چگونگی ساختار دست انسان

انسان,دست,عصب دست
سپتامبر 12, 2021 علمی by مدیر سایت

دست یکی از قسمت های مهم بدن هر جانوری می باشد که دست های انسان ها بعد از مچ قرار گرفته است. دست ها شامل سه بخش اصلی یعنی پیش مشت یا دورسال و انگشت ها و کف دست یا پالمار هستند.

دست انسان با ساختار تقریبا پیچیده ای ساخته شده است. هر یک از دست های ما از 27 استخوان و تعداد زیادی مفاصل تشکیل شده است.

یک چهارم بخش حرکتی مغز مختص به عصب دهی دست و عضلات آن است. این عضلات به کمک تاندون یا زردپی که جزو رشته های مقاوم بافت همبند هستند، به استخوان های دست وصل می شوند.

علاوه بر آن 34 عضله حرکات انگشت ها را انجام می دهند که آن ها عضلات کف دست و ساعد می باشند. جالب است بدانید که در قسمت انگشت ها هیچ عضله ای موجود نیست.

انسان,دست,عصب دست,

زمانی که عضله دست را منقبض می کنیم، تاندون ها شروع به کار می کنند و استخوان را می کشند و آن را به حرکت وادار می کنند. تاندون ها با به حرکت دادن استخوان ها مفاصل دست را نیز پایدار می کنند.

رباط ها یا لیگامان ها در وصل کردن استخوان ها نقش دارند و آن ها را در قسمت درست قرار می دهند. این رباط ها در هر طرف مفصل های انگشت موجود هستند و از انحراف جانبی آن ها جلوگیری می کنند.

لیگامان هایی که در کف دست قرار گرفته اند و پخش شده اند، اجازه نمی دهند که انگشتان بیش از حد به عقب منتهی شوند.

لیگامان ها و تاندون ها از فیبر های تشکیل شده از کلاژن پروتئینی که داشتن آن برای استحکام و انعطاف پذیری مهم است ساخته شده اند. این بافت های فیبری برای خون رسانی نقش بسیار مهمی دارند و با وجود آن ها اسیب های لیگامان و تاندون ها به شکل آهسته رو به بهبودی می رود.

به طور کلی تاندون های دست به همراه غلاف های محافظتی پیچیده شده است که آن ها به یک بادکنک خالی و بدون باد شباهت دارند. در پوشش درونی این غلاف ها که به نام سینوویوم شناخته می شوند، یک مایع شفاف لیز تولید می کنند.

انسان,دست,عصب دست,

در واقع در علم پزشکی به این مایع سینوویال گفته می شود که مفصل های دست با سینوویوم ها پوشیده می شود و سپس با این مایع کامل پر خواهد شد. این مایع به عصب دهی دست کمک فراوانی می کند و حرکت دست بدون اصطکاک انگشتان انجام می شود.

علاوه بر آن وجود این مایع برای رساندن مواد مغذی به استخوان ها و غضروف های درون دست لازم می باشد. همان طور که می دانید غضروف ها یک بافت مقاوم و محکم هستند که می توانند کشسان سطح مفصل ها را بپوشانند و سطوح را به شکل لیز و هموار در بیاورند.

سه عصب دهی دست دارای عصب رادیال یا زند زیرین، مدین یا میانی و اولنار یا زند زبرین هستند که با کمک این اعصاب، دست ها به حرکت کردن وادار می شود.

خوب است به نکته توجه داشته باشید که، عصب مدین یا همان میانی از قسمت مچ دست عبور می کند، به همین دلیل بسیار مورد اهمیت قرار دارد. زیرا مقداری فشار زیاد در این بخش باعث نشانگان تونل مچی خواهد شد.

این آسیب از درد ناک ترین و ناتوان کننده ترین اتفاق های دست است. بد نیست بدانید که اولین پیوند دست در زمان ژانویه 2013 در کشور بریتانیا با موفقیت صورت گرفت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *