همه چیز درباره نظریه داروین

نظریه داروین,نظریه داروین تکامل انسان
مارس 14, 2021 علمی by مدیر سایت

نظریه داروین از مشهور ترین نظریه هایی است که در زمینه علوم طبیعی مطرح شده است. این نظریه توسط چارلز داروین که یک زمین شناس و زیست شناس انگلیسی است مطرح گردید و تحولاتی در جهان ایجاد نمود.

برای درک بهتر این نظریه نیاز به تشریح ریشه های فکری این تئوری می باشد. اگر می خواهید با نظریه داروین در خصوص تکامل انسان بیشتر آشنا شوید تا پایان با ما همراه باشید.

معرفی چارلز داروین

پیش از آنکه به بررسی نظریه داروین تکامل انسان بپردازیم و آن را بیشتر تشریح کنیم بهتر است که اطلاعاتی در مورد مطرح کننده آن ارائه دهیم.

چارلز داروین در سال 1809 درانگلیس متولد شد و با طی نمودن سال های تحصیل در مدرسه موفق شد که در دانشگاه ادینبورگ ادامه تحصیل دهد. وی بسیار به مطالعه در زمینه مسائل زیستی علاقمند بود و در همین راستا سفری را آغاز نمود که حدود 5 سال ادامه داشت.

داروین در این سفر از کشورهای مختلفی بازدید نمود و اطلاعاتی که به دست آورد به مرور موجب شکل گیری این نظریه گردید. در واقع دانشی که در مورد تغییر و تحول جانوران و پیدایش آن ها در طی این سفرها کسب نمود نظریه تکامل انسان را به وجود آورد.

نظریه داروین,نظریه داروین تکامل انسان,نظریه داروین,

مبنای نظریه داروین

چارلز داروین این نظریه را با توجه به نظریه مالتوس که در خصوص رشد جمعیت انسانی، علل بروز فقر و جنگ بود مطرح نمود. بر اساس نظریه مالتوس جمعیت انسان ها از قاعده رشد هندسی پیروی می کند اما افزایش تولیدات تغذیه ای مبتنی بر قاعده عددی می باشد.

در رشد هندسی هر عددی از ضرب عدد قبلی درعددی مشخص به وجود می آید، در صورتی که در رشد عددی از جمع عدد قبلی با یک عدد مشخص عدد جدید به دست می آید. مالتوس معتقد بوده که با توجه این نظریه ها تجدید نسل انسان 25 سال به طول انجامیده است.

واژه تکامل یاد آور این موضوع است که در ابتدا تنها موجودات تک سلولی وجود داشتند و به مرور زمان به دایناسور، میمون و انسان تبدیل شدند. چارلز داروین نیز معتقد است که همه گونه ها اجداد مشترکی دارند و نظریه داروین تکامل انسان بسیار مشهور است، به طوری که موجب شده به داروین لقب پدر علم تکامل را نسبت دهند.

داروین با ارائه این نظریه مطرح نمود که تمامی انواع گونه ها همواره در طی زمان های مختلف تغییر کرده و خواهند کرد. او مکانیزم اصلی تکامل موجودات را انتخاب طبیعی و بقا موجودات با هماهنگی بیشتر با محیط می داند. پس از چندی که علم ژنتیک کشف گردید نظریه داروین با دلایل علمی قانع کننده ای به اثبات رسید و می توان این نظریه را بنیان علم ژنتیک دانست.

نظریه داروین تکامل انسان,نظریه داروین,نظریه داروین تکامل انسان,

اصل سازش با محیط و به ارث رسیدن صفات اکتسابی

مسئله وراثت در زمان داروین چندان مورد بحث نبود و داروین نیز بر این باور بود که این دسته مسائل خیلی پر اهمیت و پیچیده هستند.

برداشت داروین از وراثت این چنین بود که اگرفردی به صورت اکتسابی صفاتی را کسب کند و موجب ایجاد تغییراتی در ظاهر او گردد این تغییرات در نسل های آینده نیز ایجاد خواهد شد. او از نظریه بقراط برای اثبات و توجیه این نظریه خود استفاده نمود.

مبنای این نظریه آن است که در شکل گرفتن نطفه تمامی اندام های بدن دخالت دارند و داروین از این مشارکت تحت عنوان ژمول یاد می کند و معتقد است که تغییراتی که با هر علتی در بدن یک فرد رخ می دهد با توجه به ژمول نسل های جدید نیز این تغییرات را احساس خواهند کرد و در آن ها اتفاق می افتد.

البته با پیشرفت علم و دانش تمامی قسمت های نظریه داروین مورد تایید قرار نگرفت و بخش هایی از آن توسط سایر دانشمندان رد شد.

نظریه تکامل چارلز داروین

داروین در این نظریه بیان می کند که در گذشته هیچ جانوری به شکل امروزی که دارد نبوده و گذر زمان و تغییر در نسل ها موجب پیدایش جانوران امروزی شده است. به عبارتی او معتقد است که اجداد تمامی جانداران مشترک می باشد. داروین معتقد است که انسان ها از تکامل جانوران تک سلولی خلق شده و به وجود آمده اند.

از 150 سال پیش تا کنون تنها نظریه علمی که در مورد پیدایش انسان ها مطرح شده و به اثبات رسیده همین نظریه تکامل داروین بوده است. اما تحقیقاتی وجود دارد که نشان می دهد انسان ها از هزاران سال پیش به همین شکل بوده اند و زندگی می کردند. این تحقیقات موجب رد شدن نظریه داروین می گردد.

سخن پایانی

به طور کلی می توان گفت نظریه ها و یافته های علمی مانند نظریه داروین تکامل انسان ثابت نیست و مرتبا در حال تغییر می باشند. از طرفی پیشرفت علم نیز موجب می شود که با روی کار آمدن نظریه های علمی و اثبات شده جدید بخشی از این نظریه ها یا به طور کلی رد شوند و یا به تغییر نیاز پیدا کنند. البته نظریه داروین یکی از بهترین و قابل قبول ترین نظریه هایی است که تا کنون مطرح شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *