زمین گرد است یا صاف

تئوری زمین صاف,تئوری زمین صاف چیست,زمین گرد است یا صاف
ژانویه 12, 2021 علمی by mis.hoseinpour

درگذشته های دور تئوری زمین صاف در بین تمام دانشمندان و محققان جهان به صورت یکسان وجود داشت. همه گمان می کردند، سطح زمین یک پهنه گسترده و بی انتهاست و یا در قسمت هایی به پایان رسیده و هرکس به آخرین نقطه برسد از ارتفاعی نامعلوم سقوط خواهد نمود. با قبول این نظریه سئوال دیگری نیز با این مضمون مطرح گردید: اگر انسان به پایین سقوط کند، به کجا می رود؟ آیا نقطه ای برای فرودش وجود دارد؟

پس از قرن هفدهم بشر قدری به ابزار پیشرفته تر نجوم دسترسی یافت و توانست به کروی بودن زمین پی ببرد. طبق برخی اسناد تاریخی فیثاغورث برای نخستین بار گرد بودن زمین را به فلسفه یونان وارد نمود و ارسط موفق به اثبات این قضیه شد. البته تا مدت ها بر سر مسئله زمین گرد است یا صاف اختلافات فراوانی بین محققان بود.

نظریه صاف بودن زمین چگونه پدیدآمد؟

شاید بتوان گفت اولین انسان هایی که به صاف بودن زمین اعتقاد داشتند، دریانوردان و قایقرانان بودند. آن ها در اطراف خود سطحی پهناور و یکدست را می دیدند و آسمان را به شکلی گنبدی محاط بر دریا می دانستند. خطی که محل تلاقی آسمان و دریا بود را افق نامیده و محققان بر این باور بودند که چون زمین سطحی تخت است، پس آب هم به صورت صاف بر روی آن قرار می گیرد. آسمان را دایره ای گردان که ستاره ها، ماه و خورشید در آن چسبیده است دانسته و معتقد بودند، زمانی که آسمان به دور خودش می چرخد، چرخش خورشید و ماه و شب و روز را ایجاد می کند. نظریات دیگری همچون استوانه ای بودن زمین نیز بعدها مورد بررسی قرار گرفت اما دلالیل محکمی برای دفاع نداشت. برخی از اندیشمندان نیز زمین را مرکز عالم می خواندند و معتقد بودند، تمام جهان گرداگرد زمین واقع شده و انرژی های موجود در هسته زمین یا همان جاذبه آن ها را بر مداری موزون و هماهنگ نگهداری می نماید. اما همیشه مقوله زمین گرد یا صاف به عنوان چالشی قابل بحث جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده بود.

تئوری زمین صاف,تئوری زمین صاف چیست,زمین گرد است یا صاف,

چه کسی به کروی بودن زمین پی برد؟

برخلاف آنچه که سال ها در برخی کتب یا مقالات می خواندیم، کروی بودن زمین را گالیله برای نخستین بار ارائه نکرد. اولین شخصی که به گرد بودن زمین پی برد ” اراتستن” یکی از دانشمندان علم ریاضی اهل یونان بود. او با استفاده از حرکت نور خورشید و ایجاد سایه ها و اندازه گیری درجه زاویه های تشکیل شده موفق به اثبات کروی بودن زمین گردید. تا قرن هفدهم نظریه  زمین گرد، به قوت خود باقی ماند تا در اواخر قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم اسحاق نیوتن با بررسی مدارهایی که زمین برای چرخش به دور خود یا خورشید طی می نمود، متوجه اختلاف زوایا شد و با تحقیق بر طول و عرض جغرافیایی به فرورفتگی دو قطب شمال و جنوب نیز پی برد.

نیوتن اعلام کرد که زمین حالتی بیضی مانند دارد که در قسمت استوا برآمده و در دو قطب فرو رفته می باشد. در خیلی از کتب و نوشته های تاریخ نجوم از هر کشوری نمونه ای از تحقیقات ابتدایی بر مقوله زمین گرد یا صاف، به دست آمده، اما به صورت دقیق توسط اراتستن و بعدها با دلایل غیر قابل انکار علمی به دست اسحاق نیوتن به ثبت و تایید جهان رسید.

حدود 350 سال پیش از میلاد ارسطو با پرداختن به نظریه کروی بودن زمین دریچه ای نوین را بر علم نجوم گشود، او معتقد بود زمانی که فردی از سمت شمال به جنوب حرکت نماید، ستارگانی که پشت سر می گذارد از دیدرسش خارج می شود و گویی در انتهای زمین نهان می گردند. از همین رو گفت که زمین نمی تواند سطحی صاف و یکدست داشته باشد و به شکل دایره و گرد خواهد بود. او بعدها اعلام کرد که حتی آسمان نیز به صورت لایه های عمیقی که در پس یکدیگر قرار گرفته اند می باشد، زیرا برخی از ستارگان در فاصله های مختلفی از هم و ما واقع شده اند، و اولین تفکرات وجود سیاه چاله را نیز به حوزه علم نجوم وارد نمود.

امروزه با وجود پیشرفته ترین ابزار و امکانات فضانوردی و امکان مشاهده کیهان به راحتی می توان به کروی یا بیضی بودن زمین پی برد. ثبت تصاویر زیبا از چرخش زمین به دور خود یا خورشید، که دو مبحث شب، روز و فصول را پدید می آورد را با وضوح خیره کننده به همگان نشان می دهند. دانشمندان با سفر به سیارات دیگر و ماه موفق به عکس برداری از بخش های مختلف زمین شده و هر روزه به مطالب جدیدتری از شیوه قرار گرفتن کره خاکی بر سطح مدارها دست پیدا می کنند. دانش بی انتهای آسمان و سیاراتش زوایای جدید یافته و هر اندازه بیشتر به عمق کهکشان ورود می کنند، به بی پایان بودنش واقف می گردند. جهان نسل ها و اتفاقات زیادی را از سر گذراند تا بشر بتواند به راز گرد یا صاف بودن زمین پی ببرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *