آموزش تمیز کردن کامپیوتر به زبان ساده

تمیز کردن کامپیوتر,تمیز کردن کیس,تمیز کردن موس

تمیز کردن کامپیوتر اگر چه ممکن است کار راحتی نباشد اما انجام به موقع آن باعث می شود از انتشار آلودگی و جرم در داخل آن جلوگیری شود. بهتر است ماهی یک بار را به انجام این کار اختصاص دهید چون ممکن است در صورت باقی ماندن آلودگی زیاد، دستگاه فن های کامپیوتر به خوبی کار نکند. حتی اگر فکر می کنید کامپیوتر شما در مکانی قرار دارد که در معرض آلودگی بیشتری است، زمان بیشتری را در نظر بگیرید.

روش های تمیز کردن کامپیوتر

قبل از هر چیز برای انجام این کار کامپیوتر خود را خاموش کنید. برای تمیز کردن کامپیوتر باید دقت داشته باشید که هرگز نباید از مایعات به طور مستقیم استفاده کنید در صورت نیاز اسپری پاک کننده را روی پارچه بزنید و از طریق پارچه، تمیز کردن را انجام دهید.

روش دیگر برای پاک کردن آلودگی، استفاده از جارو برقی است که باید توجه داشته باشید که آن را داخل دستگاه قرار ندهید زیرا ممکن است باعث آسیب به کامپیوتر شما شود. بهتر است برای انجام این کار از جاروهای شارژی استفاده کنید. برای تمیز کردن دکمه ها  نیز بدون فشار آوردن به آن ها این کار را انجام دهید و برای قسمت پشت کامپیوتر، سیم های آن را از برق و دستگاه بکشید.

وسایل لازم برای تمیز کردن کامپیوتر

برای نظافت کامپیوتر در فروشگاه های مخصوص محصولاتی وجود دارد ولی چنان چه به آن ها دسترسی ندارید می توانید از بعضی لوازم خانه استفاده کنید.

  1. پارچه نخی یکی از ابزارهایی هست که می توانید برای تمیز کردن گرد و غبار کیس، درایو، موس، کیبورد از آن استفاده کنید.
  2. آب و الکل. برای مرطوب کردن پارچه می توانید از آب و الکل استفاده کنید، سایر حلال ها ممکن است برای کامپیوتر آسیب زا باشند.
  3. جاروشارژی. با جارو شارژِی می توانید آلودگی و گرد و غبار سطحی را از روی کامپیوتر پاک کنید ولی نباید در قسمت پریز و سیم ها از آن استفاده کنید.
  4. اسفنج. اسفنج های مرطوب با آب و الکل یکی از بهترین ابزارها برای تمیز کردن موس، کیبورد و سایر قسمت ها می باشد.

از بین بردن خط خوردگی: خمیر دندان یک ماده مناسب برای انجام این کار است  به این شکل که خمیر دندان را بر روی دستمال میکروفیبر یا گوش پاک کن بزنید و بعد روی قسمت خط خوردگی بکشید. بعد از این که خشک شد آن قسمت را با دستمال مرطوب تمیز کنید. توجه داشته باشد خمیر دندانی که استفاده می کنید، نباید سفید باشد.

تمیز کردن کامپیوتر,تمیز کردن کیس,تمیز کردن موس,

تمیز کردن ال ای دی و ال سی دی

یکی از قسمت های مهم که در زمان تمیز کردن کامپیوتر باید آن را در نظر قرار داد، ال سی دی یا ال ای دی است. ال سی دی یا ال ای دی به دلیل گرد و غبار و گاهی اثر انگشت روی آن می تواند آلوده شود  و آلودگی در این قسمت می تواند وضوح صفحه نمایش را هنگام کار پایین بیاورد و آزار دهنده باشد به همین جهت برای شفاف شدن صفحه باید آن را تمیز کرد. در این قسمت هرگز نباید به طور مستقیم از اسپری بر روی صفحه استفاده کنید. شما می توانید از پارچه نخی یا یا دستمال های میکروفیبر استفاده کنید. دستمال های میکروفیبر گرد و خاک را به خود جذب می کند وجنس آن ها به گونه ای است که باعث خش نمی شود.

تمیز کردن کیس

برای تمیز کردن کیس باید تمامی قسمت های آن را از کوچک و بزرگ مورد توجه قرار دهید.  برای تمیز کردن قسمت بیرونی می توانید از جارو شارژِی و برای قسمت داخلی آن از پارچه مرطوب استفاده کنید. برای این کار ابتدا سیم کامپیوتر را از برق خارج کنید و دیواره های کیس را جدا کنید.

نظافت کامپیوتر,تمیز کردن کامپیوتر,تمیز کردن کیس,

تمیز کردن کیبورد

معمولا بیشترین قسمت کامپیوترکه در معرض آلودگی قرار دارد، کیبورد است زیرا این قسمت بیشتر از سایر قسمت ها در تماس مستقیم با دست قرار دارد و تمیز کردن آن باعث می شود باکتری های آلوده حذف شوند و در نتیجه کیبورد عملکرد بهتری داشته باشد. بهترین راه تمیز کردن کیبورد استفاده از کمپرسور هوا است که می توان فشار را وارد این قسمت کرد تا کاملا گرد و غبارآن حذف شود. بعد از این چنان چه لازم بود می توانید یک پارچه نخی مرطوب روی کیس بکشید.

از سرکه سفید و آب هم می توانید برای تمیز کردن کامپیوتر استفاده کنید. به این شکل که آب و سرکه را به نسبت مساوی ترکیب کنید و سپس یک دستمال نرم را با این محلول مرطوب کنید و مورد استفاده قرار دهید.

تمیز کردن موس,نظافت کامپیوتر,تمیز کردن کامپیوتر,

تمیز کردن موس

از پاک کننده مخصوص تجهیزات الکترونیکی استفاده کنید همچنین می توانید از سشوار برای رفع گرد و غبار  استفاده کنید. برای تمیز کردن موس از پارچه آغشته به الکل هم می توانید استفاده کنید به طوری که با سنسورها و چراغ آن برخورد نداشته باشد.

تمیز کردن هدفون

هدفون ها می توانند عامل انتقال آلودگی کامپیوتر شوند و باید آن ها را هنگام نظافت کامپیوتر مدنظر قرار داد.در صورتی که هدفون شما پلاستیکی یا وینیل است، باید آن را به پارچه مرطوب شده با آب گرم آغشته کنید و روی آن را گردگیری کنید. برای تمیز کردن ابتدا گوشی هدفون را خارج کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *