علت لرزش زبان مارها

دلیل لرزش زبان مار,زبان مار
مارس 20, 2021 علمی by مدیر سایت

زبان مار، یکی از موضوعات بحث برانگیز دانشمندان و علاقه مندان به این گونه های جانوری در دهه های اخیر بوده است. مارها، از گروه آب پرده داران و مهره داران هستند و با ظاهری که دارند، موجب ترس و وحشت اکثر مردم می شوند!

مارها با وجود خطرناک بودن، یکی از جذاب ترین حیوانات به شمار می روند که دانستن چند نکته درباره آن ها از جمله دلیل لرزش زبان مار، می تواند بسیار برای شما جالب باشد.

برخلاف تصور عموم مردم، بیش تر مارها زهر ندارند و آسیب خاصی را به افراد وارد نمی کنند. مارهایی که زهر آلود هستند، از زهر خود برای پیدا کردن غذا و یا به اصطلاح شکار طعمه بهره می برند!

لذا با توجه به علاقه برخی افراد به مارها، در این مقاله درباره زبان مار و بدن مارها به دانستنی های شما اطلاعات بیش تری را اضافه می کنیم:

دلیل لرزش زبان مار,زبان مار,دلیل لرزش زبان مار,

مار یا مارمولک؟

نکته ای جالب درباره مارمولک ها، این است که آن ها هم مانند اغلب جانوران، انواع مختلفی دارند و فقط به یک گونه خاص محدود نمی شوند. یکی از این گونه ها، مارمولک بی پا می باشد که همان طور که از اسم آن پیداست، پا ندارد و بدن آن با بدن مارها همشکل است.

به این دلیل، برخی از افرادی که برای اولین بار این نوع مارمولک را می بینند، آن را با مار اشتباه می گیرند. همچنین جالب است بدانید، برخی از این مارمولک ها توانایی دیدن اطراف خود را ندارند. این جانور، برای اولین بار توسط خزنده شناس سازمان بین المللی در کامبوج کشف شد که حیرت تعداد زیادی را برانگیخت.

مار سمی و غیر سمی!

برای مواجه شدن با مارها، حتما نباید در کویر و یا بیابان باشید؛ در بیش تر مکان ها امکان مشاهده مار وجود دارد. اما همه مارها سمی نیستند و خطری برای جان انسان ها تلقی نمی شوند. برخلاف عقیده برخی افراد، تشخیص مارهای سمی از غیر سمی کار راحتی نیست و نیازمند کمی تجربه و آگاهی می باشد.

به عنوان مثال، سر بیش تر مارهای سمی، مثلثی شکل است که با رسیدن به دهان، باریک تر هم می شود. یکی دیگر از علائم مارهای سمی، نشانه نیش آن ها می باشد.

معمولا مارهای غیر سمی بعد از نیش زدن، طعمه خود را رها نمی کنند و به او اجازه فرار کردن نمی دهند. مارهای سمی، 2 دندان توخالی دارند که بعد از اتمام عملیات نیش زدن، سریعا آن ها را به دهان خود بر میگردانند.

در کل، اگر مورد نیش مار واقع شدید، بهتر است هر چه زود تر به پزشک و مراکز مخصوص مراجعه کنید تا درباره سمی و یا غیر سمی بودن نیش آن مار، آزمایش های لازم انجام شوند و سلامت شما مورد بررسی قرار بگیرد.

اهمیت مار در زندگی انسان!

با وجود وحشت بیش تر مردم از مارها و حتی در نظر گرفتن آن ها به عنوان موجوداتی بی مصرف، مارها در بسیاری از زمینه ها به انسان کمک می کنند!

متداول ترین اثر آن ها در زندگی ما، انجام آزمایشات پزشکی بر روی آن ها می باشد. همچنین با استفاده از سم مار، می توان رشد سلول های سرطانی را به شدت کاهش داد. از پپتیدهای زهر مار هم برای ساخت داروهایی برای جلوگیری از خونریزی در هنگام عمل های متفاوت استفاده می شود.

مهم ترین کمک مارها به انسان را می توان اهمیت آن ها در علم پزشکی و ساخت داروهای مهم دانست. با آگاهی از این موضوعات، ممکن است میزان تنفر برخی افراد به این موجودات بی نظیر اندکی کاهش یابد!

زبان مار,دلیل لرزش زبان مار,زبان مار,

بویایی شگفت انگیز مارها!

زبان مار، به علت عدم وجود بینی در بدن آن، برای حس کردن بو و سایر موراد، به او کمک زیادی می کند. گیرنده های بویایی مارها هم در زبان آن ها قرار دارد و آن ها برای بو کردن، باید زبان خود را مرتبا از دهان شان بیرون آورند.

مارها از جمله گروه های خاص جانوری هستند که بویایی بسیار قوی دارند. این موجودات، به کمک زبان دو شاخه خود، بوها را بهتر تشخیص می دهند و حتی می توانند مکان آن بو را نیز پیدا کنند.

زبان مار، علاوه بر کمک به او در یافتن مبدا بوها، به او در یافتن جفت نیز یاری می رساند. به عنوان مثال، مارهای گروه Copper Head، زبان دو شاخه بلند تری دارند و به همین علت، در رسیدن به بوها و مارهای ماده و یا نر، به موفقیت بیش تری می رسند.

لرزش زبان مارها

طبق تحقیقات صورت گرفته، در بین تعداد انبوه جانوارن، تنها مارها از توانایی لرزاندن زبان خود برخوردار هستند. نکته حائز اهمیت درباره لرزش زبان مارها، این است که آن ها این عمل را به شکل های متفاوتی می توانند انجام دهند که هر شیوه، در پیدا کردن بوها و نمونه برداری از آن ها به مارها کمک می کند!

این قابلیت عجیب مارها، علاوه بر فایده هایی که برای خود آن ها دارد، در زمینه های گوناگونی نیز به انسان کمک و حتی بسیاری از رازهای ناشناخته طبیعت و دنیای مدرن را هم کشف می کند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *