برگشت به انجمن بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران
   [صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
معرفی شاخه دانشجویی::
اعضای شورا ::
رویدادها::
گزارش رویدادها::
اخبار::
گالری تصاویر::
تماس با ما::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
ربات ثبت نامی شاخه دانشجویی
..
کانال شاخه دانشجویی
..
پارک فناوری پردیس
..
:: کارگاه ارائه ایده به سرمایه گذار برگزار شد ::
 | تاریخ ارسال: 1398/5/4 | 
کارگاه ارائه ایده به سرمایه‌گذار در دو بخش برگزار شد، قسمت اول این نشست در روز 27/4/98 ساعت 8 الی 13 و بخش دوم در روز 3/5/98 ساعت 8 الی 13.30 تشکیل شد.
کارگاه ارائه به سرمایه‌گذار (1)
برنامه اصلی این روز با صحبت‌های جناب آقای سهرابی از تیم روشنا آغاز شد، ایشان ابتدا در خصوص کارگاه «مذاکره» که در هفته‌ی نخست طرح ملی توانمندسازی صدف ارائه‌شده بود جمع‌بندی را ارائه کردند و پاسخگوی سؤالات دانشجویان بودند سپس شرکت‌کنندگان گروه‌بندی‌شده و کارگاه «ارائه ایده به سرمایه‌گذار» همانند هفته‌ی قبل به‌صورت گروهی و با مشارکت فعالانه‌ی دانشجویان برگزار شد.
 

هدف نخست این عمل آن است که در قالب فعالیت گروهی، مهارت‌های عملیاتی افراد در صحبت کردن ارتقا یابد و علاوه بر آن دانشجویان در طی فعالیت‌ گروهی از یکدیگر مطالب را یاد بگیرند و به همدیگر بیاموزند چراکه صحبت کردن قوی‌ترین ابزار همدلی و به اشتراک گذاشتن دانش است. به هر فرد 15 دقیقه زمان داده شد تا ارائه‌ای را درزمینه دلخواه خود آماده کرده و به مدت 5 برای هم‌گروهی‌های خود توضیح دهد؛ این کار با این هدف انجام شد که نکاتی که در ارائه‌ی هر فرد برای خودش نهفته است توسط هم‌گروهی‌هایش در جوی کاملاً صمیمانه آشکار شود و در ارائه‌های بعدی این نقاط ضعف کم‌رنگ و نکات مثبت بهبود داده شود.
 

 
سپس انواع مدل ارا‌ئه‌ به سرمایه‌گذار توسط فیلم‌های آموزشی توسط گروه روشنا بیان شد و حال گروه‌ها با توجه به این مباحث، نماینده‌ای را انتخاب کردند تا به مدت 2 دقیقه ویژگی‌های یک ارائه‌‌ی خوب به سرمایه‌گذار را برای تمامی دانشجویان بیان کند.
درنهایت کارگاه با جمع‌بندی این موضوع که سخنوری برخلاف تصور که یک مهارت ذاتی است، بلکه شامل مجموعه‌ای از مهارت‌هاست و صد‌ها روش برای ایراد یک سخنرانی وجود دارد و هر شخصی می‌بایست با توجه به مهارت‌های خود و شرایط مصاحبه، روش مناسب را اتخاذ کند.؛ پایان پذیرفت.

کارگاه ارائه به سرمایه‌گذار (2)
بخش دوم از کارگاه ارائه به سرمایه‌گذار پنج‌شنبه 3 مردادماه در سومین هفته از دوره‌ی توانمندسازی صدف در محل ساختمان شوریده بنیاد ملی نخبگان در خیابان آزادی، توسط شاخه دانشجویی انجمن بیوتکنولوژی ایران برگزار شد.
تیم روشنا در ساعت 8.15 دقیقه کار خود را با توضیحات و یادآوری‌هایی در خصوص بخش قبلی کارگاه آغاز کرد و سپس دانشجویان هم‌گروهی‌های خود را شناختند و «انتخاب موضوع ارائه» به‌عنوان هدف اصلی نشست در اختیار آن‌ها قرار گرفت.
 

« مهم‌ترین مأموریت شما به‌عنوان یک ارائه‌دهنده‌ی خوب این است که آنچه را که واقعاً برایتان مهم است انتخاب کنید و سپس با صحبت کردن آن را در ذهن شنوندگان بازسازی نمایید؛ بهترین ارائه‌های دنیا بر اساس داستان‌های شخصی و درس‌های ساده‌ای است که فرد از آن فراگرفته است.»
حال هر شرکت‌کننده موضوع موردنظر خود را انتخاب کرده و سپس تکنیک طوفان فکری را برای ایده‌ی خود به اجرا گذاشت و تمام اطلاعات، داستان‌های مرتبط، ایده‌های جذاب که راجع به آن موضوع داشتند را یادداشت نمودند. نکته‌ی مهم در این بخش این بود که دانشجویان از هرگونه انتقاد اجتناب کرده و تنها به شاخ و برگ دادن به موضوع پرداختند.
«دو مورد از نکات اولیه‌ای که لازم است رعایت کنید عبارت‌اند از:
۱-قضاوت، نقد و ارزیابی ممنوع است.
زیرا نظر دادن و قضاوت پیرامون هر ایده باعث خواهد شد که کسی ایده‌ای را «قبل از بیان» در ذهن خودش حذف کند کسانی که ایده‌ای را مطرح می‌کنند، با نقد و تحلیل دیگران، انگیزه‌ی خود را از دست دهند تعداد و تنوع ایده‌ها کاهش پیدا کند.
۲-هیچ‌کس مالک ایده‌اش نیست.
مهم است که هیچ‌کس ادعا نکند که این ایده مال من است یا آن ایده را فلانی مطرح کرد. وصل کردن ایده‌ها به افراد، می‌تواند اثربخشی یک جلسه طوفان فکری را کاهش دهد. چون  قضاوت ما در مورد فرد، به ایده هم سرایت می‌کند. دیگران ترجیح می‌دهند ایده‌ی جدیدی مطرح کنند، تا این‌که ایده‌ی فرد دیگری را اصلاح کنند  اصلاح یا تکمیل یک ایده، ممکن است باعث مقاومت و موضع‌گیری کسی که نخستین بار آن را مطرح کرده است بشود. »
حال پس از طوفان فکری که دانشجویان در مورد موضوع خود داشتند، آن‌ها به به‌گزین کردن ایده‌ی خود پرداختند و خط سیر خود را برای ارائه مشخص نمودند.
«بزرگ‌ترین مانعی که برای پیدا کردن خط سیر وجود دارد این است که فرد بگوید: من چیزهای زیادی برای گفتن دارم اما وقت کافی نه! زمانی که از آقای وودرو ویلسون( 28 مین رئیس‌جمهور آمریکا)پرسیدند که چقدر طول می‌کشد تا خود را برای یک سخنرانی آماده سازد گفت:  بستگی به مدت سخنرانی دارد. آماده‌سازی یک سخنرانی 10 دقیقه‌ای 2 هفته تمام‌وقت مرا می‌گیرد. درحالی‌که برای یک سخنرانی نیم ساعت، 1 هفته وقت صرف می‌کنم. و اگر بتوانم هرچقدر که دلم خواست سخنرانی کنم، هیچ آمادگی نیاز ندارم. همین‌الان هم کاملاً آماده‌ام.»
 


نکته‌ی کلیدی که دانشجویان فراگرفتند این بود که شاهکار در یک ارائه، خوب حرف زدن و قدرت حذف موضوعات اضافه است و راز یک سخنرانی خوب در آن چیزی است که بیان نمی‌شود. پس از استراحتی کوتاه، حال هر فرد به پرورش ارائه‌ی خودپرداخت و درنهایت ایده‌ی خود را برای هم‌گروهی‌هایش بیان کرد و توسط آن‌ها مورد ارزیابی قرار گرفت.
 
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 3583 بار   |   دفعات چاپ: 841 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
شاخه دانشجویی student branch
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 54 queries by YEKTAWEB 4652