همه چیز درمورد آگاهی تجاری

آگاهی تجاری,آگاهی تجاری چیست؟

آیا می دانید که آگاهی تجاری چیست؟ و چه کاربردی دارد؟ اگر می خواهید کاملا بدانید که آگاهی تجاری در اصل چیست و چه مواقعی کاربرد دارد؛ حتما تا انتهای این مقاله همراه ما باشید، زیرا به خوبی می توانیم شما را با آگاهی تجاری آشنا سازیم.

قطعا برای استخدام شدن در یک شغل، باید به جز تحصیلات و سابقه کار، به خوبی بتوانید نظر مصاحبه کنندگان را جلب کنید تا حتی اگر سابقه کاری ندارید؛ با طرز صحبت کردن شما را استخدام کنند. این حرف زدن قدرت بیان بسیار عالی می خواهد و آگاهی از موضوعات کاری؛ که تقریبا می توان گفت باید اطلاعات عمومیتان بالا باشد.

آگاهی تجاری در اصل چیست؟

آگاهی تجاری، بسیار پیچیده می باشد. اما اگر بخواهیم آن را به زبان ساده شرح دهیم، یعنی آگاهی برای موفقیت و سود آوری شرکت؛ مثلا تصور کنید که وارد شرکتی شده اید و فردی در آنجا حضور دارد که تمام راه های موفقیت یک شرکت را بلد است.

این راه ها همان روش هایی هستند که فرد قصد دارد شرکت را از بحران نجات دهد و با تدابیر لازم، شرکت را به یک شرکت پر سود تر تبدیل کند. به گونه ای که شرکت برخلاف اینکه زیان بپردازد، سود جمع آوری می کند.

در کل به این آگاهی راجب سودهی و تشخیص رقبا و…، آگاهی تجاری گفته می شود. البته آگاهی تجاری  به این منظور هم می باشد که اطلاعات عمومی فردی راجب به نحوه کار کردن، شغل، اداره شرکت و دیگر جزئیات  بالا باشد و بتواند کمک بسیاری به شرکت یا مجموعه مورد نظر کند‌.

معمولا افرادی که از آگاهی تجاری برخورد دار هستند، به خوبی استخدام می شوند و در همان مصاحبه اول، نظر تمام افراد را به خود جلب می کنند.

آگاهی تجاری,آگاهی تجاری چیست؟,آگاهی تجاری,

فواید آگاهی تجاری در زندگی روزمره

زمانی که شما آگاهی تجاری لازم را داشته باشید، می توانید برای زندگی کاری خود از آن استفاده کنید. مثلا اگر برای مصاحبه، به شرکتی بروید، قطعا زمانی که آگاهی لازم را داشته باشید، افراد مسئول شما را در اولویت برای ثبت نام قرار می دهند.

همچنین می توانید برای شرکت بسیار مفید باشید و خیلی زود روند پیشرفت  و ارتقای رتبه را طی کنید. همچنین اگر صاحب شغل یا مدیر توانایی و آگاهی های شما را مشاهده کند، در کار ها از شما هم کمک می خواهد.

این آگاهی  می تواند باعث  شوند که خودتان یک شغل مفید را راه اندازی کنید؛ زیرا تمام پیچ و خم های کار را کاملا بلد هستند و می توانید با دور زدن رقبا، شغل خود را به بالاترین سطح برسانید.

آموختن آگاهی تجاری

همان طور که در مطالب بالاتر هم ذکر کردیم، آگاهی تجاری همانند اطلاعات عمومی راجب شغل و شرکت ها می باشد و برای آموختن این مطالب باید روش هایی را انجام دهید. برخی از این راهکارها عبارت اند از:

‌مطالعه کردن

مطالعه کردن راجب اقتصاد و نحوه اداره شرکت، می تواند به خوبی به اطلاعات شما بیافزاید؛ حتی اگر قصد ندارید که شرکتی یا سازمانی را راه اندازی کنید، حتما برای این که اطلاعات شما تکمیل شود، سعی کنید کتاب هایی که راجب اقتصاد و نحوه مدیریت شرکت نوشته شده اند را بیشتر مطالعه کنید.

زیرا یکی از روش های شناختن رقبا و افراد مضر برای شرکت، این است که اطلاعات کافی از آن ها داشته باشید.

تجربه یا سابقه کاری

هرچه سابقه کاری شما بیشتر باشد؛ قطعا تجربه بیشتری هم دارید و آگاهی تجاری شما، بر اساس تجربه هایتان می باشد. تجربه کردن هم بسیار موثرتر از مطالعه کردن است؛ البته اگر هر دو کنار هم باشند تاثیر زیادتری بر روی آگاهی می گذارند.  سابقه کاری، می تواند باعث شود که زودتر استخدام شوید و افرادی که مصاحبه می کنند، شمارا فردی با تجربه تر ببینند‌.

همچنین تجربه کاری، یکی از مهم ترین عوامل برای یادگیری آگاهی تجاری می باشد. زیرا اطلاع داشتن از آگاهی تجاری با تلاش و مدت زمان به وجود می آید و سابقه و تجربه از تاثیر‌گذار ترین عوامل هستند.

آگاهی تجاری چیست؟,آگاهی تجاری,آگاهی تجاری چیست؟,

تحقیق کردن

اگر قبل از استخدام بتوانید به خوبی راجب محیط کار تحقیق کنید و رقبا را شناسایی کنید؛ زمانی که با رقبا و نحوه کار کردن آشنا شوید، به خوبی می توانید ضرر و زیان ها و حتی سود ها را تشخیص دهید. البته به یاد داشته باشید  که همیشه تحقیق کردن کافی نیست و فرد باید پیش زمینه ای از قبل داشته باشد تا بتواند در کنار تحقیق کردن، به آگاهی لازم برسد.

اولویت بندی

اگر در شرکتی قصد استخدام شدن دارید، سعی کنید که با ایده ها و طرح هایی نو و جدید وارد شوید تا از همان ابتدا شما را به عنوان فردی قدرتمند مشاهده کنند. مثلا اگر طراح نقشه کشی هستید، سعی کنید همیشه پلان های جدید با معماری های روز ارائه دهید تا هم کارتان جدید، و هم به روز و مدرن باشد.

البته اگر بخواهید از ایده های بقیه کپی کنید، اصلا نمی توانید به درک و آگاهی لازم برسید؛ زیرا اولویت بندی، کم کم به شما کمک می کند که با شغلتان و حتی محیط کار آشنا شوید.

همچنین سعی کنید که بهترین طرحتان را تحویل دهید و درون طرح از وسایل هایی استفاده کنید که کیفیت خوب و قیمت مناسبی دارند. زیرا ارائه کردن بهترین طرح با کمترین هزینه، می تواند برای شرکت مورد نظر بسیار سود داشته باشد.

نکاتی که باید به یاد داشته باشید

آگاهی تجاری مطلبی نیست که همانند درس خواندن آن را حفظ کنید تا بخواهید خیلی سریع آن را بیاموزید. برای آموختن آگاهی تجاری، باید صبر کنید و نسبت به تجربه ها، مطالب لازم را درک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *