همه چیز درباره باتری های UPS

انواع باتری UPS,باتری UPS,باتری های UPS
دسامبر 26, 2020 علمی by mis.hoseinpour

باتری های UPS اساسا بر طبق نیازهایی طراحی شده اند که در اکثر دیتاسنترها  و مراکز نگهداری سرور مورد نیاز هستند، این موارد شامل؛ مدت زمان روشن نگه داشتن دستگاه های متصل، مقدار خروجی برق و علاوه بر این تجهیزات و امکانات وابسته می باشد. در هنگامی که جریان برق  به علت های گوناگون دچار قطعی می شود، باتری های UPS باید این توانایی را داشته باشند که بتوانند به موقع به مدار وارد شده و نسبت به تامین انرژی لازم اقدام کنند.

باتری های UPS بر اساس نیاز افراد در سه مدل اعمم از؛ عمرهای کم، متوسط و زیاد تولید و طراحی می شود، که معمولا توصیه می شود افراد از باتری های با طول عمر بلند مدت استفاده کنند. برای این که از طول عمر باتری UPS خودتان آگاه شوید بهتر است هنگام خرید به کاتالوگ های باتری یا این که به جعبه و در انتها به وب سایت سازنده آن مراجعه کنید.

البته این نکته را در نظر بگیرید که هرچقدر باتری UPS از مواد با کیفیت و تکنولوژی های بهتر ساخته شده باشد طبیعی تر و دارای قیمت بسیار بالاتری نیز هست، توصیه ما به شما این است که به هیچ عنوان از باطری های دارای کیفیت پایین استفاده نکنید، چرا که در هنگام قطعی برق و یا نوسانات برق باتری شما دچار مشکلات فروانی خواهد شد. نکته دیگر این که بهتر است قبل از خرید باتری UPS استاندارهای جهانی و الزامی مرتبط با باتری را مورد مطالعه قرار دهید و همین طور نیازهای انرژی دستگاه های خود را به خوبی برآورده سازید.

در صورت برآورده کردن این موارد نسبت به خرید باتری UPS که با دیتاسنتر شما متناسب است اقدام کنید. دقت داشته باشید که اساسی ترین بخش هر یو پی اس باتری می باشد اگر این قطعه نتواند به خوبی از عهده کار شما بر آید، طبیعتا نگهداری آن در دیتاسنتر نیز بی فایده خواهد بود.

انواع باتری UPS,باتری UPS,باتری های UPS,

باتری UPS با طول عمر بالا

در بازار به طور کلی باتری ها در دو نمونه اساسی تولید و به فروش می رسند؛

باتری های نیکل مادمیوم و باتری های لیتیومی، این باتری ها معروف هستند به باتری خشک و دارای مزایای نسبتا بیشتری به مدل های دیگری است.

باتری های سربی اسیدی؛ در باتری ها این نوع از مدل های سنتی محسوب می شود، این نوع باتری معروف به باتری تر است.

باتری تر یا باتری سربی اسیدی

در واقع این نمونه از باتری UPS دارای ساختار بسیار قدیمی بوده، در این باتری از دو عنصر سرب و اسید سولفوریک استفاده شده که برای ذخیره سازی انرژی الکتریسیته کارایی دارد، این باتری ها معمولا ۵ سال عمر دارند و به کیفیت شرکت سازنده بستگی دارند، البته معمولا دارای کیفیتی متوسط هستند. علاوه بر این باتری های تر یا سربی اسیدی به طور کلی در دو نوع تولید می شوند که در ادامه مطلب بیشتر با آن ها آشنا خواهید شد؛

نوع اول باتری های UPS باتری هایی هستند که امکان دسترسی به منبع اسید آن وجود دارد به این باتری ها، باتری تر گفته می شود چرا که آن ها نیازمند تجدید آب بطری می باشند.

شارژ باتری UPS,کاربرد باتری UPS,انواع باتری UPS,

باتری خشک با درپوشی بسته

این باتری ها به شکل یک بار مصرف هستند و امکان تجدید مایع الکترولیت آن ها وجود ندارد نوع پیشرفته تری از باتری های UPS وجود دارند که از نوع نیکل کادمیوم و یا لیتیوم هستند، ویژگی بارز و  کاربرد باتری UPS این است که بسیار سریع تر از مدل های سربی اسیدی شارژ می شوند و به مراتب عمر بیشتری نیز دارند که این عمر تقریبا به ۱۰ سال می رسد. در زمان گذشته نوعی از باتری که به « باتری اسید خشک» معروف بود، روانه بازار شده بود که نباید آن ها با باتری لیتیوم و کادمیوم اشتباه گرفته شود، در واقع این مدل باتری ها از درپوش و اسید خشک استفاده می کنند، بیشتر  کاربرد باتری UPS در ماشین ها و یا دستگاه های صنعتی می باشد و هنوز از نیز از همان مدل باتری های سربی پیروی می کنند.

باتری UPS,باتری های UPS,شارژ باتری UPS,

انواع باتری UPS

در بازار باتری ها انواع و اقسام باتری ها به چشم می خورد این باتری ها شامل؛ باتری های نیکل کادمیوم، سربی اسیدی و نقره آلکالین می باشد. نوع باتری اسیدی و سربی یکی از ارزان ترین باتری های UPS در بازار به شمار می رود، در واقع این نوع  شارژ باتری UPS خروجی ۱۲ ولت را برای ما تامین می کند اما نوع بهتر آن باتری ها یعنی همان نوع نیکل کادمیوم در بازار وجود دارد که هم  شارژ باتری UPS بهتری را برای تان تامین خواهد کرد و هم دارای طول عمر بسیار بالاتری می باشد انتخاب انواع این باتری ها بستگی به هزینه و کارایی و کاربرد آن دارد و افراد می توانند مطابق با سلیقه و خواست خود از میان انواع باتری ها یکی را انتخاب کرده و خریداری کنند.

یک دیدگاه “همه چیز درباره باتری های UPS”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *