همه چیز درباره زبان بدن

آموزش زبان بدن,روان شناسی زبان بدن,روانشناسی زبان بدن
اکتبر 31, 2020 علمی by mis.hoseinpour

برخلاف تصور اکثر مردم، پر استفاده ترین زبان برای ارتباط با دیگران زبان بدن است. مردم هر منطقه یا هر کشور، تصور می کنند که زبان بومی آن ها پر استفاده ترین زبان است. حال اینکه برخی دیگر بر این عقیده هستند که زبان انگلیسی رایج ترین زبان است. اما تمام این تصورات اشتباه هستند، زیرا طبق تحقیقات موجود، زبان بدن عمومی ترین و رایج ترین زبان است.

احتمالا تا الآن برای شما این سوال به وجود آمده است که زبان بدن چیست و چگونه می توان آن را یاد گرفت؟ در ادامه به توضیح و تفسیر کامل زبان بدن و روش یادگیری آن خواهیم پرداخت. این زبان، مهم ترین چیزی است که هر فرد در طول زندگی خود باید بیاموزد زیرا ابتدایی ترین راه انسان برای ارتباط با افراد دیگر، با استفاده از حرکات بدن و اشاره کردن است.

منظور از زبان بدن چیست؟

زبان بدن به زبان ساده به حرکات و رفتارهایی گفته می شود که با انجام دادنشان، بدون استفاده از کلام و صحبت کردن می توانیم منظور خود را به دیگران برسانیم. تصور کنید در مکانی مانند کتابخانه هستید که نباید صحبت کنید، سپس یکی از دوستان شما می پرسد که خودکار دارید یا خیر و شما برای جواب مثبت دادن به او سر خود را به نشانه تایید تکان می دهید. یا تصور کنید که به یک کشور خارجی سفر کرده اید و زبان آنها را بلد نیستید، با استفاده از ایما و اشاره سعی می کنید با دیگران ارتباط برقرار کنید.

 چرا یادگیری زبان بدن بسیار مهم است؟

زبان بدن یا body language یکی از راه های برقراری ارتباط غیر کلامی و موثر با دیگران است. چیزی که ما در طول زندگی روزمره خود بارها از آن استفاده می کنیم. چه در مکالمات عادی و صمیمانه خود با دوستان و چه در جلسات مهم و رسمی، زبان بدن همواره جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص می دهد و بخش مهمی از این ارتباطات را تشکیل می دهد.  با در نظر گرفتن تمام این توضیحات می توان به اهمیت بسیار زیاد این زبان پی برد.

آموزش زبان بدن,روان شناسی زبان بدن,روانشناسی زبان بدن,

در واقع آموزش زبان بدن، یادگیری و استفاده به جا و درست از اعضای بدن است و اکثر انسان ها با استفاده از زبان بدن به شناختی درباره دیگران می رسند. فرض کنید اولین بار است که با کسی ملاقات می کنید و هیچ گونه شناختی از قبل درباره آن شخص ندارید، چه چیزی موجب می شود که شما بدون دانستن هیچ چیزی، شروع به نتیجه گیری درباره شخصیت آن فرد کنید؟ همانطور که حدس زدید، علتی که باعث می شود در ذهن شما احساس یا قضاوتی خوب یا بد راجع به آن فرد شکل بگیرد، رفتار و حرکت های او با اعضای بدنش است.

تحقیقات روان شناسان نشان داده است که ابتدایی ترین تصور و قضاوتی که ما درباره افراد می کنیم، در ۳ ثانیه اول دیدار اتفاق می افتد، پس کاملا مشخص است که با داشتن رفتاری معقول و صحیح می توانیم نگرش دیگران راجع به خودمان تغییر بدهیم.همچنین زبان بدن نقش بسیار مهمی در بالا بردن درک دیگران از صحبت های ما دارد. تصور کنید با کسی در حال صحبت هستید و او کاملا بی حرکت در جای خود ایستاده و حرف می زند. مسلما احساس خوشایندی به شما دست نخواهد داد و حس می کنید که طرف مقابل بسیار سرد و بی روح است و پس از مدتی احساس می کنید که چیزی هم از صحبت های او متوجه نشدید.

روان شناسی زبان بدن علت این اتفاق را بیان کرده است. با توجه به اطلاعات به دست آمده از تحقیقات، روان شناسان این نکته را فهمیدند که در ارتباط هر روزه، بر خلاف تصور بسیاری از افراد، سهم کلام ۷ درصد و زبان بدن ۵۵ درصد است.

زبان بدن,آموزش زبان بدن,روان شناسی زبان بدن,

به عبارت دیگر، بیش از نیمی از ارتباط و درک انسان ها از رفتارهای یکدیگر به زبان بدن وابسته است.نکته جالب توجهی که وجود دارد این است که برخی از رفتارهایی که ما به عنوان زبان بدن از آنها یاد می کنیم، معنی هایشان در کشورهای مختلف تفاوت دارد. اگر کسی آموزش زبان بدن را بلد نباشد به خوبی در کشور های دیگر دچار مشکل خواهد شد. امروزه کمتر کسی است که علامت اوکی که با دست و انگشت شصت نشان می دهیم را نشناسد. اما جالب است بدانید در اسپانیا، قسمت هایی از آمریکای شمالی و شرق اروپا، نشان دادن این علامت با دست، به عنوان رفتاری زشت و ناپسند شمرده می شود.

اگر شما در ژاپن برای خرید به فروشگاهی رفته باشید واین رفتار را انجام دهید، به این معنی است که تمایل دارید باقی مانده پول خود را به جای اسکناس به صورت سکه دریافت کنید! در فرانسه نیز این حرکت بیانگر عدد صفر و یا بیهوده بودن کاری است. پس قبل از استفاده از این حرکت، معنی آن را در جایی که می روید جست و جو کنید تا بعدا سوءتفاهمی به وجود نیاید. روان شناسی زبان بدن تکنیک هایی برای داشتن معاشرتی بهتر و موثر تر با دیگران را بیان می کند، یادگیری و استفاده از این تکنیک ها خالی از لطف نیست و به بهبود روابط شما کمک شایانی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *