همه چیز درباره نظریه فرگشت

تئوری فرگشت,نظریه فرگشت
فوریه 15, 2021 علمی by مدیر سایت

محققان بسیار زیادی راجب تئوری فرگشت، صحبت کرده اند؛ اما هیچ یک نتوانسته اند به خوبی ثابت کنند که چرخه و کامل انسان چگونه است. البته تمام مدارکی که از قدیم تا به امروز بر جای مانده، نشان می دهد که انسان در ابتدا حیوان بوده است.

اگر کنجکاوید که سیر تکامل انسان یا نظریه فرگشت را کامل بدانید، کافی است که این مطالب را تا انتها دنبال کنید.

فرگشت چیست؟

به سیر‌ تکامل انسان، از ابتدایی که به وجود آمده است و تا زمانی که منقرض می شود را فرگشت می گویند. معمولا در اکثر مصاحبه ها یا مقالات، خوانده اید که سیر تکامل انسان از شامپانزه ها شروع شده اما هیچکدام به طور واضح این تکامل را توضیح نداده اند.

اگر توجه کنید، قدیمی ترین نسل بشریت، به میمون ها و شامپانزه ها باز می گردد که تقریبا انسان ها شباهت هایی با آن ها دارند. البته برخی از دانشندان، با توجه به شباهت و پیدایش استخوان های فسیل شده انسان های اولیه، به این‌ نتیجه رسیده اند که انسان تکامل یافته شامپانزه و دیگر میمون ها است.

تئوری فرگشت,نظریه فرگشت,تئوری فرگشت,

شاید درک این موضوع کمی دشوار باشد اما اگر بخواهیم به زمان های خیلی عقب باز گردیم و نگاهی به نظریه فرگشت بیاندازیم؛ متوجه می شویم که تنها حیواناتی که مانند انسان غذا می خورند، راه می روند و دارای انگشتان ۵ تایی هم در دست و هم پا می باشند، شتمپامزه ها و میمون ها هستند.

البته شاید این حیوانات نتوانند مانند انسان ها خیلی از کارهای ساده را انجام دهند؛ اما هوش بسیار بالایی دارند و برخی از نژادها را که آموزش داده بودند، متوجه شدند شامپانزه ها حتی می توانند مانند انسان لباس بشورند و بر اساس‌ این مطالب، می توان گفت که انسان ها تکامل یافته شامپانزه ها هستند.

البته تنها انسان نیست که تکامل یافته، حیوانات دیگری مانند نهنگ و.. هم تکامل یافته اند و به گونه ای می توان گفت که قانون دنیا این است هر نسل جدیدی که متولد می شود، باهوش تر از نسل قبلی باشد؛ که هر نسل می تواند به مطالب زیاد تری دست پیدا کند.

همچنین محققان بسیار زیادی راجب نظریه فرگشت و سیر تکامل انسان، سخن گفته اند؛ اما تنها کسی که برای صحبت هایش مدرکی ارائه کرد چارلز داروین بود. البته این دانشمند توانست به مطالبی دیگری هم دست یابد اما اولین ایده او، سیر تکاملی انسان بود.

چارلز داروین معتقد است که انسان با توجه به طبیعت رفتار می کند و به گونه ای از طبیعت درس می آموزد. شاید این موضوع کمی برایتان پیچیده باشد اما اگر به زمان انسان های اولیه باز گردیم، متوجه می شویم آن ها از طبیعت، توانستند زندگی کردن را بیاموزند و این قانون اصلی طبیعت یعنی تقلید کردن است‌ که هم  حیوانات و هم انسان ها از آن پیروی می کنند.

شاید با خود بگویید که قانون طبیعت چیست؟ باید در جواب مثالی بزنیم؛ قطعا در تلویزیون و فیلم های مستند تماشا کرده اید که وقتی یک حیوان گرسنه می شود، حیوان دیگری را شکار می کند؛ انسان ها هم از گذشته تا به امروز تقلید کرده اند و برای ادامه حیات هم مجبور شدند که از قانون های طبیعت پیروی کنند‌.

زمانی که حیوانی گرسنه می شود و حیوان ضعیف تری را می خورد، ما می گوییم که زنجیره غذایی درست شده؛ اما فقط یکی از قانون های طبیعیت را انجام داده اند‌ و انسان هم مستثنا نیست. بر اساس این مدارک، می توان گفت که نظر چارلز داروین درباره نظریه فرگشت درست است.

همچنین او عقیده دارد که انسان ها نسل به نسل کامل تر می شوند وهیچ کس هم نمی داند که این سیر تکاملی تا چه زمانی ادامه دارد. اما اگر بخواهیم نسبت به فرضیه های موجود صحبت کنیم، می توان گفت سیر تکاملی انسان تا زمانی ادامه دارد که بتوانند به همه چیز دست یابند.

فرگشت چگونه اتفاق افتاد؟

طبق مدارک موجود، انسان در ابتدا یک شامپانزه یا یک میمون بوده است. سپس بعد از گذشت سال های بسیاری، تولد اولین شامپانزه تکامل یافته صورت گرفت که به شدت شامپانزه ها مو نداشت و بهتر می توانست بر روی دو پا راه برود.

سپس طبق نظریه فرگشت، موجود بعدی که به دنیا آمد و حاصل دو نسخه تکامل یافته بود، موهایی کمتری داشت و صورت آن هم همانند میمون ها و شامپانزه ها پر از مو نبود‌ و با تولید نسل های جدید، کم کم تکامل شروع شد.

زمانی که این موجودات خلق می شدند، تغییرات ظاهری و هوشی در آن ها صورت می گرفت؛ به گونه ای که در نسل چهارم و پنجم، می توانستند از دست هایشان برای تهیه غذا و چیدن میوه از درخت استفاده کنند.

زمان های بسیاری طول کشید تا سیر تکامل انسان تبدیل به امروز ما شود و هر کس یک چهره جدید و هوش متفاوت داشته باشد. مثلا طبق فسیل ها و نقاشی هایی که یافتند، متوجه شدند که انسان های اولیه تقریبا همه شبیه هم بودند و فقط هیکل و قد آن ها با هم تقاوت داشت.

اگر بخواهیم گذشته و فرگشت انسان را با زمان حال مقایسه کنیم، متوجه می شویم که انسان های امروزه، حدود ا میلیون برابر یا حتی بیشتر، پیشرفته تر از انسان های اولیه هستند؛ به گونه ای که می توانند کودکانی را با علم به وجود بیاورند و حتی جنسیت آن را تغییر دهند.

البته این موضوع را هم فراموش نکنید نظریه فرگشت، راجب آخرت انسان ها توضیحی نداده است و هیچ کس نمی داند که انسان ها در آخر به چه حیوانی تبدیل می شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *