نکات مهم درباره بارش شهابی

بارش شهابی,بارش شهابی شلیاقی,درباره بارش شهابی
اکتبر 3, 2020 علمی by مدیر سایت

چگونه می توان بارش شهابی را دید؟

بارش شهابی جز یکی از زیبا ترین پدیده های نجومی است که زمانی که اتفاق می افتد زیبایی را در محیط آسمانی به وجود می آورد که بی مانند و بی مثال است. همچنین این اتفاق در سال ممکن است چندین مرتبه رخ دهد و ما در آبان ماه 97 شاهد بارش شهابی بوده ایم.

بارش شهابی,بارش شهابی شلیاقی,درباره بارش شهابی,

بارش شهابی چیست؟

بارش شهابی پدیده نجومی است که در برخی از ایام سال اتفاق می افتد. این اتفاق در زمان عبور از سیاره زمین و پیمودن مسیر مدار خود از میان توده ای از ذرات در فضا که در اصطلاح به آن بارش شهابی گفته می شود. در زمان این اتفاق تعداد زیادی شهاب سنگ کوچک تر از اندازه واقعی خود به جو زمین وارد شده و می سوزند که در این صورت حتی به خود زمین هم نمی رسند.

در واقع هر بارش شهابی در نقطه مختلفی از آسمان رخ می دهد که به همان قسمت کانون بارش گفته می شود. جهت حرکت شهاب ها با یکدیگر متفاوت است اما در نهایت مسیر امتداد آن ها به کانون بارش منتهی خواهد شد. در زمان بارش شهابی اگر به آسمان نگاه کنید به دلیل دور بودن از آسمان و فاصله ای که به آن نمایی سه بعدی می دهد تصور می کنید که تمام شهاب ها از یک نقطه می آیند و به یک نقطه سرازیر می شوند. در زمان بارش شهابی می توان چندین شهاب پراکنده را در آسمان مشاهده کرد. اگر بارش شهابی شدید باشد حتی تا 10 شهاب هم در هر دقیقه قابل مشاهده خواهد بود از بارش های شهابی که می توان نام برد عبارت اند از: بارش شهابی ربعی، بارش شهابی جوزائی و بارش شهابی اژدهایی می باشند.

بارش های شهابی چه زمانی رخ می دهند

درباره بارش شهابی بدانید که  در نوبت های مختلفی رخ می دهد و این فرصتی است تا شما حداقل به یکی از این رویداد ها خودتان را برسانید و شاهد بارش های شهابی زیبا باشید. اولین زمان وقوع بارش شهابی در ماه آبان و در تاریخ 2 آبان در ساعت 3:51 صبح و روز چهارشنبه این اتفاق رخ داد.

زمان بارش شهابی,منشاء بارش های شهابی,بارش شهابی,

برای دیدن بارش های شهابی به این مکان ها بروید

اول از همه به این نکته توجه داشته باشید که نقطه ای که برای مشاهده بارش شهابی انتخاب می کنید در وهله اول باید آسمانی تاریک و بدون آلودگی نوری و در وهله دوم دارای افقی باز برای رصد بهتر آسمان در هنگام شب  باشد. اگر شما در تهران هستند می توانید برای رصد آسمان به کاروانسرای دیر گچیین ورامین نزدیک چرمشهر به سمت ورامین و همچنین کاروانسرای پاسنگان در 20 کیلومتری جاده ی کاشان بروید که بتوانید بارش های شهابی را از نزدیک مشاهده کنید.

همچنین در این کاروانسراها شما می توانید اقامت نمایید. مکان های بسیار دیگری برای دیدن بارش شهابی وجود دارد مانند کاروانسرای سمت جنوب شرق تهران و کاروانسرای شاه عباسی و… که می توانید به آن جا بروید و شاهد بارش شهابی باشید.

بارش شهابی شلیاقی,درباره بارش شهابی,زمان بارش شهابی,

منشاء بارش های شهابی

درباره بارش شهابی بدانید که منشاء آن ها  دنباله دارها می باشند. صخره های یخی با حرکت خود ذرات ریزی را به جا می گذارند و زمانی که دنباله دارها به خورشید نزدیک می شوند تعداد ذراتی که بر جای می ماند تقریبا زیاد است. پس در نتیجه مدار دنباله دار مملو از ذراتی می شود که با همان سرعت دنباله دار و تقریبا در همان مدار به دور خورشید می گردند. بارش شهابی زمانی رخ می دهد که زمین به طور متناوب به دور خورشید می چرخد و سیاره در زمان مشخصی از سال به نزدیکی مدار دنباله دار می رسد و برخوردی که با این ذرات دارد باعث ایجاد بارش شهابی می شود.بارش های شهابی هر سال تکرار می شوند. به طور مثال هر سال در بیستم مرداد ماه زمین از بین توده ای از ذرات که از دنباله دار سویفت – تاتل بر جای مانده عبور می کند و باعث ایجاد بارش شهابی ساوشی می شود. می توان گفت که بارش ساوشی بارشی بسیار زیبا و غنی می باشد.

نکته

بهترین زمان برای رسد بارش های شهابی روز یا شب اوج بارش است که در این روز متراکم ترین بخش توده غبار برخورد می کند. اما در شب و هنگام بارش بهترین زمان برای رصد پس از نیمه شب می باشد چرا که در این هنگام چرخش زمین به دور خود به طوری است که شهاب ها بهتر و قوی تر به دام می افتند. برای رصد بارش های شهابی غیر از روش بصری روش های عکاسی و رادیویی نیز وجود دارد.

بارش های شهابی جزو پدیده هایی است که برعکس پدیده های دیگر قابل رویت با چشم هستند و به راحتی با چشم می توان آن ها را رصد کرد برای دیدن بارش شهابی ممکن است نور روز باعث اذیت شود پس بهتر است منتظر بمانید تا در هنگام شب در آسمان تاریک از زیبایی بارش های شهابی لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *