امنیت شبکه چیست

امنيت شبكه چيست,امنیت شبکه,امنیت شبکه چیست

امنیت شبکه چیست

امنیت شبکه چیست؟ امنیت شبکه با گسترش شبکه های کامپیوتری و ارتباطات در سراسر دنیا اهمیت ویژه ای پیدا کرده است و هر شبکه ای به منظور جلوگیری از مشکلات امنیتی که ممکن است برای اطلاعات آن به وجود آید نیاز است که حتما امنیت خود را تامین نمایند. با ما همراه باشید تا موضوع مهم امنیت شبکه و مزایای آن را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم.

تعریف امنیت شبکه

به طور کلی منظور از امنیت شبکه مجموعه اقداماتی است که با هدف جلوگیری از مشکلات امنیتی  در بستر یک شبکه کامپیوتری صورت می گیرد. به عبارتی می توان گفت هدف از امنیت شبکه  حفاظت از یک شبکه و تمامی قطعات آن ازدسترسی ها و سو استفاده های غیر مجاز می باشد. ویژگی های خاصی که شبکه ها در برقراری ارتباط دارند آن ها را بسیار آسیب پذیر نموده  و اگر از امنیت کافی برخوردار نباشند به راحتی می توان آن ها را از راه دور و از طریق بد افزارها و سایر روش ها هک نمود.

امنيت شبكه چيست,امنیت شبکه,امنیت شبکه چیست,

چرا امنیت شبکه بسیار مهم است؟

به منظور حفظ داده ها و جلوگیری از سو استفاده از آن ها امنیت شبکه از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در صورتی که یک شبکه از امنیت لازم برخوردار نباشد می تواند مشکلات زیر برای آن رخ دهد.

از بین رفتن داده ها

در هر شبکه و شرکتی داده ها بسیار مهم و ارزشمند هستند و به نوعی سرمایه آن شرکت محسوب می شوند. بنابراین باید تمامی تجهیزات لازم را به کارگیرند تا بتوانند آن ها را حفظ کنند. گاهی اوقات از بین رفتن همین داده ها می تواند باعث نابودی و ورشکستگی آن مجموعه گردد.

نقض محرمانه بودن

هر شرکت و سازمانی قطعا دارای یک سری اطلاعات محرمانه است که رقیبان آن هرگز نباید به آن ها دسترسی داشته باشند و باید این اطلاعات را مخفی نگه دارد.

دستکاری داده ها و تغییر آن ها

دستکاری داده ها شاید در نگاه اول کار بسیار مهمی نباشد اما پیامدهای بسیار ناگواری در محاسبات شرکت ها به ویژه محاسبات مالی آن ها خواهد داشت. هکرهای بسیاری وجود دارد که با هدف دستکاری داده ها به شبکه های کامپیوتری نفوذ می کنند و معمولا آثاری از خود به جای می گذارند که نشان دهند موفق شده اند به هدف خود برسند. وجود چنین مشکلاتی نشان می دهد که هر شبکه ای برای حفظ اطلاعات خود نیاز به تامین امنیت دارد و باید هر چه سریعتر راهکارهایی را به این منظور اجرایی نماید.

راهکارهای تامین امنیت شبکه

برای اینکه بتوان شبکه ای ایمن و مطمئن داشت باید راهکارهای کنترل امنیت شبکه را با توجه به مقیاس شبکه  اجرایی نمود و تحت کنترل قرار داد. از مهم ترین راهکارهای تامین امنیت شبکه می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • کنترل و تعیین نمودن دقیق دسترسی ها
 • مجهز نمودن شبکه به نرم افزارهای مقابله با ویروس و بد افزار
 • اطمینان حاصل نمودن از امنیت نرم افزارهای مورد استفاده
 • مشخص نمودن معیارها و عملکردهای شبکه
 • تامین امنیت ایمیل ها
 • امنیت دستگاه های تلفن همراه
 • استفاده نمودن از فایروال
 • خصوصی سازی شبکه مجازی
 • برقراری نهایت کنترل و محدودیت بر روی شبکه های بی سیم
 • شناسایی وب سایت های مخرب و مسدود نمودن آن ها به منظور جلوگیری از استفاده کاربران شبکه

با رعایت این موارد سازمان ها و شرکت ها به راحتی می توانند از مزایای امنیت شبکه بهره مند شوند و اطلاعات خود را حفظ نمایند.

نحوه عملکرد امنیت شبکه چگونه است؟

در واقع امنیت شبکه تمامی لایه های  دفاعی چندگانه را با یکدیگر ادغام می کند و با توجه به اینکه هر لایه دارای قوانین ، مقررات و کنترل ها و محدودیت های خاصی  است تمامی کاربران به راحتی نمی توانند به آن دسترسی داشته باشند و تنها کاربرانی قادربه دسترسی به شبکه هستند که احراز هویت شده باشند. از این رو دیگر کاربران مخرب که شامل هکرها، کارمندان ناراضی، تروریست های آنلاین و … هستند  امکان دسترسی به شبکه و منابع و اطلاعات آن نخواهند داشت. بنابراین کافی است که امنیت شبکه ها را تامین نمود تا از حوادث و آسیب های ناگواری که ممکن است اطلاعات آن ها را تهدید نمایند و مشکلاتی به وجود آورد جلوگیری کرد.

امنیت شبکه چه مزایایی دارد؟

امروزه شبکه ها به عنوان مهم ترین راه ارتباطی با دورترین نقاط دنیا از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند و روزانه حجم بالایی از اطلاعات توسط آن ها در بین نقاط و سازمان های مختلف منتقل می شود. بنابراین باید از امنیت کافی برخوردار باشند تا دچار آسیب های ناشی از فاش شدن اطلاعات نگردند. برای این منظور از انواع روش های تامین امنیت شبکه استفاده می کنند که مزایای بسیاری دارد. از مهم ترین مزایای امنیت شبکه می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • جلوگیری از انواع حملات احتمالی
 • سهولت در پشتیبانی و مدیریت شبکه
 • حفاظت از اطلاعات محرمانه
 • سهولت در گزارش گیری
 • امکان اعمال پالس های مورد نظر به راحتی امکان پذیر است
 • امنیت سخت افزار و نرم افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *