آمپر چیست و چگونه کار می کند

آمپر چیست,آمپر سنج چیست,آمپرمتر
آگوست 26, 2020 علمی by مدیر سایت

به واحدی که با آن مقدار الکتریسیته را اندازه می گیرند، آمپر گرفته می شود. این واحد برای میزان سرعت، اندازه گیری و جریان الکتریکی می باشد و به تمامی این ها یک آمپر می گویند. از این رو وقتی قصد خرید لوازم و وسایل الکتریکی را دارید، قطعا یکی از معیارهای شما برای خرید دستگاه مورد نظرتان میزان ولت و آمپر آن می باشد. اما علت آن چیست؟ علت اصلی آن این است که با فهمیدن میزان آمپر هر دستگاه می توان به ظرفیت باتری روی آن پی برد. برای مثال وقتی که گوشی هوشمند می خرید بر روی کارتون خرید آن میزان آمپر باتری درج شده است و از آن جایی که گوشی یک نوع وسیله الکترونیکی می باشد، پس میزان آمپر باتری آن بسیار اهمیت دارد.

اما سوالات بسیاری در این زمینه وجود دارد مانند اینه آمپر سنج چیست و چه کاربردی دارد و یا اینکه تفاوت بین آمپر و ولت چیست! در ادامه با ما همراه باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم.

آمپر چیست,آمپر سنج چیست,آمپرمتر,

آمپر سنج چیست؟

آمپر سنج یا آمپرمتر که در علم الترونیک به آن آمیتر هم گفته می شود، یک وسیله برای اندازه گیری جریان عبور در مدارات الکترونیکی است. واحدی که برای اندازه گیری جریان آمپر کاربرد دارد حرف (A ) است. البته این دستگاه انواع مختلفی دارد، برای مثال آمپرمترهای کوچک تر که مخصوص اندازه گیری جریان کمتر هستند را با دستگاه های میلی آمپرمتر و میکرو آمپرمتر اندازه می گیرند. این دستگاه ها با استفاده از میدان مغناطیسی زمین که به شدت از آن تاثیر می گیرند، کار کرده و جریان هر سیستم را به صورت دقیق اندازه می گیرند.

اما شاید برای تان سوال پیش بیاید که آمپرمتر در چه سالی و توسط چه کسی اختراع شد! این دستگاه در سال 1820 توسط شخصی به نام هانس کریستین اریستد اختراع شد. او اولین کسی بود که میزان جریان الکتریکی و میدان مغناطیسی فیزیکی را دریافت و برای شروع و پیش از اختراعش ابتدا یک سوزن مخصوص قطب نما را در نزدیکی سیم هایی گذاشت که حامل جریان بودند و متوجه شد که جریان دچار تغییراتی مبنی بر افزایش یا کاهش می شود و از اینجا بود که آمپر سنج اختراع شد.

میزان ولت و آمپر,آمپر چیست,آمپر سنج چیست,

چه تفاتی میان ولت و آمپر وجود دارد؟

همانطور که می دانید ولت به یک نوع واحد اندازه گیری برای ولتاژی گفته می شود که یک دستگاه نیاز به تولید آن دارد. اما آمپر به واحد اندازه گیری گفته می شود که کارش مشخص کردن میزان شدت اندازه گیری جریان الکتریکی و سرعت الکتریسیته می باشد. پس با این تفسیر توانستید فرق بین این دو را متوجه شوید. حال به معرفی دیگر تفاوت های این دو واح اندازه گیری خواهیم پرداخت.

اما بر خلاف بسیاری از مردم ولت و آمپر کاملا با یک دیگر ارتباط دارند و می تواند گفت که وجودشان به یکدیگر متصل است، علت آن هم این است که به واسطه قانون اهم و مقاومت باهم مرتبط می باشند. آن هم به این صورت که برای محاسبه این دو باید یک متغیر سوم وجود داشته باشد. اگر باتری وسایل الکتریکی و گوشی های همراه را نگاه کرده باشید بر روی شان یک برچسب مقاومت وجود دارد که میزان تولید ولت بر روی آن نوشته شده است.

علت چنین برچسب هایی بر روی باتری وسایل الکتریکی به این خاطر است که شخص خریدار و مالک دستگاه بتواند متوجه همخوانی میزان ولتاژ تعذیه شونده و ولتاژ منبع تغذیه باشد. اگر عکس این ثابت شود و ولتاژ ها با یکدیگر مرتبط نباشند، این احتمال وجود داردکه دستگاه پس از مدتی کار کردن، به شدت آسیب ببیند و یا مدارش کاملا بسوزد. البته پیش از هر چیز باید بدانید که مدار وصل شده به منبع تا چه حد است، تا به میزان جریانی که از آن کشیده می شود هم پی ببرید. به طور کلی دستگاه هایی که دارای این برچسب ها هستند با آمپر اندازه گیری شده اند و علت آن هم این است که دستگاه مذکور توانایی تولید بی نهایت را ندارد! و تا حد مشخصی می تواند جریان تولید کند.

اگر به باتری بیشتر دستگاه های الکتریکی توجه کنید متوجه می شوید که باتری اکثرشان  دارای یک ولتاژ یکسان می باشد. اما باتری هایی هم وجود دارند که با توجه به نوع برند شرکت سازنده شان دارای ولتاژی متفاوت می باشند.

به طور کلی می توان تفاوت ولت و آمپر را اینگونه بیان نمود:

  • آمپر تنها برای اندازه گیری کم و زیاد شدن و یا به عبارتی شدت جریان الکتریکی است در حالیکه ولت برای اندازه گیری میزان ولتاژ کاربرد دارد.
  • این دو واحد اندازه گیری در حین محاسبه به واسطه قانون اهم به یکدیگر ربط پیدا می کنند و مستقل نیستند!
  • دیدن آمپر به همین راحتی ها نیست در حالی که برای دیدن ولتاژ می توانید برچسب روی لوازم و وسایل الکترونیکی را مشاهده کنید! اما برای فهمیدن میزان آمپر حتما باید دستگاه را به یک مدار متصل نمایید.
  • ولتاژ در منابع تغذیه کننده الکتریکی مانند باتری، متغیر نیست اما همیشه دارای آمپر مشخصی می باشند و معمولا گفته می شود که باتری هایی که دارای آمپراژ بالایی هستند، معمولا دوام شان هم بهتر و بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *