موسیقی از لحاظ علمی چه تاثیری بر ذهن انسان دارد

تاثیر موسیقی,تاثیر موسیقی بر مغز,موسیقی و تاثیر آن بر مغز
دسامبر 22, 2020 علمی by mis.hoseinpour

تاثیر موسیقی بر مغز  یکی از مهم ترین آزمایشات مهم در زمینه روانشناسی بوده است که اتفاقا به نتایج جالبی دست یافته اند. همه ما مواقعی را در زندگی داشته ایم که هیچ چیز و کسی نمیتوانست کنارمان باشد تا با اشک ریختن کنار آن، سبک شویم! یا زمانی بوده که آنقدر راضی و خوشحال بوده ایم که باز هم دلمان میخواسته زیر آواز بزنیم، بخوانیم و البته، بشنویم. یک دوست واقعی که در همیشه برای حال ما چیزی در چنته دارد تا تنها نمانیم.  پژوهشگران نیز در سال های اخیر بیش از پیش نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و تمرکز کرده اند و حتی عبارت به نام موسیقی درمانی، به هیچ وجه عبارتی بی معنا نیست. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا بعضی از مهم ترین ویژگی های این همراه همیشگی را برای تان بازگو کنیم.

  1. حل مشکلات مربوط به خواب

یکی از مزایای تاثیر موسیقی بر مغز این است که گوش کردن به آن قبل از خواب، ذهن را خالی کرده و شرایطی فراهم می کند تا با روانی آسوده تر و به صورتی راحت تر به خواب بروید. شنیدن موزیک در تخت خواب موجب می شود که اتفاقات طول روز را برای دقایقی فراموش کنید و سریع تر چشمانتان سنگین شود. تولید سروتین در مغز یکی دیگر از کارایی های این مسئله است. سروتین احساس خوشنودی در شما ایجاد میکند و باعث میشود، تنفس تان مرتب شود و آرام آرام به خواب بروید.

  1. بهبود هضم و کمک به لاغری

تاثیر موسیقی بر لاغری غیر قابل انکار است. نتایج تحقیقات جدید  اثبات کرده اند، پخش شدن موزیک موقع مصرف غذا باعث می شود، کالری به نسبت کم تری وارد بدن خود کنید.‌ موسیقی ملایم شما را ناخودآگاه وادار به آرام تر غذا خوردن می کند، اگر به دنبال کاهش وزن و لاغری هستید، هر زمان که میخواهید شام یا ناهار بخورید، نور محوطه را کم کرده و یک موزیک آرام پلی کنید. اینکه بگوییم موسیقی مستقیم بر روی دستگاه گوارش تان اثر گذار است، جمله کاملا درستی نگفته ایم، اما قطعا استرس و اضطراب شما را کم میکند و در پی آن ترشح اسید معده هم کمتر می شود.

تاثیر موسیقی,تاثیر موسیقی بر مغز,موسیقی و تاثیر آن بر مغز,

  1. درمان استرس

راه حل و درمانی فوق العاده بر استرس! نگرانی ها و مسائل ناخشنود کننده در طول شبانه روز بسیار هستند و هر یک به تنهایی میتواند باعث بی خوابی، پرخوری عصبی و مشکلات دیگر شود. تاثیر گوش کردن به یک موزیک کلاسیک، آرام و ملایم تنش های ذهنی شما را به خوبی آرام میکند و با تولید فرکانس هایی، تاثیری مانند مراقبه و مدیتیشن بر مغز تان خواهد گذاشت.

  1. افزایش قدرت و استقامت بدن

شنیدن موزیک در هنگام ورزش کردن قدرت تحمل و استقامت بدن تان را افزایش میدهد.‌ برای ورزشکاران، یا افرادی که به طور مرتب عادت به پیاده روی یا دوچرخه سواری دارند، موسیقی یک ضرورت به حساب می آید. یک آهنگ پر هیجان و شاد، روحیه شما را بالا میبرد و قدرت ذهنی تان افزایش میدهد، در نتیجه در طولانی مدت، عملکرد ورزشی شما بهتر میشود.  تصور نکنید هرچه آهنگی تند تر انتخاب کنید بهتر است، در نتیجه آن را مناسب با نوع فعالیت خود برگزینید و شاهد نتیجه عالی اش باشد.

  1. تامین سلامت روان

تاثیر موسیقی بر مغز می تواند بر روی اعصاب و روان انسان ها بسیار عملکردهای جالبی داشته باشد. هیچ وقت فکر کرده اید که گوش کردن به موزیک علاوه بر سرگرم کردن و بهتر کردن حالتان می‌تواند سلامت روان شما را نیز تامین کند؟  موسیقی روی احساسات و افکار شما تاثیر بی نظیری میگذارد و خلق و خوی شما را دگرگون می کند. حتما تجربه این را داشته اید که یک قطعه باعث شود اشک بریزید و احساس سبکی دل پذیری به دست بیاوردید و یا با گوش کردن یک اثر احساس نشاط و خشنودی زیادی بکنید. تاثیرات روانی موسیقی، بسیار قدرتمند و حائز اهمیت است.

  1. ایجاد نشاط

پژوهشگران در تازه ترین نتایجی که بدست آورده اند، متوجه احساس فوق العاده ای شده اند که موسیقی در مغز ایجاد میکند، گروه محققین دانشگاه مک‌گیل متوجه شده اند که شنیدن موزیک مانند مصرف انواع مخدر، مغز را تحریک کرده و باعث تولید دوپامین می شود که همان هورمون شادی زاست.  بی تردید موسیقی بر بدن اثرات شیمیایی می گذارد و خوشحالی را به ما تزریق می کند.

  1. بهبود فرآیند یادگیری

حتما در اپلیکشین های مخصوص موزیک، با عنوان هایی مثل study music  رو به رو شده اید. یا شاید خودتان از آن دسته آدم ها باشید که بدون آهنگ نمیتوانید درس بخوانید یا به کارهایتان بپردازید، این یک امر تلقینی نیست بلکه واقعا، این گزینه بر میزان یادگیری شما تاثیر گذار است. علاوه بر همه این ها با یادآوری این نکته، باید بگوییم که موزیکی خاص وجود دارد که شما را به یاد خاطره ای بیاندازد؟ یا تداعی کننده اتفاقی ویژه در زندگی تان باشد؟ این ماجرا یک حقیقت علمی ست. یک قطعه زیبای هنری، قسمت های به خصوصی از مغز را که مربوط به خاطرات و یادآوری هستند، را تحریک می کند و باعث بهتر به خاطر سپردن می شود.

تاثیر موسیقی,تاثیر موسیقی بر مغز,موسیقی و تاثیر آن بر مغز,

  1. فعال و هماهنگ کردن بخش های مختلف مغز

فعال کردن هر دو نیمه مغز، اتفاقی ست که اعمال کمی موجب پیش آمدن آن می شود. موسیقی یکی از ارزان ترین و در دسترس ترین آن هاست. محققان با روش های خاصی مانند تصویر برداری از مغز در هنگام شنیدن آهنگ، متوجه بهبود عملکرد آن شده اند. از لحاظ فیزیولوژیک، یک اثر هنری زیبا، جریان خون در رگ های مغزی را تسریع و آسان میکند. همچنین حجم زیادی از مناطق عصبی را درگیر کرده و توانایی فعال کردن تمام قسمت های مربوط به خلاقیت و احساس، را داراست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *