برگشت به انجمن بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران
   [صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
معرفی شاخه دانشجویی::
اعضای شورا ::
رویدادها::
گزارش رویدادها::
اخبار::
گالری تصاویر::
تماس با ما::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
ربات ثبت نامی شاخه دانشجویی
..
کانال شاخه دانشجویی
..
پارک فناوری پردیس
..
:: گزارش دومین هفته طرح توانمندسازی زیست فناوران صدف ۹۸.۴.۲۷ ::
 | تاریخ ارسال: 1398/4/29 | 
دومین هفته از طرح ملی توانمندسازی زیست‌فناوران صدف به کارگذاری شاخه‌ی دانشجویی انجمن بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران در روز‌های 26 و 27 تیرماه برگزار گردید.
روز دوم با صحبت‌های سرکار خانم یوسفی دبیر شاخه‌ی دانشجویی انجمن، در خصوص اهداف کلی دوره و پاسخ به پرسش‌های دانشجویان در خصوص کارگاه هفته نخست راس ساعت 8.15 آغاز گردید. وی تشریح کرد آموزش‌هایی که در این دوره به شرکت کنندگان ارائه می گردد شامل دو بخش اصلی است که 70 درصد این آموزش‌ها به صورت عمومی  و 30 درصد اختصاصی رشته‌ی بیوتکنولوژی است.
برنامه اصلی این روز با صحبت‌های جناب آقای سهرابی از تیم روشنا آغاز شد، ایشان ابتدا در خصوص کارگاه «مذاکره» که در هفته‌ی نخست طرح ملی توانمندسازی صدف ارائه شده بود جمع‌بندی را ارائه کردند و پاسخگوی سوالات دانشجویان بودند سپس شرکت‌کنندگان گروه‌بندی شده و کارگاه «ارائه ایده به سرمایه‌گذار» همانند هفته‌ی قبل به صورت گروهی و با مشارکت فعالانه‌ی دانشجویان برگزار گردید. هدف نخست این عمل آن است که در قالب فعالیت گروهی، مهارت‌های عملیاتی افراد در صحبت‌کردن ارتقا یابد و علاوه بر آن دانشجویان در طی فعالیت‌ گروهی از یکدیگر مطالب را یاد بگیرند و به همدیگر بیاموزند چرا که صحبت کردن قوی‌ترین ابزار همدلی و به اشتراک گذاشتن دانش است. به هر فرد 15 دقیقه زمان داده شد تا ارائه‌ای را درزمینهٔ دلخواه خود آماده کرده و به مدت 5 برای هم‌گروهی‌های خود توضیح دهد؛ این کار با این هدف انجام شد که نکاتی که در ارائه‌ی هر فرد برای خودش نهفته است توسط هم‌گروهی‌هایش در جوی کاملاً صمیمانه آشکار شود و در ارائه‌های بعدی این نقاط ضعف کم‌رنگ و نکات مثبت بهبود داده شود.
 
 
سپس انواع مدل ارا‌ئه‌ به سرمایه‌گذار توسط فیلم‌های آموزشی توسط گروه روشنا بیان شد و حال گروه‌ها با توجه به این مباحث، نماینده‌ای را انتخاب کردند تا به مدت 2 دقیقه ویژگی‌های یک ارائه‌‌ی خوب به سرمایه‌گذار را برای تمامی دانشجویان بیان کند.
درنهایت کارگاه با جمع‌بندی این موضوع که سخنوری برخلاف تصور که یک مهارت ذاتی است، بلکه شامل مجموعه‌ای از مهارت‌هاست و صد‌ها روش برای ایراد یک سخنرانی وجود دارد و هر شخصی می‌بایست با توجه به مهارت‌های خود و شرایط مصاحبه، روش مناسب را اتخاذ کند.؛ پایان پذیرفت.
پس از اقامه نماز و صرف ناهار، کارگاه «معرفی زیست‌بوم صنعت بیوتکنولوژی» توسط جناب آقای دکتر زینلی ریاست محترم انجمن بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران و مدیرعامل شرکت زیست فناوری کوثر آغاز گردید. ایشان در خصوص اهمیت حوزه‌ی بیوتکنولوژی به‌خصوص درزمینهٔ ی ارزآوری و اقتصاد تأکید کردند و در ادامه فرصت‌هایی که در کشور عزیزمان درزمینه‌ی علوم زیستی پتانسیل فعالیت را دارند نام بردند که می‌توان به‌صورت خلاصه به موارد زیر اشاره کرد:
  1. تشخیص بیماری حیوانات
  2. تشخیص بیماری گیاهان
  3. آلودگی‌های صنعتی
  4. بیوانفورماتیک
و ...

 
سپس ایشان در خصوص مراحل تشکیل یک شرکت زیستی توضیحاتی را ارائه و خاطر نشان کردند که برای به نتیجه رساندن یک ایده تنها داشتن علم در حوزه‌ی بیولوژی کافی نیست و می‌بایست از دیگر علوم همانند قوانین اقتصادی، قوانین کار و استخدام و ... نیز آگاه بود. دکتر زینلی در به دانشجویان پیشنهاد دادند تا ابتدا از فعالیت‌های کوچک شروع کنند و تا درنهایت بتوانند گام‌به‌گام مسیر پیشرفت و ترقی را طی کنند. ایشان درنهایت مسیر پیشرفت شرکت زیست‌فناوری کوثر را مثال زدند و نمونه‌هایی از محصولات کاربردی را برای دانشجویان نمایش دادند. پس از پایان یافتن سخنان جناب دکتر زینلی، دانشجویان سوالات خود را در مورد حوزه‌ی بیوتکنولوژی و نحوه‌ی به ثمر رساندن ایده مطرح کردند.
بخش دوم کارگاه «معرفی زیست‌بوم صنعت بیوتکنولوژی» با حضور جناب آقای دکتر کارآگاه مدیرعامل شرکت زیست‌فناوری پرسیس ژن برگزار گردید. ایشان در ابتدا نکته‌هایی را در خصوص موفقیت در حوزه‌ی بیوتکنولوژی بیان کردند که ازجمله‌ی آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  1. شناسایی بیماری‌های خاص با پتانسیل درمانی ویژه
  2. مطالعه در خصوص شرکت‌های تولیدکننده‌ی دارو و بررسی زمینه‌های کاری آن‌ها
  3. مطالعه در خصوص خبرگان صنعت
  4. کسب هر چه بیشتر مهارت‌های آزمایشگاهی
و...

ایشان در ادامه به اهمیت‌ بسیار بالای مهارت اشاره کردند و گفتند در صنعت، امروزه به نیروی بامهارت بالا نیاز است و اگرچه تحصیلات نیز مهم است اما معیار برتری افراد امروزه تنها مهارت و قدرت حل مسئله است. نکته‌ی دیگری که در مورد مصاحبه‌ی شغلی و به دست آوردن جایگاه‌ها مؤثر است «شکستن من» است؛ چراکه چنانچه فردی این من را در خود بشکند حال آماده‌ی یادگیری است و قطعاً در مصاحبه‌های شغلی تأثیر بسیار مثبتی بر ذهن مصاحبه‌کننده خواهد گذاشت. ایشان در پایان صحبت‌های خود به اهمیت کار تیمی اشاره کردند و آن را مهم‌ترین فاکتور در موفقیت یک مجموعه دانستند. درنهایت دانشجویان سؤالاتی را در خصوص وارد شدن به بازار کار و صنعت بیوتکنولوژی مطرح کردند که جناب دکتر کارآگاه بهترین راه برای کسب موقعیت‌های شغلی را افزایش مهارت‌های آزمایشگاهی و نیز همکاری با تیم‌ها و شرکت‌های شتاب‌دهنده دانستند.
 


 
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 3527 بار   |   دفعات چاپ: 846 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
شاخه دانشجویی student branch
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 54 queries by YEKTAWEB 4652