طراح گرافیک کیست و چه توانایی هایی دارد؟

انواع طراحی گرافیکی,شغل طراح گرافیک,طراح گرافیک
جولای 15, 2020 علمی by مدیر سایت

طرح گرافیک هنرمندی است که به کمک مهارت و سلیقه خود تصاویر و آثار بصری بسیار زیبا و چشم نوازی خلق می کند. این شغل امروزه طرفداران بسیاری دارد و دارای آینده شغلی بسیار روشن و درخشانی می باشد. امروزه کلاس های آنلاین و اپلیکیشن های بسیاری برای آموزش طراحی گرافیک وجود دارند و علاقمندان به این رشته می توانند با استفاده از آن ها  به راحتی طراحی گرافیک را یاد بگیرند. البته این شغل نیاز به یک سری استعداد و توانایی ویژه نیز دارد و موفقیت یک طراح در گرو ذوق و سلیقه و مهارتی است که در اجرایی نمودن طرح ها دارد. اگر می خواهید با طراح گرافیک بیشتر آشنا شوید پس تا پایان با ما همراه باشید.

طراح گرافیک کیست؟

طراح گرافیک در واقع هنرمندیست که پس از دریافت هر سفارش بصری اولین کاری که انجام می دهد دریافت اطلاعات و شناخت کامل موضوع سفارش مورد نظر می باشد و پس از آن با مشورت با همکاران و با توجه به مهارت و توانایی های ذهنی خود ایده جذابی برای آن سفارش خلق می کند.  با پیشرفت تکنولوژی ابزارهای خاصی برای طراحی گرافیکی تولید شد و تعریف طراحی گرافیک نیز تغییر نمود. بنابراین می توان گفت طراحی گرافیک شامل ساخت گرافیک، تایپو گرافی و همچنین تصاویر بیانگر ایده و .. می شود و فردی که گرافیک را به دیجیتال تبدیل می کند و مطابق نیاز مشتری به ساخت بروشور، پوستر، برند و .. می پردازد طراح گرافیست نام دارد.

هدف طراحی گرافیک

انتقال پیام به صورت بصری مهم ترین و اصلی ترین پیام طراح گرافیک است. زیرا قطعا هر پروژه ای دارای یک پیام و محتوا خاص است که قرار است نظر دیگران را به خود جلب نماید. این پیام می تواند در قالب فروش محصول، دعوت به اندیشیدن، شبیه سازی یک مکالمه و … باشد. در اینجا آنچه که بیشتراز همه اهمیت دارد مهارت و توانایی گرافیست است که بتواند ایده ای را خلق نماید که پیام را به بهترین شکل ممکن به مخاطبان انتقال دهد.

انواع طراحی گرافیکی,شغل طراح گرافیک,طراح گرافیک,

ویژگی های یک طراح گرافیک موفق

ارتباطات

اگرچه کار طراح گرافیک ایده پردازی، ساخت گرافیک و تبدیل آن به طرح یا برند مورد نظر است اما برای آنکه بتواند مشتری جذب کند تا به ایده هایی جهت خواسته های آن ها اجرایی نماید نیاز به مهارت های ارتباطی خواهد داشت. بنابراین یک گرافیست موفق دارای مهارت ارتباطی قوی است که توانسته موقعیت های حساس را کنترل نماید و مشتری را متقاعد کند.

اشتیاق

از مهم ترین خصوصیات افرادی که در شغل طراح گرافیک فعالیت دارند داشتن میل و اشتیاق به کار است، زیرا قطعا عدم وجود این دو مولفه نمی تواند موفقیت فرد را به دنبال داشته باشد. داشتن حس خوب به کار و استعداد موجب می شود که طراح بتواند بهترین طرح های ممکن را پیاده سازی نماید. این شغل از جمله مشاغلی است که دارای زمان کار طولانی مدت و حجم کاری بالا می باشد بنابراین بعض مواقع بسیار خسته کننده خواهد بود و در صورتی که فرد اشتیاق لازم را نداشته باشد نمی تواند چنین شرایطی را تحمل کند.

داشتن فکر باز

قطعا برای ساخت طراح ها و ایده های جذاب گرافیست باید ذهنی آزاد داشته باشد تا بتواند از منابع مختلف ایده های بکری بگیرد. اگر به کارهای طراحان مشهور و بزرگ نگاه کنید قطعا قسمتی از خودشان را در کارهایی که ساخته اند مشاهده می کنید.

عدم اعتماد به نفس

بد نیست که طراح گرافیک کمی عدم اعتماد به نفس داشته باشد. زیرا موجب می شود که به کارهای خود اطمینان کامل نداشته باشد و دائما در حال بررسی و ارزیابی آن ها باشد که کاری بدون عیب و نقص تحویل دهد. بنابراین این امر باعث می شود که خود را به چالش بکشد و بهترین طرح ها را طراحی نماید.

طراح گرافیک کیست,طراحی گرافیکی,مزایای طراح گرافیک بودن,

انتقاد پذیربودن

شاید برای یک طراح خیلی سخت باشد که از کار او انتقاد شود اما اگر می خواد در کار خود موفق شود نیاز است که انتقاد پذیر باشد. انتقاد پذیری می تواند تاثیر بسزایی در پیشرفت و رشد کاری طراح داشته باشد.

صبر و تحمل

طراح گرافیک از جمله کارهایی است که دارای روند آرام و طولانی است و چند ساعته نمی توان شاهد نتایج کار خود بود. بنابراین یک طراح برای آنکه بتواند یک ایده خام اولیه را به یک طرح حرفه ای و جذاب تبدیل کند باید بسیار صبور و بردبار باشد.

سیر تکاملی

قطعا دانش و مهارت های هیچکس کامل نمی باشد و هر فردی برای موفقیت در حوزه کاری خود نیاز دارد که همواره در جستجوی جدید ترین اطلاعات و الهامات باشد. یک طراح موفق همیشه به دنبال دستیابی به جدید ترین تکنولوژی هایی است که در حوزه گرافیک تولید شده اند تا با استفاده از آن ها بتواند به روز ترین و بهترین طرح های ممکن را ارائه دهد. بنابراین طراحان موفق هرگز از یادگیری و تلاش دست نخواهند کشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *