معرفی مشهور ترین ستاره آسمان

آسمان,ستاره
سپتامبر 21, 2021 علمی by مدیر سایت

یکی از زیبا و درخشنده ترین اجرام آسمانی، ستاره نام دارد که در شب ها جلوه بیش تری را از خود نشان می دهند. طی تحقیقاتی که توسط محققان صورت گرفته است، دریافتیم که ستاره ها انواع گوناگونی دارند و می توان آن ها را با چشم غیر مسلح در آسمان مشاهده نمود.

اگر می خواهید با مشهور ترین ستاره آسمان و گونه های مختلف آن ها آشنا شوید، کافی است ما را تا پایان این مقاله همراهی نمایید و با مطالعه مطالب ذکر شده به آگاهی خود بیفزایید.

آسمان,ستاره,آسمان,

 

1: ستاره قلب العقرب

یکی از درخشان ترین ستاره آسمان، ستاره قلب العقرب نام دارد که البته برخی از ستاره شناسان آن را با نام آلفای عقرب نیز می شناسند.

شاید بسیاری از افراد با معنای نام این ستاره به خوبی آشنا نباشند، باید بگوییم که در زبان یونانی نام این ستاره رقیب مریخ معنی شده است، زیرا رنگ ستاره قلب العقرب سرخ و شبیه به سیاره مریخ می باشد. لازم به ذکر است که ستاره آلفای عقرب در نزدیکی دائرهالبروج است که عمر آن نزدیک به 12 میلیون سال بیان گردیده.

اگر بخواهیم جرم، قطر و درخشندگی این ستاره را با خورشید مقایسه کنیم به ترتیب این موارد 17، 850 و 10000 برابر خورشید خواهند بود.

2: ستاره بتای شکارچی

از مشهور ترین ستاره آسمان، می توان به ستاره بتای شکارچی اشاره نمود. این ستاره بسیار نورانی بوده و رتبه درخشندگی آن در آسمان شب عدد 7 می باشد. لازم به ذکر است که ستاره بتای شکارچی را با نام رجل الجبار می شناسند و شما می توانید هر دو نام آن را به خاطر بسپارید.

درخشش و جرم این ابر غول سفید-آبی به ترتیب 120000 و 21 برابر خورشید است که عمر این ستاره را 10 میلیون سال تخمین زده اند.

طبق اخرین تحقیقات و آزمایشاتی که توسط ستاره شناسان صورت گرفت، دریافتیم که بتای شکارچی یک منظومه دو ستاره ای تلقی می شود ستاره اول به رنگ آبی و ستاره دوم به رنگ سفید شناسایی گردیده است.

3: ستاره شباهنگ siriu

از دیگر ستاره هایی که در آسمان شب، با چشم غیر مسلح قابل دیدن است می توان به ستاره شباهنگ اشاره کرد. توجه داشته باشید که کلمه Sirius در فرهنگ لغت یونانی، به معنای داغ و یا درخشان است، زیرا این ستاره از درخشندگی فوق العاده ای برخوردار است و دمای بسیار بالایی را از آن خود نموده.

ستاره شباهنگ نسبت به سایر ستاره ها فاصله بسیار نزدیکی به زمین دارد و به همین علت می توان آن را به راحتی مورد مشاهده قرار داد.

روندی که این ستاره در حال حاظر در پی دارد، نزدیک شدن هر چه بیش تر به سمت زمین است که تا 60000 سال دیگر ادامه خواهد داشت. اما پس از آن ستاره شباهنگ مجددا اقدام به دور شدن از زمین خواهد کرد و از آن فاصله خواهد گرفت.

ستاره,آسمان,ستاره,

4: ستاره قطبی پولاریس

 

از مشهور ترین ستاره آسمان می توان ستاره قطبی را نام برد. این ستاره را با نام های دیگری همچون پولاریس و ستاره راهنما می شناسند و شما می توانید تمامی این نام ها را در خاطر خود حفظ نمایید.

رتبه درخشندگی این ستاره نورانی در آسمان به عدد 45 تعلق می گیرد که البته لازم به ذکر است که فاصله آن تا زمین 430 سال نوری بیان گردیده و می توان به خوبی این ستاره را با چشم غیر مسلح مورد بازدید قرار داد.

این ابر غول سفید، سه ستاره دیگر را در خود جای داده است و یک منظومه سه ستاره ای تلقی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *