نحوه به وجود آمدن فرآیند آتشفشان

انواع آتشفشان,فرایند آتشفشان
ژانویه 31, 2021 علمی by مدیر سایت

برای تکمیل شدن فرایند آتشفشان، زمان بسیار زیادی لازم است و یک کوه در یک ماه یا سال های کم فوران نمی کند. آتشفشان ها هم که همیشه برای مردم معرفی می شدند و تقریبا همه از آثارها و ویرانه هایی که بجا می گذارد اطلاع دارند؛ اما هیچ کس دقیق نمی داند که آتشفشان در اصل چیست و چگونه به وجود می آید.

همچنین تا کنون اکثر مقاله هایی که نوشته شده اند، تمام راجب ویرانه های بعد از فوران کردن آتشفشان صحبت می کنند؛ حال اگر کنجکاو هستید که بدانید آتشفشان چیست و چگونه به وجود می آید، حتما تا انتها با ما همراه شوید، زیرا ما همه اطلاعات نگفته را به شما شرح می دهیم.

انواع آتشفشان,فرایند آتشفشان,انواع آتشفشان,

آتشفشان چیست؟

آتشفشان به یک فوران بسیار بزرگ گفته می شود که کوه ها مواد مذاب، سنگ ها، خاکستر و‌… را به اطراف پرتاب می کنند. اگر راجب شهر سوخته ایتالیا مقاله ای خوانده باشید، به خوبی می دانید که آتشفشان ها چقدر خطرناک هستند. همچنین برای اینکه فرایند آتشفشان کامل شود؛ زمین عملیاتی انجام می دهد و همین عملیات باعث به وجود آمدن مواد مذاب و کوه آتشفشان می شود.

در کل کوه آتشفشان، در طی مدت زمان زیادی به وجود می آید و در اوایل خود را مانند یک کوه داغ نشان می دهد که از آن بخار خارج می شود. پس از مدت زمان، نسبتا زیادی، موادها روی هم انباشه می شوند و باعث به وجود آمدن آتشفشان می شوند.

آتشفشان چگونه تشکیل می شود

در دبستان خواندیم که زمین دارای بخش ها و قسمت های مختلفی می باشد که این بخش ها شامل؛ هسته، پوسته و گوشته هستند و نقش بسیاری مهمی در تشکیل فرایند آتشفشان دارند.  در قسمت هسته زمین که بسیار داغ است، موادی وجود دارد که اجسام اطراف خود مانند گوشته زیرین را نرم می کند و مواد سنگ، خاک و… را به یک حالت خمیری شکل تبدیل می کند.

همچنین در برخی اوقات، هسته و گوشته قابلیت نگه داری مواد ذوب شده را ندارند و آن ها را به قسمت بالا تر هدایت می کنند. در این بخش از کوه بخارهایی ایجاد می شود و زمین به شدت داغ و گرم است. این مواد گرم مدت زمان زیادی که در زیر پوسته قرار گیرند، باعث می شوند که پوسته هم نازک شود و بخاطر گرما بخار تولید کند.

سپس بعد از این که در اتاقک مخزن که زیر پوسته قرار دارد به قدر کافی مواد سوزان و مذاب جمع شد، فوران می کند. شدت این فوران هم بستگی به مواد جمع شده دارد و هرچه بیشتر باشد، فوران هم گسترده تر است.

البته یکی از مهم ترین دلایل به وجود آمدن و تسریع روند فرایند آتشفشان، عوامل جوی هم می باشد. مثلا هرچه در زمین گسل وجود داشته باشد، بیستر امکان به وجود آمدن آتشفشان است. یا حتی زلزله، به تنهایی می تواند یک آتشفشان خاموش را فعال کند.

زیرا در هنگام رلزله یا زمین لرزه، مواد ها جابه جا می شوند و امکان فعال شدن آتشفشان یا به وجود آمدن آن زیاد است. به همین دلیل، درون شهرهایی که آتشفشان فعال وجود دارد، زمان هایی که زلزله اتفاق می افتد، مردم فورا شهر را ترک می کنند تا درگیر فوران نشوند.

فرایند آتشفشان,انواع آتشفشان,فرایند آتشفشان,

انواع آتشفشان ها

آتشفشان فعال

یکی از خطرناک ترین انواع آتشفشان، آتشفشان های فعال هستند. آتشفشان فعال، آتشفشانی می باشد که مردم اطراف آن باید تا کیلومتر ها از آن دور شوند؛ زیرا امکان دارد که هر لحظه فوران کند و همانند شهر سوخته، مردم را در زیر خود دفن کند.

طول عمر این آتشفشان ها مشخص نیست و میزان قدرت فوران آن ها هم هنوز مشخص نشده است. آتشفشان های فعال، مدام مواد مذاب را جمع آوری می کنند و امکان فوران هر لحظه آن ها وجود دارد و به همین دلیل معمولا کسی در اطراف این آتشفشان ها زندگی نمی کند؛ زیرا ممکن است با یک فوران کوه، مردم از بین بروند.

آتشفشان نیمه فعال

به احتمال خیلی زیاد، نام کوه دماوند در استان تهران را بسیار شنیده اید. این‌ کوه که یک آتشفشان نیمه فعال و تقریبا خاموش می باشد، سالیان بسیاری است فوران نکرده؛ اما بخارهایی از خود تولید می کند و به همین دلیل او را آتشفشان نیمه فعال می نامند. البته با توجه به زلزله های پی در پی اخیر، احتمال داده شده است که دماوند هم فعال شود و شهرهای اطراف را تحت تاثیر قرار دهد.

انواع آتشفشان,فرایند آتشفشان,انواع آتشفشان,

آتشفشان خاموش

آتشفشان های خاموش، کوه های سهند و سبلان هستند که مدت زیادی است خاموش شده اند و تقریبا از آخرین باری که فوران کرده اند؛ سال های بسیاری گذشته است. این آتشفشان ها کاملا خنک شدند و نه بخار خارج می کنند و نه مواد مذاب تشکیل می دهند.

البته آتش فشان های خاموش به این معنا نیستند که هرگز فواران نمی کنند؛ اگر عوامل جوی ادامه یابد، قطعا آن ها هم تحریک می شوند و دوباره فعالیت خود را شروع می کنند.

راه کارهایی برای فوران نکردن آتشفشان

تا کنون هیچ راه حلی برای فوران نکردن آتشفشان ها یافت نشده است؛ اما محققان درباره آن تحقیق می کنند و هر اطلاعاتی هم که تا به امروز به دست آورده اند؛ تماما در حد فرضیه می باشد و هنوز موضوعی به صورت قطعی تایید نشده است. با دست یافتن به یک مدرک محکم، سریعا آن را بر روی یک آتشفشان فعال اجرا می کنند و نتیجه را اعلام می کنند.

از این که تا انتها با ما همراه بودید، از شما سپاسگذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *