ثمن معامله چیست؟

احکام ثمن,ثمن المثل چیست,ثمن معامله
سپتامبر 15, 2020 کسب و کار by مدیر سایت

هر آنچه که درباره ثمن معامله باید بدانید.

معنی ثمن معامله ارزش بها و قیمت است. ثمن به بهایی گفته می شود که کالایی در برابر آن معامله شده حال با ارزش بیشتر یا کمتر بازار یا با ارزش متعارف بازار باشد دلیل تفاوت آن با قیمت نیز می تواند همین باشد. از ثمن معامله در باب تجارت و برخی معاملات سخن گفته شده است. قیمت عبارتند از ارزش کالا در بازار است که در عرف به آن «ثمن المثل» می گویند.

ثمن المثل چیست

ثمن المثل به معنای بهای متعارف است مانند یک کالا در بازار که از آن در مناسبت های مضاربه، وکالت، اطعمه و اشربه سخن گفته شده است.

احکام ثمن,ثمن المثل چیست,ثمن معامله,

ثمن معامله در مبایعه نامه؟

ابتدا باید بدانید که مبایعه نامه چیست؟ مبایعه نامه به قرار دادی گفته می شود که در آن افراد مالی اعم از منقول و غیر منقول خرید و فروش می شود که در اصطلاح به آن خرید و فروش بیع گفته می شود. از نظر عرفی بین عوض و معوض و موردی که معامله شده و پول آن برابری ارزش وجود دارد چرا که بیع یک عقد معاوضی است یعنی این که در قبال مال مورد معامله عوض می شود.

در تمام قرارداد های مبایعه نامه ها( خرید و فروش ) قسمتی وجود دارد در قبال ریالی که به معامله اختصاص دارد  و این قسمت تعیین کننده میزان پولی است که درمعامله در ازای انتقال مالکیت مال مورد معامله به خریدار به فروشنده تعلق می گیرد. در اکثر قراردادهای پیش فروش اموال ثمن معامله تعیین نمی شود چرا که ممکن است زمان تهیه و تولید کمی طولانی شود و محاسبه آن را به زمان آینده موکول می کنند. این شیوه بیشتر در فروش آپارتمان و اتومبیل رایج تر است و در اکثر مواقع ثمن معامله از طرف تولید کننده تعیین می گردد که در عمل ممکن است باعث نزاع شود.

 

علاوه بر آن بر اساس فقه و قانون مدنی باید میزان ثمن مقطوع و معین باشد اگر غیر این باشد معامله باطل تلقی خواهد شد. زمان نامعین بودن ثمن معامله باعث بروز مشکلاتی شده است باید با بررسی نیازهای روز و بررسی موضوع فقه و حقوق ایران برای یافتن راه حلی نگاهی گذرا به اسناد بین الملی نیز بیندازید تا امکان تعیین ثمن معاملهِ قرارداد در آینده و پس از انعقاد قرارداد را فراهم سازد.

ثمن معامله در مبایعه نامه,معنی ثمن معامله,نحوه پرداخت ثمن معامله,

نحوه پرداخت ثمن معامله؟

به محض این که خریدار مبایعه نامه را امضا کرد خریدار موظف به پرداخت بهای مال مورد معامله به فروشنده می باشد.  به آن معنی ثمن معامله یا معامله نقدی می دهند.اما ممکن است که طرفین معامله زمان مشخصی را برای پرداخت تعیین کنند یا شرایط خاصی را تعیین کنند یا حتی خرید و فروش به صورت قسطی صورت بگیرد در این صورت فروشنده باید برای رسیدن زمان دریافت پول و سررسید قسط منتظر بماند و تا قبل از تاریخ مقرر حق مطالبه آن را ندارد. پس در نتیجه نحوه پرداخت می تواند نقدی موجل و یا به صورت اقساطی باشد.

احکام ثمن,ثمن المثل چیست,ثمن معامله,

اگر ثمن معامله پرداخت نشود

هر قرارداد و یا معامله ای تعهداتی را برای هردو طرف یعنی فروشنده و خریدار دارد که طرفین باید آن ها را رعایت کرده باشند در غیر این صورت متعهدله حق این را دارد که طرف را ملزم به ایفای تعهدات قرار دادی مطالبه کند. در صورتی که خریدار در مقابل معامله خود وجهی را پرداخت نکرده باشد فروشنده می تواند با مراجعه به دادگاه درخواست مطالبه وجه کند و خریدار ملزم به پرداخت مبلغ مورد نظر گردد در شرایطی نیز پرداخت مبلغ منوط به انجام برخی تعهدات فروشنده است به طور مثال فروشنده باید تعهد خود را نسبت به تنظیم سند رسمی و تحویل بیع ایفا کند در صورتی که فروشنده پیش از دریافت وجه قرارداد از ایفای تعهدات خود امتناع ورزد، در برخی قراردادها عدم پرداخت وجه قرارداد، برای فروشنده حق فسخ مقرر می گردد.

همچنین در صورتی که خریدار به تعهدات خود ایفا نکرد فروشنده می تواند یک جانبه قرارداد را فسخ نماید و در این صورت باید فروشنده مراتب فسخ را به خریدار اعلام کند که این اطلاع از طریق اظهار نامه انجام می گیرد. بنابراین عدم تعهدات می تواند باعث دعاوی حقوقی متعددی از جمله الزام به ایفای تعهدات، مطالبه وجه و حتی منجر به انحلال قرارداد شود.

بیع نقد

در بیع نقد در صورتی که فروشنده کالایی را بفروشد و ثمن معامله نگرفته باشد تا سه روز بیع لازم است. اما اگر در این مدت خریدار مبلغ مورد نظر را پرداخت نکند و تعهدات خود را ایفا نکند فروشنده قادر است معامله را فسخ کند.

سایر احکام ثمن

در صورت اختلاف فروشنده با خریدار اگر ثمن معامله باقی باشد قول فروشنده همراه قسم مقدم می شود اما اگر کالا از بین رفته باشد، سخن خریدار همراه با قسم مقدم خواهد بود. به طور مثال؛ فرد کافری که به هم کیش خود خوک یا شرابی را فروخته و وجه آن را دریافت نکرده مسلمان شود پس از اسلام می تواند ثمن معامله را از او دریافت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *