قوانین نیوتن چیست؟ و اصلا چه کاربردی در زندگی روزمره ما دارد؟

قانون جاذبه,قانون نیوتن,نیوتن
سپتامبر 15, 2021 علمی by مدیر سایت

بدون شک همه ما راجب سیبی که از درخت افتاد و جاذبه کشف شد مطالبی در مدرسه ها یا کتاب های مختلف خوانده ایم اما افراد کمی سعی کردند تا به خوبی متوجه شوند که قوانین نیوتن چیست؟ و اصلا چه کاربردی در زندگی روزمره ما دارد.
اگر بخواهیم به مباحث علمی قوانین نیوتن که تا کنون هزاران نظریه راجب آن ها بیان شده است نگاهی بیانداریم، می توان فهمید که ما در زندگی روزمره به طور ناخودآگاه از این قوانین مشهور نیوتن استفاده می کنیم، بدون آن که اصلا از موضوع یا حتی قوانین اصلی آگاه باشیم.
در ادامه با ما همراه شوید تا کاملا شما را با قوانین نیوتن آشنا سازیم و این سه قانون مشهور که حتی در زندگی رومزه هم کاربرد دارند را به ساده ترین شکل ممکن بیان کنیم.

قانون جاذبه,قانون نیوتن,نیوتن,
قوانین نیوتن چیست؟

در واقع قوانین نیوتن این موضوع را ثابت می کنند که یک جسم چگونه می تواند با استفاده از نیرو حرکت کند و این قوانین در بین حرکت و نیرو جسم چگونه انجام می شود. از همین رو سه قانون برای اثر نیرو بر جسم و حرکت آن به وجود آمده است که آن ها را قوانین نیوتن می نامند.
البته اگر بخواهیم به اصل موضوع که قوانین نیوتن چیست؟، بپردازیم، باید این مطالب را به صورت تخصصی‌ تر بیان کنیم، زیرا قوانین نیوتن شاید در سه قانون که تمام آن ها حالتی از اثر نیرو بر جسم و حرکت خلاصه شود، اما برای گسترده توضیح دادن آن ها، به مسائله های فیزیک و قوانین دیگری نیاز است.
همان طور که در مطالب بالاتر هم بیان کردیم این سه قانون کاربردی هم در زندگی روزمره دارند که قانون اول عبارت است از:

قانون جاذبه,قانون نیوتن,نیوتن,
قانون اول نیوتن

در قانون اول حالت یا ویژگی لختی شرح داده شده؛ حال سوالی که در اینجا پیش می آید، این است که حالت یا ویژگی لختی در اصل چیست و اصلا چه ارتباطی با قانون اول نیوتن دارد. به عنوان مثال فرض کنید که شما یک سیب را بر روی زمین مسطح که هیچ‌ شیبی ندارد قرار داده اید، خب قطعا تا زمانی که به سیب نیرو وارد نشود، سیب هم حرکت نمی کند که در قانون اول نیوتن این موضوع حالت لختی نامیده می شود.
به طور کلی زمانی که از خود میپرسیم قوانین نیوتن چیست؟، می توان گفت قانون اول آن به زمان هایی اختصاص داده می شود که جسم ها ثابت و بدون حرکت اند و با کمک نیرو با همان فشار وارده حرکت می کنند.

قانون دوم نیوتن

در قانون اول بیان کردیم که اجسام در حالت لختی قرار می گیرند و تا نیرویی به آن ها وارد نشود، ثابت می مانند. قانون دوم نیوتن کاملا بر خلاف قانون اول عمل می کند. در قانون دوم زمانی که نیرو به جسم وارد می شود، جسم با توجه به اصطاک، گرانش زمین و… شتاب می گیرد و به نوعی شتاب نیرویی که به آن وارد می شود، نسبت به وزن جسم، یک رابطه فیزیکی برعکس یا وارونه ایجاد می شود.

قانون جاذبه,قانون نیوتن,نیوتن,
قانون سوم نیوتن

قانون سوم یکی از اصلی ترین قوانین نیوتن محسوب می شود، به نوعی که اگر شما سرچ کنید قوانین نیوتن چیست؟ اکثر سایت ها راجب قانون سوم توضیح می دهند، البته قانون سوم علاوه بر مهم بودن هم بسیار ساده می باشد.
کلیت قانون سوم این است که اگر شما به یک جسم نیرویی را وارد کنید، جسم هم دقیقا همانقدر نیرو را به شما وارد می کند. به عنوان مثال اگر دو نفر رو به روی هم بایستند و یکدیگر را هل دهند، این نیرو به یک اندازه اما بر خلاف جهت به فرد دیگر منتقل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *