تحلیلگر سیاسی کیست؟

بهترین تحلیلگر سیاسی,تحلیلگر سیاسی,تحلیلگر سیاسی چیست

تحلیلگر سیاسی یکی از نیازهای اصلی هر جامعه ای می باشد، زیرا قطعا بررسی مسائل سیاسی روز بدون مکانیسم تحلیل سیاسی امکان پذیر نخواهد بود. علاوه بر این برای تشخیص صحیح و به موقع در رابطه با رفتارها و تحولات سیاسی و اتخاذ تصمیم گیری های لازم در خصوص آن ها به دانش و مهارت کافی در زمینه تحلیل سیاسی نیاز خواهد بود، بنابراین تحلیلگران سیاسی نقش مهمی در بررسی مسائل سیاسی جامعه می توانند داشته باشند. اگر می خواهید با شغل تحلیگران سیاسی بیشتر آشنا شوید پس تا پایان با ما همراه باشید.

تعریف تحلیلگر سیاسی

تحلیلگر سیاسی فردی است که با به کار گیری روش تحلیل سیاسی به تجزیه و تحلیل شرایط سیاسی جامعه می پردازد و بهترین مشاوره و راهکارها را ارائه می دهد.  روش تحلیل سیاسی در واقع روشی علمی است که با استفاده از آن به تحلیل و بررسی رویداد ها و پدیدهای علمی می پردازد. تمامی پدیده های سیاسی را نمی توان با استفاده از یک روش علمی تجزیه و تحلیل نمود، از این رو نیاز است که تحلیلگر سیاسی با توجه به هر پدیده سیاسی از یک روش مناسب برای تحلیل آن استفاده نماید. با انتخاب یک یا چند روش تحلیل سیاسی مناسب می توان پیچیدگی های تحولات سیاسی را به بهترین شکل ممکن  مورد تجزیه و تحلیل قرار داد به طوری که توضیح و درک آن برای افراد عادی امکان پذیر است. به طور کلی می توان گفت تحلیلگران سیاسی به تجزیه و تحلیل مسائل پیچیده سیاسی و تحولات آن ها  و ساده سازی این مسائل می پردارند تا مخاطبان به خوبی متوجه شرایط موجود در جامعه شوند.

بهترین تحلیلگر سیاسی,تحلیلگر سیاسی,تحلیلگر سیاسی چیست,

تحلیلگران سیاسی چگونه یک پدیده را مورد تحلیل قرار می دهند؟

یک تحلیلگر سیاسی برای آنکه تحلیلی را انجام دهد سه پارامتر زیر را در نظر می گیرد:

  • پدیده یا خبر سیاسی اتفاق افتاده باشد
  • اطلاعات مربوط به آن پدیده وجود داشته باشد تا بتواند آن ها را دسته بندی نماید و با پدیده های گذشته مورد بررسی قرار دهد
  • پدیده مورد نظر را با سایر پدیده ها مورد بررسی قرار دهد تا بتواند روابط بین آن ها را کشف نماید.

در صورتی که ارکان اصلی تحلیل که در بالا به آن اشاره کردیم وجود داشته باشد تحلیلگر مرحله بعدی کارخود را آغاز می کند  و به بررسی اجزا تشکیل دهنده آن پدیده و عوامل ایجاد کننده اش می پردازد و همچنین تاثیرات این پدیده بر سایر پدیده ها و خبرها را تحلیل می کند. علاوه بر این به کشف و شناخت بازیگران اصلی و فرعی پدیده می پردازد تا از اهداف، برنامه ها و منابع آن ها آگاه شود تا در نهایت بتواند فرصت ها و تهدید ها و پیامدهایی که این پدیده می تواند به دنبال داشته باشد را ارزیابی و مشخص نماید.

ویژگی های تحلیلگران سیاسی

اگر به حوزه سیاست علاقمند باشید پس از خواندن این مطالب شاید این سوال در ذهنتان به وجود آید که چگونه تحلیلگر سیاسی شویم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت در صورتی که ویژگی ها و شرایط زیر را داشته باشید می توانید وارد این حوزه کاری شوید.

استعداد

داشتن علاقه، هوش، انگیزه، عقل، علاقه به تحلیل و … در تحلیل سیاسی مسائل بسیار اهمیت دارد زیرا تمامی موارد ذکر شده به مرور زمان به دست نمی آیند و نیاز است که در فرد وجود داشته باشد. همچنین سرعت هوش در قدرت تحلیل سیاسی بسیار اهمیت دارد. منظور از سرعت هوش این است که اطلاعات با سرعت از ذهن فرد به عقل او منتقل شوند تا بتواند تحلیل خوبی در رابطه باآن داشته باشد.

تحلیلگران سیاسی,چگونه تحلیلگر سیاسی شویم,سیاسی دانان,

شناخت رابطه و دلالت

تحلیلگران به محض اینکه با یک رخداد در خارج از ذهن خود روبرو می شوند سریع به اندوخته های ذهنی خود مراجعه می کنند تا بتوانند انطباقی بین این رخداد و اندوخته ها بیابند که به آن ارتباط یا همان نقاط اتصال گفته می شود. در صورتی که بین این دو هم گونی وجود داشته باشد شرایط رابطه برقرار است.

قاطعیت و قدرت پیش بینی

یک تحلیلگر سیاسی باید بتوانید به خوبی یک حادثه یا رخداد را در آینده پیش بینی کند. البته اساس پیش بینی و تحلیل احتمال است اما در صورتی که فرد از قدرت پیش بینی خوبی برخوردار باشد احتمال آنکه پیش بینی های او اتفاق بیوفتد افزایش می یابد.

قدرت جمع بندی

از مهم ترین خصوصیات تحلیلگران سیاسی می توان به قدرت جمع بندی آن ها اشاره نمود. در واقع آن ها باید بتوانند تمامی اطلاعات به دست آمده را به مفاهیم قابل درک تبدیل نمایند و با در نظر گرفتن فرضیه ها و سایر اطلاعات محتوایی به جمع بندی و نتیجه گیری بپردازند.

آشنایی با ابزارهای تحلیل

یک تحلیلگر سیاسی باید حتما از تمام ابزارهای زیر شناخت داشته باشد.

تنظیم استراتژی ساختار تحلیل

آشنایی با رهبران سیاسی و سیاستمداران ایران و جهان

آشنایی با مدارک و اسناد سیاسی

آشنایی با انواع توطئه های سیاسی

دشمن شناسی

آشنایی با حقوق و معاهدات بن الملل

دسترسی به منابع و متنون علمی

شناخت افکار عمومی و فرهنگ جامعه

و ….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *