روانشناس خانواده باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

آموزش روانشناسی خانواده,روانشناس برای خانواده,روانشناس خانواده
جولای 18, 2020 علمی by مدیر سایت

روانشناس خانواده با استفاده از مهارت و دانشی که دارد کمک می کند که افراد در شرایط مختلف زندگی خود بهترین رفتارها و عکس العمل را داشته باشد. بنابراین افراد برای آنکه بتوانند پیشنهادهای مناسب و قابل اجرایی را از روانشناس خانواده دریافت کنند باید به روانشناس معتبر و خوبی مراجعه نمایند. قطعا چنین روانشناسی دارای خصوصیات خاصی است که موجب برتری او از سایر روانشان شده است و با داشتن رفتارحرفه ای و دانش لازم راهکاری را ارائه می دهند که بهبود شرایط و مشکلات فرد مراجعه کننده را به دنبال خواهد داشت. اگر می خواهید با ویژگی های یک روانشناس خانواده خوب آشنا شوید پس تا پایان با ما همراه باشید.

روانشناس خانواده خوب کیست و چه خصوصیاتی دارد؟

روانشناسی خانواده یکی از شاخه های علم روانشناسی است که به مشاوره و درمان افراد می پردازد و سعی می کند با گوش دادن به صحبت های افراد برای مشکلاتی که دارند بهترین راه حل ها را به آن ها معرفی نماید. ازمهم ترین خصوصیات یک روانشناس خانواده می توان به موارد زیر اشاره نمود.

علاقه شدید به یادگیری اطلاعات جدید

روانشناسان همواره باید اطلاعات و دانش خود را به روز نمایند و فقط بر دانش دانشگاهی خود اکتفا ننمایند زیرا عدم مطالعه و پژوهش در علم روانشناسی موجب می شود که روانشناس نتواند بهترین و جدید ترین راه حل ممکن در خصوص یک مسئله خاص را ارائه دهد.

نشان دادن همدرد و دلسوزی

مراجعه کنندگان به خوبی متوجه نحوه برخورد روانشاس می شوند و پی می برند که فرد با آن ها احساس همدردی خواهد داشت یا خیر. به همین دلیل روانشناسان باید با اشتیاق و با تمام وجود به صحبت های مراجعه کننده گوش دهند تا بتوانند احساس همدردی خود را به خوبی به او نشان دهند. بنابراین یک روانشناس خوب هرگز نباید به پیش داوری و قضاوت فرد بپردازد و لازم است که او را درک نماید تا مراجعه کننده به راحتی بتواند از مشکلات خود صحبت کند.

آموزش روانشناسی خانواده,روانشناس برای خانواده,روانشناس خانواده,

برخورداری از مهارت ارتباطی قوی

بسیاری از مشکلات مراجعه کنندگان به روانشناس خانواده و مشاوران نداشتن مهارت کافی برای انتقال موضوع و حرف مورد نظر خود به طرف مقابل می باشد که اختلافاتی را بین آن ها به وجود آورده است. در چنین مواردی نیاز است که روانشناس مداخلاتی انجام دهد تا اعضای خانواده دوباره بتوانند مانند گذشته با همدیگر صحبت کنند و مشکلات بین آنها رفع شود. قطعا یک روانشانس برای آنکه بتوانند چنین کاری را به بهترین شکل ممکن انجام دهد به مهارت ارتباطی قوی نیاز خواهد داشت.

شنونده خوبی باشد

روانشناسان برای آنکه بتوانند مشکلات مراجعه کننده خود را حل نمایند و راهکارهای مناسب را ارائه دهند باید به تمامی صحبت های فرد با دقت گوش دهند، بنابراین بیشتر از آنکه سخن بگویند شنونده خواهند بود و نیاز است که شنونده خوبی باشند. یک شنونده خوب به تمامی جزئیات صحبت طرف مقابل خود توجه می کند و به تحلیل و بررسی آن می پردازد.

راز نگهدار باشد

یکی از مهم ترین خصوصیات یک روانشناس خانواده خوب راز نگهداری است. روانشناسان هیچگاه نباید رازها و اسرار مراجعه کنندگان خود را فاش نمایند و باید تمام صحبت هایی که بین روانشناس و مراجعه کننده رد و بدل می شود در همان اتاق بماند.

رفتار وگفتاری سنجیده دارد

داشتن رفتار و گفتار سنجیده یا فن بیان قوی باعث می شود که مراجعه کنندگان سریع تر جذب روانشناس شوند و رابطه بهتری با او برقرار کنند و این قضیه قطعا بر کیفیت گفتگو تاثیر گذار خواهد بود. مراجعه کنندگان در جلسات مشاوره ای خشک نمی توانند به راحتی از مشکلات خود صحبت کنند، بنابراین روانشناس باید فن بیان قوی و اعتماد به نفس خوبی داشته باشد که رفتار و گفتاری تاثیر گذار داشته باشد.

از مهارت های بین فردی خوبی برخوردار است

قطعا یکی از مهم ترین مهارت ها و خصوصیاتی که روانشناس خانواده باید داشته باشد این است که بتواند به خوبی با دیگران ارتباط برقرار نماید. روانشاسان خوب معمولا رفتار گرم و صمیمی با مراجعه کنندگان دارند و به احساسات و صحبت های آن ها با دقت توجه می کنند.

روانشناسی,روانشناسی خانواده,آموزش روانشناسی خانواده,

هرگز به صورت مستقیم توصیه نمی کند

یک روانشاس خوب همواره سعی می کند تا راهکارها و توانایی حل مسئله را به مراجعه کننده آموزش دهند تا خود فرد بتواند مشکلاتش را حل نماید و هرگز به صورت مستقیم به او توصیه نمی کند. بنابراین سعی می کند به شما آموزش دهد تا بتوانید مشکلات خود را خودتان تحلیل کنید و حل نمایید وبه جای شما تصمیم گیری و انتخاب نمی کند. پس می توان گفت روانشناس خوب فردی است که به شما ماهیگیری یاد بدهد نه ماهی

به دنبال درمان است نه درآمد زایی

قطعا روانشناسان نیزهمانند سایر افراد سال ها زندگی خود را صرف یادگیری این علم کرده اند که بتوانند در آینده درآمدی داشته باشند و به اهداف خود برسند. اما یک روانشناس خوب تمرکز اصلی خود را بر روی درمان مراجعه کنندگان قرار می هد تا در کنار آن بتواند درآمدی نیز کسب نماید و صرفا با هدف کسب درآمد برنامه های جلسات مشاوره را تنظیم نمی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *