانده اید.

اما مدام حس می کنید که چیزی را جا انداخته و آن را فراموش کرده اید و در نتیجه متوجه می شوید که موضوعی را فراموش کرده اید و یک مشکل بسیار مهم در برنامه ریزی شما ایجاد شده است.

در این شرایط مجبور خواهید شد برنامه ریزی مجدد داشته باشید و جلسه  دیگری را تشکیل دهید تا از ابتدا همه ی موارد را مورد بررسی قرار دهید.

سناریوی مصور,کاربرد سناریوی مصور,سناریوی مصور,

آیا تابحال در چنین شرایطی قرار گرفته اید؟

قطعا این شرایط بسیار دشوار است و احتمالاً همه ی افراد آن را تجربه کرده‌ اند. توجه داشته باشید که شما به وسیله ی یک ابزار برنامه ریزی ساده که سناریوی مصور نام دارد، می توانید این قبیل مشکلات را به آسانی حل کنید.

در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با سناریوی مصور و تاثیر آن بر پیشرفت کسب و کار آشنا کنیم.

سناریوی مصور چیست؟

در صنعت فیلم سازی سناریوی مصور شیوه ای می باشد که توسط تصویر های ثابت، فریم به فریم فیلم را قبل از آغاز کردن فیلم برداری مورد بررسی قرار می‌ دهند. ایده های مشابه با سناریوی مصور در محیط کسب و کار هم به کار برده می شود.

اما به جای ساختن فیلم آن را در قالب مدیریت پروژه، برنامه ریزی ارائه یک محصول نوین، ایجاد کردن فرآیندی نوین یا شناسایی یک رابطه علت معلولی و تدوین استراتژی استفاده می کنند.

سناریوی مصور جزئیات هر یک از مراحل فرایند مورد نظر شما را نشان می‌ دهد. هم چنین این امکان را برای شما فراهم می کند که به جای نوشتن لیستی از کار های ضروری و به کار بردن کلمات، همه ی اقداماتی را که لازم است مشاهده می کنید.

در کار های تیمی، هر یک از اعضای تیم شما نکته های بسیار مهم که به هر مرحله مربوط می شوند را فراهم می کنند. پس از آن پیچیدگی ها و مشکلات فرایند را شناسایی می کنند و در صورت نیاز، مجدد به بازبینی و تنظیم وظایف می پردازند.

باید گفت سناریوی های مصور از قاعده ای برخوردار نیستند و آزمایش، خلاقیت و تجربه را به همراه دارند. آن ها می توانند شما را در برنامه ریزی فرآیند ها بسیار یاری کرده و اثر بخش باشند.

در نظر گرفتن تمامی جوانب

جهت ایجاد اتفاق نظر و همینطور وحدت در گروه سناریوی های مصور بسیار ارزشمند می باشند و با استفاده از آن ها است که تصمیم گیری برای تیم آسان تر می شود.

زیرا تمامی افراد قادر خواهند بود در تصمیم گیری ها شرکت کنند و همین موضوع سبب ایجاد سطوح بالاتری از تعهد و جدیت در میان آن ها خواهد شد.

کاربرد سناریوی مصور در تاثیر گذاشتن آن می باشد زیرا داستان را به گونه‌ ای عینی و مصور بیان می کنند. هنگامی که اشخاص قادر باشند به شکل عینی چیزی را مشاهده کنند تفسیر شکل ها و نمودارها، درک مفاهیم آن و تصویر سازی آینده برای شان آسان تر خواهد شد.

کاربرد سناریوی مصور,سناریوی مصور,کاربرد سناریوی مصور,

نحوه استفاده از سناریوی های مصور

تهیه یک سناریوی مصور به هیچ عنوان دشوار نمی باشد و ما دستورالعمل قدم به قدم تهیه ی سناریوی مصور را برای شما بیان می کنیم.

شناسایی مراحل

راجع به آنچه که میخواهید فکر کنید و پس از آن مراحلی را که نیاز است به هدف خود برسید را مکتوب و مشخص کنید.

در این مرحله یادداشت برداری می تواند بسیار به شما کمک کند زیرا به آسانی اطلاعات شما ثبت شده و آن ها را به هر ترتیبی که نیاز است در آینده تغییر داده یا سازماندهی می کنید.

ایجاد کردن تربیت مراحل

مراحلی را که در بخش اول تعیین کرده اید ترتیب صحیح آن را مشخص کنید.

ایجاد مراحل فرعی

در این مرحله در سناریوی مصور خود قادر خواهید بود مراحلی را که از جزئیات مهم تری برخوردارند، قسمت های فرعی به وجود  آورید تا اطمینان یابید که هیچ گونه قسمت مهمی که در نظرتان است فراموش نشده است.

بررسی موانع و مشکلات

همانطور که هر مرحله ی سناریوی مصور خود را تدوین می کنید از اعضای تیم هم بخواهید که نواقص و مشکلاتی را که در این فرایند وجود دارد بررسی کنند. انجام این کار بسیار مهم می باشد زیرا امکان دارد میان مراحل و فریم ها نکاتی پنهان شده باشد.

از جمله کاربرد سناریوی مصور این می باشد که شما با استفاده از آن ها قادر خواهید بود هر تکه از پازل فرایند خود را مشاهده کرده و شاهد تعامل این تکه ها با هم باشید. همین مسئله سبب می شود تا احتمال شناسایی موانع نهفته در فرایند افزایش یابد.

سناریوی مصور,کاربرد سناریوی مصور,سناریوی مصور,

نکته

این امکان برای شما فراهم می باشد که سناریوی مصور خود را همانگونه که تمایل دارید ایجاد کنید. در بعضی از مدل ها در سمت چپ خروجی واقع می شود و مراحل فرایند از طرف راست به طرف چپ قرار داده می شود.

اما در برخی مدل ها الگوی عمودی به کار می‌ برند. یعنی اینکه در بالای سناریوی مصور خروجی ها قرار می گیرند و مراحل به شکل منظمی از پایین به بالا چیده می‌ شوند. هم چنین شما قادر خواهید بود مدل مربوط به صنعت سینما هم به کار ببرید که آن به صورتی است که هر فریم بعد از دیگری از چپ به راست قرار داده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *