با این 5 روش بر روی پول های تان مدیریت داشته باشید

بودجه بندی پول,روش های مدیریت مالی,مدیریت مالی
نوامبر 28, 2020 کسب و کار by mis.hoseinpour

مدیریت مالی یکی از دانش هایی است که هر کسی باید از همان ابتدای کودکی آن را فرا بگیرد و چه بهتر اینکه اگر در فضای آموزشی مدرسه این مسئله را آموزش می دادند.  مدیریت مالی به ما کمک می کند که بر روی هزینه های خود تمرکز داشته باشیم و به ما یاد می دهد که چه زمانی وام بگیریم؟

چه زمانی هزینه های خود را انجام دهیم،  چه زمانی پس انداز کنیم و … که همه این نکات باید به خوبی آموزش داده شوند، بنابراین می توان گفت دوره های آموزشی که برای ریاضیات برگزار می شود اگر با آموزش نحوه مدیریت مالی همراه نباشد کارآمد نخواهد بود. کار با اعداد و ارقام را  هرکسی می تواند یاد بگیرد مهم یاد گرفتن و عملی کردن روش هایی برای مدیریت هزینه ها و درآمد ها می باشد.

در این مطلب سعی شده است راه هایی را برای مدیریت پول و هزینه در اختیار شما قرار دهیم. پول عنصری است که هر فردی باید بتواند آن را درک نماید تا زندگی پر باری را برای خود رقم بزند. درگیری های مالی باعث به وجود آمد درگیری های فکری در زندگی خواهد شد، بنابراین بهتر است از سنین کودکی فرزندان خود را با مهارت حل کردن مشکلات مالی آشنا سازید. در ادامه مطالب روش های مدیریت مالی برای نگه داشتن پول را برای شما بیان خواهیم نمود.

بودجه بندی پول

زمانی که حقوق خود را دریافت می کنید آن را بودجه بندی نمایید. بسیاری از افراد به دلیل اینکه فکر می کنند که فهرست کردن هزینه ها و تقسیم بودجه بین آن ها کار بسیار سختی است از بودجه بندی پول خود سر باز می زنند. اگر بر روی پول خود مدیریت نداشته باشید در آخر ماه با مشکلاتی پیش رو خواهید بود. می توانید در این مرحله هزینه هایی که در طی ماه به طور قطع وجود دارند را یاد داشت نمایید، مانند قسط وام، کرایه خانه و … بعد از آن هزینه های متغیر ماهیانه خود مثل قبض آب، قبض برق، هزینه بنزین و … را یادداشت کنید. اگر تنها چند ساعت را به مدیریت مالی اختصاص دهید می توانید بعد از مدتی پول زیادی را پس انداز نمایید و متوجه خواهید بود که بودجه بندی پول کار بیهوده ای نبوده است.

بودجه بندی پول,روش های مدیریت مالی,مدیریت مالی,

عمل کردن به بودجه بندی

زمانی که لیست بودجه بندی را تهیه می کنید باید به آن پایبند باشید و آن را عملی نمایید. در طی ماه نگاهی به آن بیندازید و هزینه های خود را بسنجید. اگر مشکلی برای شما پیش آمده است که باید بودجه بندی خود را تغییر دهید آن را به روز رسانی کنید. باید هر لحظه در جریان هزینه های خود باشید.

محدود کردن خرج های غیر ضروری

همان طور که در گام اول گفته شد برای نحوه مدیریت مالی باید بتوانید درآمد خود را بودجه بندی نمایید و بر وری مخارج ثابت و متغیر خود برنامه ریزی هایی داشته باشید. از طرفی هم هزینه هایی وجود دارند که خارج از بودجه بندی هستند. یکی از مهم ترین قسمت بودجه بندی به این مربوط می شود که شما می توانید آخر ماه باقی مانده پول را برای خوش گذرانی و تفریح استفاده نمایید، اما به یاد داشته باشید این خوش گذرانی را باید به صورت محدود انجام دهید. ولخرجی را کنار بگذارید، قبل از اینکه پولی را از درآمد خود خرج می کنید به این نکته دقت داشته باشید که بودجه بندی شما را تغییر ندهد.

نحوه مدیریت مالی,بودجه بندی پول,روش های مدیریت مالی,

خرج های کوچک

هزینه های دیگری در زندگی وجود دارد که هیچ توجهی به آن ها نمی شود یعنی آن قدر آن ها را ناچیز می پندارید که به راحتی از کنار آن ها رد خواهید شد. هزینه های کوچک می تواند به راحتی از پول شما بکاهند  و بعد متوجه خواهید شد که از لیست بودجه بندی خود فراتر رفته اید. برای مدیریت مالی بر روی هزینه های خود باید بتوانید هزینه های جزئی خود را در نظر بگیرید و برای آن ها برنامه ریزی داشته باشید تا از حد مجاز خارج نشوید. فاکتورها و رسید های خرید را تا آخر ماه نگه دارید و در یک دفترچه تمامی هزینه های خود را یادداشت نمایید، چرا که با بررسی یادداشت های خود متوجه خواهید شد که چه میزان از پول خود را خرج کرده اید. به عنوان مثال ممکن است مقداری از درآمد خود صرف خریدن اینترنت نمایید، این خود می تواند مسئله بسیار کوچکی باشد که به آن هیچ توجهی نمی شود، اما باید بگوییم هزینه هایی که برای این قبیل از کارها انجام می شود می تواند به راحتی بر روی بودجه ما تاثیر گذار باشد.

محدود کردن اقساط

ممکن است شما در طول ماه مجبور باشید قسط وام هایی را بپردازید و اینکه با توجه به بودجه بندی که انجام داده اید به راحتی می توانید وام جدید را دریافت نماید و قسط آن را پرداخت کنید، اما باید بگوییم علم مدیریت مالی به ما می گوید که نباید تا اتمام قسط های مانده وام دیگری را دریافت نمایید. عده ای از مردم تصور می کنند بانک ها تقاضای آن ها را برای دریافت وام به دلیل نبودن درآمد کافی رد خواهند کرد در صورتی که این خود شما هستید که باید از پس هزینه های خود برآیید و باید به این موضوع فکر کنید که دریافت وام جدید می تواند تاثیر منفی بر روی هزینه های شما داشته باشد یا خیر؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *