دلایل علمی سفید شدن موها

درمان سفیدی مو,دلیل سفید شدن مو,علت سفید شدن مو
دسامبر 19, 2020 علمی by mis.hoseinpour

دلیل سفید شدن مو یکی از عوامل و شرایطی است که هر فردی در زندگی فردی خود تجربه می کند، بیشتر سفید شدن موی سر به افزایش سن و به برخی از دلایل مختلف بستگی دارد که برخی از افراد سفید شدن مو را در جوانی و زودتر تجربه می کنند، سفید شدن موها دلایل بسیار زیادی دارند که هنوز هم در این باره دانشمندان به تحقیق می پردازند در این مقاله نیز با برخی از علل های سفید شدن مو بیشتر آشنا خواهید شد.

علل مختلف سفیدی موی سر

نگرانی بیشتر افراد سفید شدن موهای شان است که در راستا به دنبال دلایل آن هستند تا حد ممکن بتوانند از بروز این امر جلوگیری کنند یا حداقل آن را به تعویق بیندازند. یکی از علت هایی که در بین ایرانیان رواج بسیاری دارد استرس می باشد، یکی از علت سفید شدن مو همان استرس است و بعد از طی کردن دوره های شدید استرس موها به سرعت تغییر رنگ داده و مستعد سفید شدن می گردند، بنابراین بهترین حالت برای پیشگیری از این امر دور کردن عوامل استرس زا و تنش های عصبی در افراد می باشد، و اما شایع ترین و اولین دلیل مهمی که در سفید شدن موی سر دخیل است افزایش سن است و حدودا پنجاه درصد از مردم جهان در سن پنجاه سالگی نصف موهای شان سفید خواهد شد.

اما شرایط دیگری برای سفید شدن موی سر نیز وجود دارد که یکی از آن شرایط را می توان شرایط نژادی معرفی کرد به طور مثال؛ تحقیقات ثابت کرده است که افراد سفید پوست سفیدی مو را خیلی زودتر تجربه خواهند کرد و همین طور افرادی که رنگ موهای آن ها قرمز است بسیار زودتر از دیگران شاهد سفیدی موهای خود هستند، رتبه آخر در سفید شدن موها به اقوام آمریکایی می رسد.

درمان سفیدی مو,دلیل سفید شدن مو,علت سفید شدن مو,

کمبود ویتامین ها، سیگار، تغذیه

یکی دیگر از علت سفید شدن مو افراد کمبود ویتامینB است، بنابراین توصیه ما به شما خوردن مکمل های این ویتامین و همچنین مصرف کردن غذاهایی مثل هویچ و جگر است که ویتامین را در خود جای داده اند، عامل مهم دیگر که در سفیدی موها تاثیر گذار است سیگار کشیدن است، اگر به آدم های اطراف خودتان دقت و توجه داشته باشید در می یابید که افراد سیگاری سفیدی موها را زودتر تجربه می کنند این افراد از طریق سیگار کشیدن ملانین های موهای خود را تحت تاثیر قرار می دهند، بنابراین برای جلوگیری و درمان سفیدی مو می توانید اقدام به ترک سیگار کنید.

عامل دیگر تغذیه مناسب می باشد همه ما آگاه هستیم که تغذیه سالم نقش بسیار موثری در بدن ما دارد، تغذیه سالم و ناسالم علت سفید شدن مو نیز می باشد بنابراین توصیه ای که امروزه به افراد می شود برای جلوگیری از سفیدی موها از غذاهای با ویتامین بالا، آنتی اکسیدان ها در زنجیره غذایی خود استفاده کنید.

تغییر رنگ موها

موها دارای رنگدانه هایی در خود هستند که وظیفه رنگ دهی موها را در بر دارد و رنگ مو در افراد تفاوت دارد، ملانوسیت همان سلول های رنگدانه مو نام دارند حال اگر ملانوسیت به میزان کمتر تولید شود و یا رشد آن متوقف گردد سفید شدن موها به وجود می آید، در بخش بسیار زیادی سفیدی موها به ارث و ژنتیک بستگی دارد و معمولا این مسئله موروثی‌خواهد بود در این صورت افراد خانواده سفید شدن موها را در جوانی تجربه می کنند.

علت سفیدی مو,درمان سفیدی مو,دلیل سفید شدن مو,

چطور از سفید شدن موها جلوگیری کنیم؟

هر فرد با افزایش سن خود سفیدی موها را تجربه خواهد کرد و به طور کامل نمی توان از این عامل جلوگیری کرد اما می توان زمان آن را اندکی به تعویق انداخت. ملانین های مو برای رشد خود نیازمند پروتئین هستند بنابراین شما می توانید با مصرف انواع پروتئین ها به درمان سفیدی مو بپردازید و تا حدودی از آن جلوگیری کنید، مصرف کردن غذاهای دریایی، امگا۳،کلسیم و روی همگی مفید هستند چه بسا که امروزه با پیشرفت  علم می توان از قرص ها و مکمل های استاندارد و موجود در بازار برای جلوگیری از سفیدی موها استفاده کرد.

علت سفید شدن مو,علت سفیدی مو,درمان سفیدی مو,

نقش بیماری ها در سفیدی مو

اکثر مردم به دلیل بالا رفتن سن و برخی مواقع به دلیل استرس شدید و مداوم سفیدی مو را تجربه می کنند.

هر چند از گاهی دلیل سفید شدن مو می توان بیانگر یک بیماری باشد خصوصا اگر افراد در سنین جوانی سفیدی مو را تجربه کنند.

بعضی از بیماری ها و شرایطی که موجب سفیدی موها می شوند شامل؛

کمبود ویتامین خصوصا ویتامینB12

گروهی از بیماری های ژنتیکی که به وسیله شکل گیری تومورهایی در رشته های عصبی همراه است و با نمو و رشد غیر عادی پوست و استخوان شناخته می شود.

بیماری ژنتیکی نادر به نام« توبروس سکلروزیس» این بیماری تومورهای متعدد در اعضای مختلف بدن مثل؛ قلب و مغز و… تولید می کند و شناخته می شود.

بیماری های تیروئید

طاسی منطقه ای که در این مورد به طور ناگهانی و یک شبه موی قسمتی از بدن یا سر دچار ریزش می شود که دلیل سفید شدن مو می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *