آیا امکان اینکه روزی انسان ها در زمان سفر کنند وجود دارد

حذف جاذبه,حرکت با سرعت نور,سفر در زمان
ژانویه 2, 2021 علمی by mis.hoseinpour

سفر در زمان از آرزوهای بشر در هر دوره ای از تاریخ به شمار می رود. همه ما برای یک بار هم که شده در طول زندگی دوست داشته ایم به اسرار و رموز نهفته تاریخ پی ببریم و به هر مکان یا زمانی در تاریخ سفر نماییم. انسان با جستجو در ناگفته های مختلف بسیار دوست دارد، به جهان ناشناخته وارد شده و در موقعیت های مختلف قرار بگیرد.

هر آنچه که در کتب مختلف خوانده ایم نمی تواند پاسخ سوالات ما را در تمام مباحث ارائه دهد. مقوله سفر در زمان آنقدر جذاب و دوست داشتنی است که به اشکال مختلف در قالب فیلم، تاتر و کتاب داستان و رمان در آمده و همواره از محبوبیت زیادی در بین آدم ها برخوردار می باشد. مکان سفر در زمان نیز یکی دیگر از مباحث جالب توجه این عرصه به شمار می رود. اگر قادر به انجام چنین کار فوق العاده ای بودید، به کجا سفر می کردید؟

چگونه در زمان سفر کنیم؟

برای سفر در زمان باید بتوانیم لحظات متوقف شده حدفاصل دوهزارم ثانیه را درک کرده و بشناسیم. نظریه های متفاوتی از دانشمندان فیزیک به ویژه اینیشتین، در مورد نسبیت عام و پارادوکسی که جاذبه زمان ایجاد می کند، تا حدودی توانسته فرضیه سفر به گذشته را عملی بخواند، اما هنوز بشر قادر به شکستن دیوارهای زمانی نشده و پروژه به صورت بالقوه باقی مانده. اما تئوری های قابل درک در این زمینه چگونه وضعیت سفر در زمان را تشریح می کنند؟

حرکت با سرعت نور

بر اساس نظریه نسبیت هر اندازه سرعت یک جسم زیاد باشد، زمان برای آن کندتر خواهد گذشت. به طور مثال اگر یک قطار با سرعت نور حرکت کند گذران وقت به شدت کند شده و گویی که در حال چرخش به دور سیاه چاله هستیم. با قبول این نظریه چنانچه یک هفته با سرعت نور گرداگرد سیاه چاله بچرخیم می توانیم به 100 سال آینده سفر کنیم. نکته جالب اینجاست که هر وسیله نقلیه ای می تواند نقش یک ماشین زمان را ایفا نماید، و به معنای واقعی چیزی به نام دستگاه سفر به زمان وجود خارجی ندارد. هر اندازه سرعت حرکت و جابه جایی را بالا ببریم کنترل حرکت زمان را بیشتر به دست می گیریم.

حذف جاذبه,حرکت با سرعت نور,سفر در زمان,

کرم چاله

به ارتباط و پیوندی که بین فضا و زمان برقرار می گردد، کرم چاله می گویند. برخی دانشمندان معتقدند، چنانچه بتوان یک کرم چاله را یافت و به داخلش نفوذ کرد، ممکن است به راحتی وارد تونل زمان شده و به زمانی در آینده یا گذشته برسیم. کرم چاله ها همچنان به عنوان یک نظریه به شمار می روند و تا کنون کسی موفق به دیدار آن ها نشده، ضمن اینکه وضعیتی بسیار گذار و ناپایدار دارند، و پس از تشکیل به سرعت از هم می پاشند. با قبول این فرضیه باز هم یک مشکل بزرگ وجود دارد، به این معنا که اگر موفق شوید به وسیله کرم چاله در زمان سفر نمایید باید تا پدیدار شدن کرم چاله بعدی منتظر بمانید و گرنه در جایی بین گذشته و آینده گیر می افتید.

شبیه سازی سفردر زمان برای فوتون ها

دانشمندان سال 2014 موفق به دستاورد شگرفی در زمینه سفر در زمان شدند.آن ها توانستند ذرات نور را در فضایی شبیه سازی شده به سفر زمان بفرستند. این اتفاق برپایه خواص کوانتومی که ذرات نور دارند، صورت پذیرفت. حال باید ببینیم می توان با استفاده از این فرمول سایر مواد یا حتی بشر را نیز می شود به سفری هرچند کوتاه در زمان فرستاد.

پارادوکس سفر به زمان گذشته

اینیشتین با ارائه نظریه نسبیت چهارم به بسیاری از پرسش های علمی در رابطه با سفر زمان پاسخ داد. او به عنوان مثال پدیده دوقلوها را بیان نمود، که یکی به سفر فضا رفت و پس از 10 سال درحالی با برادرش مواجه شد، که ظاهری پیر داشت اما برادری که در تمام مدت ساکن زمین بود، فقط 10 سال معمولی را سپری نمود. همه ما در مقیاس های متفاوت در حال سفر به آینده هستیم و بنا به نوع زندگی و شرایط بدنی شیوه مختلفی را تجربه می نماییم. در واقع زندگی معمولی ما نوعی سفر اجباری به آینده به شمار می رود، و بشر به دنبال سیر و سفر در گذشته و کشف بسیاری از حقایق پنهان می باشد.

سوال دیگری که مطرح می شود، این است که اگر به گذشته رفتیم آیا با تغییر برخی امور می توان آن ها را از آینده نیز حذف نمود، به طور مثال از مرگ یک فرد جلوگیری کرد؟ و یا اگر توانستید با پدربزرگ خود در گذشته ملاقات کنید و مانع از ازدواج او با مادر بزرگ تان شوید، می توانید نسل های بعدی را تغییر دهید یا از بین ببرید؟

کرم چاله,مکان سفر در زمان,حذف جاذبه,

حذف جاذبه

یکی دیگر از راه های سفر در زمان، حذف نیروی جاذبه است. فضایی که از جاذبه خالی باشد سرعت زمان در آن بسیار بالاست، در واقع جاذبه مانع از حرکت سریع زمان می شود. با ایجاد مکانی معکوس سیاه چاله ها شاید بتوان به راحتی به گذشته یا آینده رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *