5 دلیل اصلی کاهش قیمت سهام

افت قیمت سهام,بیشترین کاهش قیمت سهام,علت کاهش قیمت سهام بورس
سپتامبر 6, 2020 کسب و کار by مدیر سایت

چه عواملی سبب کاهش قیمت سهام می شود؟

دلیل کاهش قیمت سهام می تواند به عوامل متعددی بستگی داشته باشد. زمانی که عملکرد یک شرکت از نظر سود آوری فراتر از انتظار فعالان بازار باشد باعث می شود قیمت سهام رشد کند. اما همیشه به این صورت پیش نمی رود حتی در مواقع زیادی که درآمد بالاتر از انتظار توسط شرکت گزارش می شود اما سهام افت می کند در واقع این سرمایه گذاران هستند که باید دلیل این افت و کاهش قیمت سهام را بدانند همچنین بعضی اوقات دلایل آن آشکار نیست. در ادامه مقاله به 5 دلیل اصلی که باعث افت قیمت سهام می شود اشاره خواهیم کرد.

فروش گسترده سهام توسط سهامدار عمده

بعضی از حقوقی های که سهام شرکت را در اختیار دارند یک رویداد خاص یا یک محدوده قیمتی را به عنوان هدف برای فروش قرار می دهند. ممکن است که سیاست های سهامدار عمده این باشد که اگر سود عملیاتی شرکت به طور مدام افت کرد به فروش گسترده سهام اقدام کند. یا مثلا تعیین می کنند که اگر قیمت سهام از 300 تومان بالاتر رفت زمانی است برای شناسایی سود و بهتر است میزان سرمایه گذاری خودشان را در شرکت کاهش دهند. البته این ها مثال هستند و فروش سهام به صورت گسترده توسط سهامدار عمده می تواند هزاران دلیل گوناگون و متنوع داشته باشد. در هر حال اگر فروش سهام به طور گسترده اتفاق بیفتد و عرضه از تقاضا پیشی بگیرد به طور یقین شاهد کاهش قیمت سهام خواهیم بود.

افت قیمت سهام,بیشترین کاهش قیمت سهام,علت کاهش قیمت سهام بورس,
تحلیل ها یا اخبار منفی

گاهی اوقات یک خبرنگار یا تحلیلگر یا رسانه ای که دارای مخاطبین زیادی است درباره وضعیت یک شرکت یا صنعت اخبار منفی منتشر می کند. این اخبار می تواند روی خوانندگان و سرمایه گذاران تاثیر بگذارد مخصوصا کسانی که سرمایه گذاری های کوتاه مدت انجام می دهند و دارای رفتارهای احساسی بیشتری هم هستند. در نتیجه انتشار این خبرهای منفی فشار فروش در معاملات سهم را افزایش می دهد و دلیل کاهش قیمت سهام خواهدشد. هرچه خبرنگار یا تحلیلگر مخاطبین بیشتری داشته باشد و رسانه بیشتر انتشار پیدا کند تاثیر آن هم به مراتب بیشتر خواهد بود کسی که یک سرمایه گذار حرفه ای است از این موضوع اگاه است که انتشار خبرهای منفی در مورد یک شرکت باعث افت قیمت سهام خواهد بود و در صورتی که وضعیت بنیادی شرکت تغییری نکرده باشد بهترین موقعیت برای خرید سهام است چرا که بعد از اینکه فشار فروش روانی ناشی از اطلاعات و اخبار منفی کنار رفت قیمت سهام رشد می کند و حتی در بیشتر مواقع به قیمت قبل نیز می رسد.

محقق نشدن شایعات

در برخی مواقع یک شرکت طبق پیش بینی هایی که انجام داده سود اوری دارد ولی سود آوری که در گزارش مالی اعلام شده است شایعات را تحقق نمی بخشد. به طور مثال شایعه شده است که شرکتی در چهار ماهه اول خود 350 ریال سود می رساند در صورتی که چنین اتفاقی نمی افتد. شایعات می توانند تخمینی غیر رسمی باشند که سود شرکت را حدس می زنند. اگر چنین شایعاتی آن هم به طور گسترده پخش شوند می توانند روی کاهش قیمت سهام اثرگذار باشند و معمولا یک سرمایه گذار معمولی نمی تواند کاری در مقابل این شایعات انجام دهد.

کاهش قیمت سهام,کاهش قیمت سهام با افزایش سرمایه,کاهش قیمت سهام عدالت,

عملکرد ضعیف شرکت

گاهی یک دلیل اصلی برای کاهش قیمت سهام وجود دارد. مثلا اینکه نقدینگی شرکت به طور قابل ملاحظه ای کم شده یا در صورت های مالی یک شرکت حاشیه سود خالص کاهش یافته است یا اینکه شرکت هزینه های تولیدی و عمومی زیادی را برای ایجاد یک محصول جدید پرداخت کرده باشد.
در این صورت سرمایه گذاران باید صورت های مالی را بررسی کنند تا بتوانند تخمین بزنند که پیش بینی های صورت گرفته تحقق خواهند یافت یا خیر. بررسی وضعیت اقتصادی یک شرکت بسیار حائز اهمیت است چرا که دیر یا زود می تواند در وضعیت سهام آن اثر گذار باشد. توجه داشته باشید که به هزینه های عملیاتی حاشیه سود خالص و همچنین موجودی نقدینگی شرکت طی دورهای قبلی و فعلی باید دقت ویژه داشت. و در انتها باید به نظرات تحلیل گران و رسانه ها درباره وضعیت اقتصادی شرکت و سود آن پرداخت چرا که ممکن است اطلاعاتی وجود داشته باشد که شما آن ها را نادیده گرفته یا به آن توجه نکرده باشید.

افت قیمت سهام,بیشترین کاهش قیمت سهام,علت کاهش قیمت سهام بورس,

تغییر در چشم انداز شرکت

همه شرکت هایی که پذیرفته شده در بورس هستند سالانه باید یک مجمع عمومی برای تقسیم سود تصویب صورت های مالی و… تشکیل دهند که در این مجمع باید به سخنان هیئت مدیره درباره آینده و چشم انداز شرکت دقت کرد. همه سرمایه گذاران باید اظهارات و پیش بینی های مثبت و منفی که برخلاف انتظار سرمایه گذاران است را به خاطر بسپارند. چرا که این موارد از جمله عوامل تاثیر گذار بر کاهش قیمت سهام یا افزایش آن می باشند.

افت قیمت سهم به دلیل افزایش سرمایه

شرکت ها گاهی افزایش سرمایه می دهند که باعث افزایش تعداد سهام آن ها می شود. و زمانی که تعداد سهم افزایش یافت قیمت هر سهم می شکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *