بازاریابی سنتی بهتر است یا پارتیزانی؟

بازاریابی پارتیزانی,بازاریابی چریکی,بازاریابی سنتی

بازاریابی پارتیزانی یا بازاریابی چریکی روشی نامنظم و نامتعارف در انجام فعالیت‌ های تبلیغی بر مبنای یک بودجه بسیار کم است. اما بازاریابی به روش سنتی شامل استراتژی های ترفیعاتی مورد استفاده قبل از به وجود آمدن اینترنت می باشد، یا همان چیز که به عنوان بازاریابی آفلاین شناخته می شود.

بازاریابی سنتی شامل مجموعه وسیعی از تاکتیک های بازاریابی مانند فروش مستقیم، تبلیغات تلویزیونی و رادیویی، پست، تبلیغات چاپی، موارد مرتبط با ترفیعات چاپی مانند کاتالوگ یا بورو شور است. هر کدام از این بازاریابی ها طرفداران و حامیان خاص خودشان را دارند. بازاریابی سنتی چندین سال می شود که توجه سرمایه گذاران و شرکت های بزرگی را به خودش جلب کرده اما بازاریابی چریکی برای کسب و کارهای کوچک و استارت آپ ها بسیار مناسب هستند.

بازاریابی پارتیزانی,بازاریابی چریکی,بازاریابی سنتی,

تفاوت های بازاریابی سنتی و پارتیزانی

 • در روش سنتی افراد از برند و کسب و کارشان تعریف می کنند. همچنین سعی می کنند تا کاربر خدمات و محصولات شان را باور کند. اما در بازاریابی چریکی فقط از کاربر حرف می زنند.
 • بازاریابی به روش سنتی نیازمند آن است که شما پول یا سرمایه خود را در فرایند بازاریابی سرمایه گذاری کنید. اما بازاریابی چریکی یا پارتیزانی می ‌گوید سرمایه گذاری اولیه شما باید زمان، انرژی و تصویرسازی ذهنی باشد.
 • بازاریابی سنتی ابزاری برای کسب و کارهای بزرگ و پیشنهاد دهنده تاکتیک‌ هایی در ارتباط با شرکت های عظیم و بودجه های کلان آن ها است. اما بازاریابی چریکی، در کسب و کارهای کوچک به کار می رود.
 • در بازاریابی به روش سنتی چگونگی انجام بهینه کسب و کار را از طریق فروش اندازه گیری می کند، اما سنجش اولیه در بازاریابی چریکی مربوط به سود است.
 • بازاریابی به روش سنتی بر مبنای تجربه و قضاوت است که درگیر حدس و گمان می باشد، اما بازاریابی چریکی یا همان پارتیزانی بر مبنای علم روانشناسی و قوانین رفتار انسانی است.
 • در بازاریابی سنتی، افزایش نسبت ها یا نرخ های تولید کسب و کار و سپس تنوع بخشی از طریق ارائه محصولات را پیشنهاد می کند.
 • بازاریابی به روش سنتی شما را ترغیب می کند تا کسب و کار خود را به طور خطی از طریق افزودن مشتریان جدید رشد دهید. اما بازاریابی چریکی شما را ترغیب می کند تا کسب و کار خود را به شکل هندسی پیش ببرید. هدف بیشتر معاملات با مشتریان موجود، معاملات وسیع تر و معاملات مرتبط با به کارگیری تعقیب مشتری و خدمات اصلی یا کلیدی است.
 • بازاریابی به روش سنتی از شما می خواهد تا در جستجوی فرصت هایی برای از میان بردن رقابت باشید. اما بازاریابی پارتیزانی از شما می خواهد تا رقابت را برای مدتی فراموش کنید و در جستجوی فرصت هایی برای همکاری با کسب و کارهای دیگر و حمایت یکدیگر در یک تلاش متقابل در جهت کسب سود باشید.
 • بازاریابی به روش سنتی تأکید دارد که شما دریافتی های خود را هر ماه جهت مشاهده میزان فروش خود محاسبه کنید، در حالی که بازاریابی چریکی بر تمرکز شما بر این امر اشاره دارد که شناخت بسیاری از روابطی که هر ماه برقرار ساخته اید چگونه می ‌تواند منجر به کثرت سود و مزایا شود.
 • بازاریابی سنتی کمتر به بحث تکنولوژی می پردازد، زیرا تکنولوژی دیروز بسیار پیچیده، گران و محدود بود. بازاریابی پارتیزانی تأکید دارد که شما تکنولوژی امروز را غنیمت شمارید، زیرا کاربرد آن ساده است، خرید آن ارزان است و محدودیت در قابلیت آن جهت توانمند سازی کسب و کار شما در آغاز بازاریابی وجود ندارد.
 • بازاریابی به روش سنتی مجموعه ای از حرفه هایی را که ممکن است برای ارتقای کسب و کار شما به کار رود، شناسایی می کند که همه آن ها نسبتا هزینه بر هستند. ولی در بازاریابی چریکی یا پارتیزانی، هزاران حرفه ای را که شما می ‌توانید از طریق به کارگیری رایگان آن ها سود خود را افزایش دهید، شناسایی می کند.بازاریابی مدرن,بازاریابی پارتیزانی,بازاریابی چریکی,

بازاریابی مدرن چیست؟

بازاریابی سنتی و مدرن هر کدام دارای ویژگی های خاص خودشان هستند.  بازاریابی مدرن، حرفه ای میان تولید کننده یا فردی که خدمات را ارائه می دهد در مقابل مشتریان می باشد و در همه جنبه های زندگی کاربرد دارد. تبلیغات اختصاصی در بازاریابی مدرن نسبت به دیگر روش های بازاریابی کم هزینه تر است، زیرا استفاده از شبکه های اجتماعی تقریبا رایگان می باشند و تبلیغات با استفاده از بازاریابی دهان به دهان انجام می شود. باید توجه داشت که استراتژی های تیم مشاور بازاریابی براساس هر شرکت و موقعیت منحصر به فرد آن متفاوت است و از این رو بازاریابی سنتی و مدرن نیز باهم تفاوت هایی دارند.

فراموش نکنید که شما در ابتدا باید هدف خود را از کسب و کار کاملا مشخص کنید. بعد از مشخص کردن هدف، اگر به دنبال فروش زیاد هستید و سرمایه به اندازه کافی دارید پس بازاریابی به روش سنتی را انتخاب کنید چون در کارتان موفق خواهید شد. اما اگر ایده های خلاق و مناسبی دارید و به دنبال به دست آوردن رضایت مشتری، سود زیاد و موفقیت هستید، پیشنهاد ما به شما این است که به سراغ بازاریابی چریکی یا پارتیزانی بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *