پنج روش موثر و علمی برای اینکه گریه های تان را کنترل کنید

راه کنترل گریه,کنترل کردن گریه,کنترل گریه
دسامبر 29, 2020 علمی by mis.hoseinpour

ابتدا قبل از کنترل کردن گریه بهتر است انواع اشک ها را بشناسید، اشک دارای انواع مختلفی است که به چند نوع تقسیم می شود؛ اشک واکنشی، اشک چشم/ اشک پایه، اشک احساسی که در ادامه متن با آن ها بیشتر آشنا خواهید شد.

اشک واکنشی

این نوع اشک بیشتر برای محافظت چشم در برابر یک محرک تولید می شود، اگر گرد و خاک و دود به چشم فردی وارد شود یا چیزی که موجب سوزش چشم شود به داخل چشم راه یابد، اعصاب قرنیه پیامی را به مغز می فرستد و اشک واکنشی سرازیر می شود.

اشک احساسی

اشک احساسی که نام دیگر آن گریه نیز می باشد، این گریه هنگامی به وجود می آید که احساسات فرد درگیر شده باشد، در این هنگام مغز پیشین آن احساسی را که ایجاد شده ثبت می کند و هورمونی را ترشح کرده که اشک احساسی را تولید می کند.

اشک چشم/ اشک پایه

البته این اشکی نیست که از چشم ها سرازیر می شود، بلکه دلیل این که این اشک ترشح می شود مرطوب نگه داشتن سطح چشم است، روزانه حدودا ۱۴۸ تا ۲۹۶ میلی لیتر هر انسان اشک چشم تولید می کند.

حقایقی در مورد گریه و کنترل گریه!

بعضی از افراد حتی هنگامی که با مصیبت ها روبه رو می شوند به ندرت اتفاق می افتد که به گریه بیفتند، در حالی که برخی از افراد حتی با موضوعات کوچک و بی ارزش خیلی زود به گریه می افتند.

برای کنترل گریه کردن درمان خاصی وجود ندارد.

گریه کردن، پاسخی است گسترده به محرک هایی که احساسات را بر می انگیزند.

افرادی که به اختلالات خلقی دچار هستند برای کنترل گریه راه درمان آن ها درمان های روانشناختی است.

برای کنترل گریه ترفندها و روش های گوناگونی وجود دارد. در کنترل گریه مواردی هستند که می توانند روش های بسیار کمک کننده باشند؛

۱- نیشگون پوست دست برای کنترل گریه

در سال های گذشته شایع شده بود که نیشگون گرفتن پوست دست می تواند به کنترل گریه کمک کند، خصوصا ناحیه اتصال انگشت شست و اشاره ، می تواند موجب جلوگیری از گریه شود، در این باره علم هم مخالفتی ندارد بیشتر دانشمندانی که در باره گریه تحقیق کردند بر این باور هستند که گریه عموما واکنشی است منفعل و برخاسته از استیصال. می توان با روش هایی که استیصال را کاهش می دهند گریه را کنترل کرد، می توان با فشردن ماهیچه و درگیر کردن در یک کار فرد بر گریه خود کنترل بیشتری را احساس کند.

۲-احساسات را تصدیق کنید

در برخی مواقع گریه از نوع واکنشی است به عدم اعتنا به احساساتی که داریم به جای آن که مشکلات ایجاد شده را با گریه کردن انکار کنیم راه حل بهتر این است که عملی را برای رفع آن در نظر بگیریم.

۳- کنترل گریه با حرف زدن با یک نفر

می توانید برای کنترل گریه تان از فردی کمک بگیرید که به او اعتماد کامل دارید آن فرد می تواند؛ یک دوست، اعضای خانواده یا یک روانشناس باشد، این راه می تواند برای حل مشکلات، کاهش استرس و سبک تر شدن به شما کمک بسیاری کند.

۴- بردن سر به سمت عقب برای کنترل گریه

یکی دیگر از عواملی که در کنترل کردن گریه بسیار موثر است بردن سر به سمت عقب است اشک ها در زیر چشم جمع شده و چند ثانیه از سرازیر شدن شان جلوگیری می شود در این مدت شما وقت دارید که حواس تان را پرت کنید تا بتوانید جریان اشک تان را متوقف کنید.

۵- بینی تان را بفشارید

فشردن بینی در نزدیکی غدد اشکی راه کنترل گریه می باشد و در این مورد می تواند به شما بسیار کمک کند، البته فشردن بینی درد اندکی دارد که آن هم می تواند حواس شما را از این موضوع پرت کند تا دلیل گریه کردن تان را از یاد ببرید.

راه کنترل گریه,کنترل کردن گریه,کنترل گریه,

علاوه بر این راه ها و روش های موثر دیگری برای کنترل کردن گریه وجود دارد یکی از این راهکارها؛ ترک موقعیت و فاصله گیری از آن جا است.

در واقع آن مکان و موقعیتی که موجب شده شما گریه تان بگیرد هم می تواند مکانی باشد و هم درون ذهن شما باشد. اگر آن موقعیت درون ذهن شما بود تلاش کنید که از بیرون به افکارتان نگاه کنید و عوامل و دلایلی که موجب گریه شما شده است را مورد بررسی قرار دهید، اما اگر فرد دیگری موجب گریه کردن شما شده شاید رفتار و یا حرفی زده است که مسبب گریه شما نیست بلکه شما تفسیری از آن حرف یا رفتار دارید که باعث شده اشک تان سرازیر شود در چنین موقعیت هایی تلاش کنید که عاملی که موجب ناراحتی تان شده را از خود دور کرده و از آن فاصله بگیرید، علاوه بر این اگر در موقعیتی قرار دارید که موجب می شود احساسات شما تشدید شود بهتر است که مکان را ترک کرده تا اندکی آرام تر شوید که راه کنترل گریه به حساب می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *