دانستنی های مهم در مورد پادکست

انواع پادکست,پادکست چیست؟,پادکست داستانی
نوامبر 10, 2020 کسب و کار by mis.hoseinpour

استفاده از پادکست ها برای مدتی است که به حالت روتن در آمده و نظر مخاطبان زیادی را به خود جذب کرده ؛ اما عده ای هستند که هنوز با مفهوم آن آشنایی ندارند و نمی دانند به چه طریقی می توان از آنها استفاده کرد. در واقع این اصطلاح برای گفت‌ وگوهای رادیواینترنتی به کار گرفته می شود که بتوان فایل آنها را بارگیری کرده و در زمان دلخواه به آنها گوش داد. واژه Podcast از ادغام دو کلمه مجزا Pod و broadcast به وجود آمده است. “پاد” به دستگاه های آی پاد اشاره دارد و در کل به این مفهوم که Podcast از یک محتوای قابل ‌حمل برخوردار می باشد و کاربر هر جا که بخواهد می تواند به آنها گوش کند.

واژه “broadcast” نیز خصوصیت های رادیویی را دربر می گیرد. در واقع  Podcastنوعی گفتگوی دو نفره از پیش ضبط شده مابین گوینده و میهمان است که شما قادرید همانند یه گفت و شنود رادیویی به آن گوش فرا دهید.  در بسیاری از موارد، پادکست حاصل گفتگوی تنها یک نفر است که تفکرات و تجربیات خود را با سایر افراد به ‌اشتراک می‌گذارد. سوژه Podcast ها انحصاری نیست و حول هر موضوعی می چرخد، مثل: کسب و کار، بازاریابی، موسیقی، قصه گویی، ورزش و … .

انواع پادکست,پادکست چیست؟,پادکست داستانی,

انواع پادکست

در ادامه چند نمونه از انواع  پادکست ها را به شما معرفی می کنیم تا یک یا چند مورد از دسته بندی های زیر را با توجه به سلیقه تان انتخاب کنید.

 1. پادکست تک ‌نفره یا Solo Podcast

یکی از رایج ترین نوع Podcast، پادکست تک نفره است و معمولا افرادی از آنها استفاده می کنند که در یک حوزه تخصص ویژه ای داشته باشند و بخواهند اطلاعات خود را با دیگران به اشتراک بگذارند. در این نوع، یک نفر با میکروفنی که در اختیار دارد صحبت می کند و مخاطب گوش می هد. درواقع به فرد دیگری برای همکاری احتیاج ندارید و کارتان را انفرادی و در هر زمان که بخواهید پیش می برید.

 1. پادکست مصاحبه‌ ای یا Interview Podcast

در این مدل از ساخت پادکست، شخص هر هفته با یک فرد به گفتگو می نشیند. در این روش با اشتراک گذاری فایل می توان با افراد بیشتری در تعامل بود مخاطبین جدید پیدا کرد.

 1. پادکست میزگرد یا Panel Show

این نوع از پادکست بیشتر برای برنامه های خبری و اطلاع رسانی مفید و کاربردی است. در Panel Show یک نفر میزبان و چند نفر متخصص هم میهمان خواهند بود که هر هفته با توجه به موضوع مورد بحث تغییر می کنند.

ساخت پادکست,انواع پادکست,پادکست چیست؟,

 1. پادکست قصه ‌گوی غیرداستانی یا Non-fiction Storytelling Podcast

یکی دیگر از انواع پادکست ها به پادکست قصه گوی غیر داستانی مربوط می شود. اگر از افرادی باشید که در زمینه ساخت Podcast سابقه داشته باشد، باز هم باید بدانید که تولید این نوع از پادکست بدون حمایت یک مجموعه کار دشواری است. در این مدل، به یک گروه متشکل از روزنامه‌ نگار، تدوین ‌گر، تهیه ‌کننده‌، طراح صدا و همچنین مدت زیادی زمان، نیاز دارید. فرقی نمی کند آن را ساده و بی آلایش بسازید یا حرفه ای؛ در هر صورت نیازمند تعدادی فاکتور صوتی مثل صداهای محیطی، گفتگوهای تلفنی، صداهای پشت صحنه و … خواهید بود. اگر برای بار نخست است که به دنبال ساخت پادکست می روید، این گزینه را انتخاب نکنید.

 1. پادکست قصه ‌گوی داستانی یا Fiction Storytelling Podcast

پادکست داستانی بر خلاف غیرداستانی خیلی شلوغ نیست. چنانچه نویسنده خبره ای باشید از این بستر می توانید برای نشر نوشته هایتان کمک بگیرید. توجه داشته باشید که در این روش هم فقط نشستن جلوی میکروفون و خواند مطلب کفایت نمی کند و شما به فردی جهت صداگذاری و دیگر فاکتورهای لازم احتیاج دارید.

 • پادکست های فارسی

در این قسمت از محتوا، چند نمونه پادکست فارسی پرطرفدار را به شما معرفی می کنیم.

 • پادکست چنل بی

سال 2015 این پادکست شروع به نشر Podcast کرد و طی هر 3 هفته، یک اپیزود تازه روی سایت آنها قرار می گیرد. هر اپیزود گزارشی از یک اتفاق حقیقی، که در رسانه های انگلیس نشر یافته و به زبان فارسی عنوان می شود را دربر می گیرد و افراد می توانند به آن گوش کنند. با توجه به آنچه که در سایت چنل بی آمده؛ پادکست های آنها از زمستان سال 95 با کمک یک گروه 3 نفره و مدیریت علی بندری منتشر می شود.

 • پادکست بی پلاس

پادکست فارسی بی پلاس، که در آن چکیده کتاب های غیرداستانی به زبان فارسی منتشر می شود، یکی دیگر از تولیدات علی بندری می باشد. هدف از تولید این پادکست نرفتن به سمت کتابخوانی نیست بلکه هدف علاقه مند کردن مخاطبان به کتاب هایی است که در این پادکست از آنها خلاصه ای گفته می شود.

پادکست داستانی,ساخت پادکست,انواع پادکست,

 • پادکست رادیو مرز

در این پادکست بیشتر به موضوع فاصله ها اشاره می شود. هر آنچه که موجب جدایی و فاصله بین انسان ها شود. خانم مرضیه رسولی نظارت بر این پادکست را برعهده دارد.

 • پادکست کرن

از پرطرفدارترین و محبوب ترین پادکست های فارسی، Koron Podcast است که در زمینه موسیقی فعالیت دارد. اپیزودهای آن اغلب بیست دقیقه ای هستند و بردیا دوستی، آهنگ ها را مورد تحلیل قرار می دهد.

 • پادکست پرگار

این پادکست مربوط به برنامه پرگار از شبکه بی بی سی فارسی بوده که محوریت آن در مورد مسائل سیاسی، دینی، عقیدتی و ادبی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *