انواع لنز دوربین و نحوه کار لنز را در این مطالب بخوانید

انواع لنز دوربین,انواع لنز دوربین عکاسی,انواع مختلف لنز دوربین

برای شناخت انواع لنز دوربین عکاسی باید گاهی بسیاری در زمینه دوربین ها و برندهای مختلف آن داشته باشید. لنز دوربین ها یکی از مهمترین ابزار برای عکاسان به شمار می روند حتی گاهی اوقات لنز از خود دوربین هم بیشتر اهمیت دارد ولی چرا درست انتخاب کردن لنز ها انقدر دارای اهمیت است؟ چرا برخی لنز ها نسبت به برخی دیگر بهتر هستند؟ اول از همه لنز ها به این دلیل اهمیت زیادی دارند که تعیین می کنند شما چه عکس هایی می توانید با آن ها بگیرید.

ساختمان لنز

  1. شیار لنز: نوری را که به حسگر می رسد را تعدیل می کند و به کمک آن شما می توانید روی لنز فیلتر های مختلف نصب کنید.
  2. عنصر جلویی لنز: عملکرد و وظیفه آن این است که نور را جمع اوری کرده و به عناصر دیگر لنز
    می فرستد.
  3. شیار هود لنز: شما می توانید مانع از ورود نور افتاب شوید و نور های انفجاری را در عکس کاهش دهید و همچنین به کمک آن می توانید هود های مختلف را روی لنز نصب کنید
  4. حلقه زوم: زمانی که شما قصد زوم کردن داشته باشید برای زوم کردن لنز میچرخد
  5. حلقه فوکوس: زمانی که دوربین شما در حالت autofocus است نمی چرخد و برای فوکوس دستی می چرخد.
  6. نام لنز: لنز را به ما معرفی می کند

انواع لنز دوربین عکاسی دارای این هفت ویژگی نیستند و لنز هایی هستند که امکان دارد ویژگی های بی شماری را داشته باشند اما لنزی که معرفی کردیم و ویژگی های آن جز یکی از مناسب ترین لنز زوم مدرن است.

انواع لنز دوربین,انواع لنز دوربین عکاسی,انواع مختلف لنز دوربین,

فاصله کانونی چیست؟

فاصله کانونی یکی از مهمترین شاخص ها برای اکثر لنز ها است یا اینکه لنز چه اندازه زوم است. فاصله کانونی را با میلی متر اندازه می گیرند.

انواع لنزدوربین از نوع لنز زوم هستند که فاصله های کانونی متفاوت باهم را پوشش می دهد. برای مثال لنزی که در بازار وجود دارد لنز55mm-18 و لنز های زوم بازه های مختلف مثل واید تا تله فوتو را پوشش می دهند. اگر شما بخواهید ضریب زوم لنز را بدست آورید بهتر از فاصله کانونی بلند لنز را تقسیم بر فاصله کانونی وآید آن کنید.

پیشینه دیافراگم چیست؟

اصطلاح (عدد/f) که نشان دهنده پیشینه دیافراگم لنز می باشد و یک اصطلاح حیاتی در نام انواع لنز دوربین است. تعداد کثیری از عکاسان با این موضوع اشنا نیستند که دیافراگم به صورت کسر نوشته می شود. به همین دلیل هم است که f/2 ازf/4 بزرگتر است. لنز های گرانتر معمولا لنز های بزرگی هم دارند و اجاره ورود نور بیشتری راهم می دهند و مثل یک مردمک گشاد شده عمل می کنند.  به همین دلیل است که لنز70 mm f/2. 8-24 از لنز70mm f/4 -24 گرانتر می باشد.

ویژگی های مهم لنز

زمانی که به خرید لنز اقدام می کنیم به کیفیت عکس نگاه نمی کنیم بلکه به فاکتور های دیگر که دارای اهمیت بیشتر هستند نگاه می اندازیم.

اول: اندازه و وزن ما می توانیم از کیفیت عکس خود و ویژگی های دیگر مثل بازه ی زوم و پیشینه دیافراگم بگذریم اما لنز سبک وزن تری داشته باشیم البته پیدا کردن یک لنز سبک اندکی دشوار است اما اگر یک لنز سنگین سه لنز پرایم نسبتا سنگین را برایتان جایگزین می کند پس ان لنز اصلا سنگین به حساب نمی آید یا اگر شما دو لنز با وزن برابر دارید اما یکی بر روی سیستم دوربین سبک تر سوار می شود نسبت به لنز دیگر برتری دارد.

و همچنین مهم تر فوگوس اتوماتیک است. انواع لنزدوربین عکاسی autofocusندارند و سرعت و دقت برابر ندارند. در برخی عکاسی ها فوکوس اتوماتیک اهمیت زیادی ندارد اما اگر شما یک عکاس ورزشی هستید حاضرید برای یک فوکوس اتوماتیک هزینه زیادی را بپردازید. ویژگی های دیگر دوام و ضد آب بودن لنز است اگر شما می خواهید از یک دوربین ولنز چندین سال استفاده کنید پس دوام و ضد اب بودن آن برایتان مهم خواهد بود

لنز دوربین عکاسی,انواع لنز دوربین,انواع لنز دوربین عکاسی,

انواع مختلف لنز دوربین

لنز پرایم

در این لنز ها فاصله کانونی ثابت است و شما می توانید با لنز پرایم زوم کنید. این یکی از معایب لنز است اما مطمئنن این لنز دارای مزایای زیادی است که یکی از آنها ماکزیمم دیافراگم بازتر این لنزها می باشد و این لنز ها تصویر های واضح تری هم ثبت می کنند. و مزیت دیگر آنها وزن و ابعاد پایین آنهاست

لنز زوم

این لنز ها امکان زوم کردن را در اختیار کاربرانش می گذارد و تفاوت اصلی ان با لنز های پرایم همین نکته می باشد همچنین این لنز ها زمانی که شما به عکاسی رویداد مشغول هستید و یا خبرنگارید کمک زیادی می کند چرا که برای تغییر فاصله کانونی نیازی نیست لنز دوربین را تغییر دهید اما معایب آن کیفیت تصویر است که بسیار نسبت به لنز های پرایم پایین تر است و همچنین دشب نور کمتری به آن می رسد و شما نمی توانید عکسی با وضوح بالا بگیرید

لنز های استاندارد

این لنز ها از انواع لنزهای دوربین در بازار فرا گیرتر است برای انواع مختلف عکاسی مفید هستند ولی کیفیت عکس در آنها خیلی بالا نیست و فاصله کانونی آنها تقریبا متوسط است این لنز ها برای زوم کاربرد دارند و بدون از دست دادن کیفیت می توان روی صحنه زوم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *