تحلیلگر بازار کیست؟

بازار بورس,بهترین تحلیلگر,بهترین تحلیلگر بازار بورس

تحلیلگر بازار نقش مهمی در روند رشد و پیشرفت کسب و کارها دارد، زیرا تنها این افراد هستند که می توانند با تحلیل و بررسی عملکرد و سیر گذشته بازار و اطلاعات موجود آینده بازار و کسب و کارها را با توجه به منابع مشخص نمایند. تحلیلگران بازار برای آنکه بتوانند بهترین پیشنهادات و راهکارها را به سرمایه گذاران و صاحبان مشاغل ارائه دهند باید از دانش و مهارت کافی برخوردار باشند. اگر می خواهید با خصوصیات تحلیلگران بازار و وظایفی که بر عهده دارند بیشتر آشنا شوید پس تا پایان با همراه باشید.

تحلیلگر بازار کیست؟

در واقع تحلیلگر بازار به فردی گفته می شود که نیازهای مشتریان و بازار را بررسی و تعیین می کند تا  بتواند از این طریق مشکلات بازار را رفع نمایند و راهکارهایی را برای رفع این نیازها ارائه دهد. این افراد برای اینکه موقعیت و شرایط کنونی شرکت یا سازمان خود را به درستی تحلیل کنند آن را با سایر رقبا مقایسه می کنند و میزان سود و زیان ها، هزینه هاو .. را با توجه به بازارتحلیل می کند تا در نهایت بتوانند میزان رشد مثبت یا منفی و راه هایی برای بهبود این وضعیت ارائه دهند.

بازار بورس,بهترین تحلیلگر,بهترین تحلیلگر بازار بورس,

پروسه کاری تحلیلگر بازار به چه صورتی است؟

این تحلیلگران برای یافتن بازار مناسب جهت ارائه محصولات و خدمات شرکت مورد نظرشان بازار را مورد تحلیل و بررسی قرار می دهند و اطلاعات کاملی در رابطه  درخواستها، نیازها، جمعیت، عادات خرید مشتریان، سلیقه افراد و … به دست می آورند تا بتوانند تصمیم گیری درستی انجام دهند. این اطلاعات لازم معمولا از طریق پرسشنامه، مصاحبه، نظرسنجی، تمرکز بر روی گروه های مختلف و .. به دست می آورند. همچنین سعی می کنند که قیمت های بازار، روش های فروش و بازاریابی که استفاده می شود، بررسی رقبا و …موقعیت و جایگاه شرکت مورد نظر خود را تعیین و مشخص نمایند.

تحلیلگر بازار تمامی داده های به دست آمده را با استفاده از نرم افزارهای خاصی مورد ارزیابی و تحلیل قرار می دهند و بر اساس نمودارها، جداول و … حاصل از بررسی داده ها روندهای آینده بازار هدف را پیش بینی کرده و برنامه و راهکارهایی در جهت حرکت به سمت آن مسیر و کسب در آمد بیشتر ارائه می دهند. این افراد به دلیل شرایط کاری که دارند گاهی اوقات مجبور هستند که تایم های طولانی سرکار باشند و به صورت فشرده کار کنند.

افراد مناسب این شغل

معمولا روانشناسان برای تعیین شغل مناسب برای یک فرد به پارامترهای مختلفی مانند علایق، مهارت ها، ویژگی های شخصیتی،  ارزش ها، شرایط خانوادگی، میزان تحصیلات، شرایط جامعه و .. توجه می کنند  و در نهایت بر اساس آن ها تعیین می کنند که چه مشاغلی مناسب یک فرد خواهد بود. اما در این میان ویژگی های شخصیتی بسیار مهم هستند و بر همین اساس افراد در تیپ های شخصیتی مختلف قرار می گیرند. تیپ های شخصیتی ENTJ،INTJ،  ESTP، INTP از جمله تیپ های شخصیتی هستند که اگر وارد این شغل شوند قطعا آینده کاری درخشانی خواهند داشت و می توانند در حوزه کاری خود موفق شوند. یکی از مشاغلی که در این حوزه امروزه طرفداران بسیاری پیدا کرده است و افراد زیادی به آن مراجعه می کنند تحلیلگر بازار بورس می باشد.

وظایف و مسئولیت های تحلیلگر بازار

کسب اطلاعات در رابطه با مشتری ها، نیازها و ترجیحات آن ها، عوامل تاثیر گذار بر میزان تقاضا، شناسایی بازار هدف  و … تحلیل و بررسی تمامی این اطلاعات

ارزیابی میزان رضایت مشتریان و کارکنان از خدمات و محصولات

تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده و پیش بینی آینده بازار

تعیین میزان تاثیرات تبلیغات، بازاریابی و استراتژی های ارتباطی بر میزان فروش و موفقیت شرکت ها

استفاده از تکنیک ها و روش های خاصی به منظور شناسایی نیازهای تبلیغاتی

ارائه گزارش مکتوب بر اساس داده از طریق تجزیه و تحلیل هایی که انجام داده است.

تحلیلگر بازار,تحلیلگر بازار بورس,بازار بورس,

حوزه های شغلی تحلیلگران بازار

یک تحلیلگر بازار می تواند در حوزه های شغلی زیر فعالیت داشته باشد.

برنامه ریزی راهبردی

طراحی مدل های کسب و کار

طراحی فرآیند

تحلیل سامانه ها

تحلیلگر بازار بورس

تحلیلگری بازار بورس یکی از زیرشاخه های تحلیلگری بازار می باشد و فردی که این حوزه کاری را جهت فعالیت انتخاب می کند باید دانش و اطلاعات کافی در حوزه بورس و بازار بورس اوراق بهادار داشته باشد. همچنین به تمامی قوانین و مقررات و اصطلاحات رایج در بورس مسلط باشد تا بتواند به تحلیل اطلاعات موجود و بررسی آن با شرایط بازار بورس و میزان رشد یا کاهش سهام شرکت ها و شاخص بورس بپردازند. در صورتی که تحلیلگر بورس از دانش و مهارت کافی برخوردار باشد و اطلاعات کاملی در رابطه با بازارهای بورس داشته باشد قطعا می تواند آینده بازار بورس و بهترین زمان خرید و فروش سهام را تشخیص دهد. این بازار با وجود آنکه میزان سوددهی بسیار بالایی دارد اما در صورتی که افراد بدون گرفتن مشاوره از افراد متخصص و تحلیلگر بازار بورس وارد آن شوند می تواند باعث  ضرر و زیان فراوان و از دست دادن بخش زیادی از سرمایه آن ها گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *