نکات طلایی روانشناسی برای زندگی

روانشناس,روانشناس زندگی,روانشناسی
جولای 9, 2020 علمی by مدیر سایت

روانشناسی برای زندگی کمک می کند که افراد زندگی راحت تر و شادتری داشته باشند. قطعا برای رسیدن به اهداف مورد نظر و آرامش و لذت در زندگی نیاز است که تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد نمایید. علم روانشناسی با دقت به بررسی این موضوع پرداخته است و نکاتی را بیان نموده که با رعایت آن ها می توان زندگی خود را متحول ساخت. با ما همراه باشید تا با این نکات بیشتر آشنا شوید.

از مقایسه کردن خودتان با دیگران بپرهیزید

امروزه در شبکه های اجتماعی شاهد به اشتراک گذاشتن تصاویری از لحظات مختلف زندگی افراد هستیم و به عبارتی جوی حاکم شده است که افراد بهترین  لحظات زندگی خود را با دیگران به اشتراک قرار می دهند.این مسئله موجب می شود که مرتبا به مقایسه خود به دیگران بپردازیم و احساس کنیم که آن ها چه زندگی زیبا و لذت بخشی دارند. این مسئله در دنیای واقعی هم وجود دارد و همواره در تلاش هستیم ابعاد مثبت و شاد زندگی خود را مورد تماشا قرار دهیم  تا ابعاد منفی و نقاط ضعف آن کمتر دیده شوند. اما باید بدانید که واقعیت این چنین نیست و در زندگی هر فردی قطعا جنبه های مثبت و منفی فراوانی وجود دارد و کامل نیست. بنابراین نباید تصور کنیم که فقط ما در زندگی مشکلاتی داریم و دیگران غرق در رفاه و آرامش هستندد، از این رو بر اساس روانشناسی زندگی هرگز نباید ظاهر زندگی دیگران را با باطن زندگی خودمان مقایسه نماییم.

به حرف مردم توجه نکنید

شاید برایتان جالب باشد که بدانید بر خلاف تصوراتتان زندگی شما چندان برای دیگران اهمیتی ندارد، از این رو لزومی ندارد که همواره در تصمیم گیری هایتان جلب رضایت دیگران در اولویت قرار دهید. زیرا قطعا با مشکلاتی مواجه خواهید شد و شرایط را برایتان دشوار تر می کند.امروزه هر فردی به قدری درگیر مشکلات زندگی خودش است که فرصتی برای توجه به زندگی دیگران نخواهد داشت. به این نکته توجه کنید که تجربات نامناسب گذشته و یا برداشت های اشتباهی که در ذهن ما وجود دارد موجب شده است که به حرف مردم توجه کنیم و طرز فکر و نگرش آن ها برای ما اهمیت پیدا کنند. بنابراین اگر می خواهید زندگی شاد و موفقی داشته باشید خودتان باشید و به نوع فکر کردن دیگران توجهی نداشته باشید.

روانشناس,روانشناس زندگی,روانشناسی,

تفکرات ما مرتبا در حال تغییر هستند

روانشناسی برای زندگی می گوید تفکرات و عواطف انسان ها در طول زندگی دائما در حال تغییر می  باشد و قطعا طرز نگرشی که انسان الان دارد با 10 سال گذشته کاملا متفاوت است. بنابراین گذشته، حال و آینده سه دوره زمانی کاملا متفاوت در زندگی هر فردی خواهند بود، زیرا گذر زمان و تجربیاتی که می آموزد موجب می شود که در هر دوره طرز فکر متفاوتی داشته باشد. بنابراین برای تصمیم گیری باید به شخصیت فعلی خود توجه نمایید، زیرا نه می توان آینده را پیش بینی نمود و گذشته نیزاتفاق افتاده و دیگر وجود ندارد  و فقط شخصیت فعلی شماست که باید در تصمیم گیری هایتان موثر باشد.

روانشناسی برای زندگی,روانشناسی زندگی,روانشناس,

شما فقط مسئول عملکرد خودتان هستید نه دیگران

اگر می خواهید که زندگی خود را بر اساس روانشناسی برای زندگی متحول سازید  به این نکته توجه کنید که شما تنها مسئول کارهای خود هستید. واکنش و طرز نگرش شما در رابطه با یک موضوع یا مشکل اهمیت بیشتری از خود آن مسئله دارد، زیرا نوع نگرش رابطه مستقیمی با میزان رضایت مندی از زندگی دارد. بنابراین سعی کنید تفکرات و احساساتتان به گونه ای باشد که تاثیرات مثبتی در آینده شما داشته باشد، همچنین در شرایط دشوار و منفی نیز همواره آرامش خود را حفظ کنید و ذهن خود را از هر گونه نگرش منفی خالی نماییید تا بتوانید بهترین تصمیمات ممکن را بگیرید. در واقع با پیاده سازی این نکته می توانید تمامی واکنش های ممکن از طرف خود و دیگران را مورد بررسی و تحلیل قرار دهید.

توقع نداشته باشید که دیگران به توصیه های شما عمل کنند

روانشناسی زندگی معتقد است انسان ها در اکثر مواقع به نصیحت های دیگران عمل نمی کنند مگر اینکه طرز نگرشی درست و شرایط مناسبی داشته باشند. قطعا بارها برایتان پیش آمده است که توصیه هایی به یکی از دوستان خود برای حل مشکل اش کرده اید اما با بی توجهی مواجه شده اید. این موضوع می تواند بسیار ناراحت کننده باشد اما به یاد داشته باشید که هرگز نباید انتظار داشت که دیگران به تمامی توصیه های ما عمل نمایند. بنابراین افراد تا زمانی که به تحلیل و بررسی مشکلات نپردازند نمی توانند تصمیم بگیرند که به توصیه شما عمل نمایند یا روش دیگری را امتحان کنند. موارد بسیاری وجود دارد که فرد ترجیح می دهد خودش شرایط و موقعیت های جدید را تجربه کند تا به نتیجه برسد و به این ترتیب طرز نگرش خود را نسبت به آن موضوع تغییر دهد. از این رو شما هرگز نباید ناراحت شوید زیرا هدفتان کمک به دوستتان بوده و تلاش کافی نیز در این زمینه انجام داده اید و درنهایت تصمیم گیری در نحوه حل مشکل با اوست.

در پایان می توان گفت اگر به روانشناسی برای زندگی توجه کنید و نکات ذکر شده در بالا و هزاران نکته روانشناسی دیگردر زندگی  را مطالعه نمایید و به پیاده سازی آن ها بپردازید قطعا زندگی سراسر از شادی و آرامش خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *